Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Zánět močového měchyře? Příznaky jsou zejména bolest při močení a nevolnost

Redakce

Redakce

20. 7. 2018

Toto bolestivé a nepříjemné onemocnění zná asi každá z žen. Zánět močových cest je nejobvyklejší onemocnění, které se u jedné z pěti žen objevuje nejméně jednou ročně. Jak vlastně takový zánět vzniká, jaké jsou jeho příčiny a jak se ho nejrychleji zbavit?

Některé ženy mají štěstí a toto onemocnění mají třeba jenom párkrát za život. Ovšem jsou i případy, kdy je zánět chronický a těžce léčitelný. Infekce močových cest, latinsky také cistisis, je zánět močového měchýře a močové trubice, která odvádí moč z těla. Moč je normálně sterilní, ale může se stát, že bakterie přemohou imunitní systém, rozmnoží se a vyvolají zánět. Pokud je častěji potlačováno nucení močit, pravděpodobnost zánětu se ještě zvyšuje.

K jejich vzniku také přispívá nesprávná nebo zanedbaná osobní hygiena. Zvláště u žen je velice důležitá, protože intimní partie jsou velice citlivé a náchylné k šíření různých bakterií. Právě proto by ale také hygiena neměla být nadměrná, protože častým omýváním mýdlem se narušuje ochranný filtr pokožky a poté defacto ztrácí ochranu proti vstupu bakterií. Na intimní partie proto používáme mycí prostředky určené právě pro ně.

Jak na zánět močových cest? 5 babských rad, které pomohou od bolesti

Jak zánět močového měchýře poznáme?

Toto onemocnění je velice specifické. Nejčastěji se projevuje bolestí při močení. V první, nejbolestivější fázi onemocnění, je močení doprovázeno pálením až řezáním. Tyto nepříjemné bolesti nás často nutí k oddalování dalšího močení, to je ale jedna z největších chyb, které můžeme udělat.

Dále může být zánět rozpoznán bolestí v podbříšku a ve spodní části zad v nadpánevním oblouku. Často také můžeme pozorovat zvýšenou teplotu a nevolnost. Nejdůležitější je řešit tento problém co nejrychleji. Jestliže necháte zánět přejít, můžou se bakterie dostat až do ledvin, kde způsobí velice bolestivé onemocnění – zánět ledvin. Navštivte svého lékaře hned, jak začnete bolesti pociťovat!

Příčiny zánětu

Zánět močových cest nejčastěji způsobuje přítomnost škodlivých bakterií ve sliznicích dolních močových cest a měchýře. Z 80 % jde o bakterie Escherichia coli, z 5 – 15 % Streptococcus viridans, Staphilococcus epidermis či Enterococcus feacalis. V zimním období může k zánětu dojít kvůli podchlazení. Často k němu dochází při dlouhých pobytech venku, koupání nebo sedání na mokrý či studený podklad. Babička věděla, proč vám jako dítěti říkala, ať nejste v mokrých plavkách.

Mezi další nejčastější příčiny vzniku zánětu močového měchýře patří pohlavní styk. Může dojít k přenosu bakterií, které se dostanou do močové trubice a odtud dále do mechýře. Téměř dvě třetiny žen, jež opakovaně trpí těmito problémy, pocítí příznaky již 24 hodin po pohlavním styku. Další z příčin také může být váš styl oblékání. Uplé kalhoty a tanga mohou z menší části nahrávat zanětům močových cest. V neposlední řadě musíme také zmínit stres, který negativně ovlivňuje naše celkové zdraví, tedy i močové cesty.

Co na opakující se záněty močových cest. Proč se problémy vrací?

Jak zánět vyléčit?

Nejdříve se můžete pokusit o samoléčbu doma. Musíte zvýšit pitný režim alespoň na 2 litry denně, nejlépe uroglogické čaje, které napomáhají obnovení správné činnosti močových cest. Je také velmi důležité udržovat se co nejvíce v teple. Poud bolesti do tří dnů nepřestanou, neváhejte a navštivte svého lékaře.

Nemusíte se bát žádného složitého vyšetření. Lékař podrobí moč mikrobiologickému vyšetření, z něhož zjistí přítomnost bakterií a předepíše případné medikamenty. Toto vyšetření však trvá několik dní. Na první tři dny vám předepíše léky, které by měly zabránit nejpravděpodobnějšímu původci.

Pokud po vyšetření budou potřeba jiné, předepíše vám je a zahájíte léčbu novými, účinnějšími léky. Pokud váš zánět nebude tak akutní, můžete si v lékárně koupit urologické tablety, většinou s vysokým podílem výtažku z brusinek, které váš problém šetrně za pár dní vyléčí. Teplé oblečení je samozřejmostí.

Odbíháte stále na toaletu? Možná trpíte hyperaktivním močovým měchýřem

Zvláštní stravování

Dodržovat speciální dietu není úplně nutné, ale jestli se chcete svých potíží zbavit co nejdříve, měli byste jíst:

  • Ovoce a zeleninu s antioxidačními účinky pro podporu imunitního systému
  • Rostlinné bílkoviny, ryby, drůbeží a libové maso
  • Pijte klikvovou šťávu (Klikva – větší plody, chutí podobné brusinkám), pomáhá odstranit ze stěn močového měchýře E. coli

Vyvarujte se:

  • Problémy může zhoršit červené maso
  • Mléčné výrobky by měly být omezeny, neboť povzbuzují tvorbu bakterií

 

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Zánět močového měchyře? Příznaky jsou zejména bolest při močení a nevolnost