Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Zánět ledvin má bolestivé příznaky. Onemocnět můžete hned

Klára Brázdová

Klára Brázdová

16. 10. 2011

Letní počasí už je dávno pryč, málokdo se podle toho však obléká. Zánětem močových cest a ledvin totiž můžete onemocnět, ani nevíte jak. TOPZINE.cz vám poradí, jak se před takovým zánětem chránit.

Věděli jste, že zdravý člověk by měl vyloučit až 1,5 l moči denně? To je celkem dost. Aby ale tělo mohlo takové množství moči vyloučit, musí ledviny fungovat, co nejlépe to jde.

Zánětem močových cest onemocníte celkem snadno

Bakterie se umí šířit snad i rychlostí světla, takže i jednou zanedbaná nebo špatná hygiena může skončit kompletním zánětem močovodu, močového měchýře i ledvin. Zánětem však nemusíte onemocnět jen kvůli zanedbání hygieny. Za vinu nemoc můžeme dávat i pohlavnímu styku s nemocným partnerem, koupání v nečisté vodě nebo oslabené imunitě.

Čtěte také: Barva a struktura stolice mnohé napoví

Nejčastější příčinou je ale prochladnutí. Je příšerné vedro, a tak se s přáteli jdete vykoupat do rybníka? Babičky asi ví, proč se hned z mokrých plavek převlékají. To samé byste měli udělat i vy. Takové prochladnutí totiž může zapříčinit, že už večer bolestivé ledviny a pálení při močení ucítíte.

Zánět močového měchyře? Příznaky jsou zejména bolest při močení a nevolnost

Zvracíte a bolí vás v podbříšku? Ne, to nemusí být těhotenství!

Zánět močových cest nejčastěji poznáte podle bolesti v zádech. Nepříjemná, otravná a neustálá bolest vás donutí zajít k lékaři. Jestli se jedná o bolest, kterou zapříčinil zánět ledvin, poznáte, když na bolestivé místo (podbříšek, u boku nebo rovnou na zádech) zatlačíte a rychle pustíte. Pokud v tuto chvíli ucítíte tupou bolest, zánět ledvin vás neminul.

Horečka je jeden z příznaků zánětu ledvin

Dalším příznakem jsou vysoké horečky, zimnice a třesavky. V tuto chvíli už lékař z vyšetření rozpozná rozšířený zánět ledvin.

Nemoc však poznáte i při močení. Musíte totiž na záchod chodit velmi často, při močení cítíte nepříjemné pálení a řezání. Moč je kalná, někdy s přídavkem krve. Velmi páchne.

Prevence zánětu močových cest. Zkuste tyto osvědčené čaje

Neotálejte s návstěvou lékaře

Pokud máte jen malé podezření, neváhejte a navštivte lékaře. Ten vám totiž udělá několik vyšetření, ze kterých nepochybně rozpozná, zda se o zánět jedná. Nejdříve vám odebere krev a prohmatá podbříšek. Pokud z krve vznikne nějaké podezření, je možné pak udělat ještě ultrazvuk močových cest. Tak se dá i zjistit, zda v ledvinách či jinde nejsou nežádoucí kameny.

Čtěte také: Se zánětem močového měchýře si nezahrávejte

Pokud lékař opravdu diagnostikuje zánět ledvin, naordinuje vám antibiotika. Ta většinou zánět naprosto doléčí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zánět ledvin má bolestivé příznaky. Onemocnět můžete hned