Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Mazurská jezera: Hurá za polskými sousedy!

Eva Chytková

Eva Chytková

5. 4. 2010

FOTO: mazury

Mazury jsou vyhledávaná turistická oblast. Lokalita posetá nesčetnými hustými lesy a nepřeberným množstvím jezer je nazývaná krajinou tisíce jezer. Ne, nejsme ve Finsku, jsme v Polsku.

FOTO: mazury

Mazurská jezera, Zdroj: wikimedia.org

Velká mazurská jezera se nacházejí v severovýchodní části Polska blízko měst Ketrzyn, Gižycko a Mragowo. Představují soustavu zhruba 45 jezer a zaujímají plochu nejméně 40 tisíc hektarů. Jezera patří do povodí řek Pregola a Narwa, ale jsou pospojována i menšími říčkami a kanály, které umožňují proplutí skrz. Pro svou velikost jsou nejznámějšími jezery Sniardwy o rozloze 113 km čtverečních a o něco menší Mamry.

Nejlákavější atrakcí samotných jezer je krajina, ve které se nacházejí. Pro Polsko možná nejmalebnější oblast, která nabízí všeho dostatek. Můžete zde spát pod širákem volně v přírodě, jít křížem krážem po všech pěších trasách nebo si projít přístavní města s velkými nákupními možnostmi. Můžete se dokonce setkat s divokými koňmi – Tarpany, kteří  jsou ojedinělí v celé Evropě. Nejsou zde však jedinými zvířaty. Domov tu našli vlci, jeleni a divočáci, divoké kachny, ale i mohutná hejna bílých labutí.

Nedílnou součástí je také možnost koupání, protože většina jezer má volný přístup, dobře upravené břehy a dno z jemného písku. Pro milovníky vody se vším všudy je tu také možnost jachtaření, jízdy na kajaku apod.

Co určitě nevynechat?

Kanál Mazurský

Kanál Mazurský je bohužel nedokončený kanál, který byl budován proto, aby jednou spojil jezero Mamry s Baltským mořem. Nezdařilo se, ale dnes je částečně splavný a dál se dá dojít pěknou procházkou k nedostavěnému zdymadlu.

Rezervace Jezioro Dobskie

Na tomto jezeře se nachází několik ostrůvků, z nichž nejkrásnější je ostrov kormoránů a volavek s charakteristickými rostlinami.

Související články

Finsko: země tisíců jezer

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mazurská jezera: Hurá za polskými sousedy!