×
TOPZINE.cz

Barva stolice mnohé napoví. Vypozorujte infekci nebo prasklý hemoroid

Barva stolice, žlutá stolice
Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Pojďme se podívat na to, jak má vypadat zdravá stolice a v jakých případech bychom se měli vážně zamyslet nad svým jídelníčkem nebo dokonce navštívit lékaře.

Jsme to, co jíme. A nejen to. To, co sníme, se obvykle v nějaké formě objeví dříve či později v záchodové míse.

Jak vypadá zdravá stolice?

Zdravá stolice je hnědá, pevná, ve tvaru nepřerušovaného válce. Hnědou barvu stolice způsobují mrtvé bakterie sídlící v tlustém střevě a žluč vylučovaná játry k trávení tuků. Zdravá stolice by také neměla nijak zvlášť páchnout. Pokud vám trávení funguje tak, jak má, od chvíle, kdy jste snědli jídlo, uplyne zhruba 12-16 hodin, než se ho zbavíte.

Alespoň jednou až dvakrát denně byste měli navštívit onu místnost, a pokud se tak děje pouze jednou za dva až tři dny, tak by se už dalo mluvit o tom, že trpíte zácpou. V tom případě je vhodné zvýšit příjem vlákniny v potravě a také více pít, samozřejmě nejlépe čistou vodu.

Pokud konzumujete přemíru bílkovin a živočišných produktů, vaše stolice bude hnědá, hutná, tvrdá, těžká a zapáchající. Naproti tomu vegetariáni mají světlejší, lehčí a měkčí stolici.

Někdy není na škodu absolvovat očistnou kůru nebo si zajít na hydrocolon terapii.

Co pomáhá proti zácpě?

Jak vypadá nezdravá stolice?

Základními znaky nezdravě vyhlížející stolice jsou změna barvy a změna konzistence. Nelekejte se, pokud je vaše stolice černá nebo červená a víte, že jste snědli kilo borůvek nebo červené řepy. Tohle je v pořádku.

V pořádku však není, pokud je vaše stolice velmi tmavá nebo s příměsí krve či krvavého hlenu na povrchu. V prvním případě se může jednat o krvácení do gastrointerstinálního traktu, což je velmi nebezpečná záležitost. V druhém případě se může jednat například o prasklý hemeroid, příznak potravinové alergie nebo nesnášenlivosti nebo také ulcerózní kolitidy. V obou případech byste měli urychleně navštívit lékaře.

Žlutá nebo zelená stolice

Žlutá nebo zelená stolice souvisí obvykle s průjmem a většinou poukazuje na nějakou infekci. V tomto případě se doporučuje dieta a dostatek tekutin. Světle žlutá měkká stolice může být také příznakem jaterního onemocnění. Velmi světlá nebo jílovitá barva stolice s nestrávenými zbytky tuku může poukazovat na zablokovaný žlučovod nebo nedostatek trávících enzymů.

Od 19 let se potýkala s úniky stolice. Moderní léčba ji vrátila do běžného života

Plovoucí světlá stolice

Objemná plovoucí světlá stolice s mastnými skvrnami na hladině vypovídá o špatné funkci slinivky, zánětu nebo nedostatečné tvorbě enzymů nebo také o celiakii.

Sliz ve stolici

Přítomnost slizu většinou vypovídá o potravinové alergii, celiakii nebo zánětu střeva, který může být právě způsoben jako důsledek potravinové alergie nebo nesnášenlivosti.

Úzká stolice

Úzká tužkovitá stolice může být způsobena blokádou v tlustém střevě, která buď vypovídá o zánětu nebo i přítomnosti zhoubného nádoru.

Pokaždé, než spláchnete, otočte se a podívejte se dolů na to, co jste po sobě zanechali. Někdy je dobré nedívat se jen vzhůru. Třeba si tak všimnete včas, že je něco v nepořádku, a můžete s tím ještě něco udělat.Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..