Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Žádná auta ani cesty. Poznejte ostrovy, kam nepronikla civilizace

Eva Chytková

Eva Chytková

19. 11. 2011

Ostrovy bez aut a pozemních komunikací mohou být skvělým místem pro trávení dovolené pryč od současného uspěchaného světa. Nahlédněte s námi do jiného světa bez dopravní zácpy.

FOTO: Ostrov Kadavu

Na některých ostrovech by auta překrásnou přírodu narušovala, Zdroj: wikimedia.org

Na světě se nachází více než 800 miliónů aut a najít v dnešní době osídlená místa, kde se auta nepoužívají, je těžký úkol.

Typickým příkladem naší definice je ostrov Little Corn necelých 70 kilometrů od Nikaraguy v Karibiku. Nejsou zde asfaltové cesty a nepoužívají se tu ani motorová vozidla. Jediným způsobem přepravy se tu stávají vlastní nohy.

Na ostrově Kadavu žije kolem deseti tisíc obyvatel. Jde o čtvrtý největší ostrov souostroví Fidži, s kouzelnou nedotčenou přírodou, vodopády, džunglí a početnou faunou. Právě kvůli přírodním krásám je nejčastějším dopravním prostředkem taxi-člun nebo trajekt.

Pohoda bez aut i v Evropě

Ostrovy bez dopravních kolapsů nejsou jen záležitostí oceánů a vzdálených krajin. Také v evropských končinách nalezneme nejeden případ. Jedná se například o ostrov HydraŘecku.

FOTO: Ostrov Hydra

Hydra patří k jednomu z nejvíce navštěvovaných míst v Řecku

Ostrov Hydra je oddělen od Peloponésu jen úzkou vodní úžinou. V přístavu  jsou motorová vozidla zakázána, proto není divu, že na každém kroku potkáte osly, kola nebo vodní taxi.

Dokonce i v Benátkách, v civilizovaném a hojně navštěvovaném městě, se nepoužívají auta. Vozidla by zde stejně neměla kde jezdit!

Ostrov Lamu, součást stejnojmenného souostroví v Keni, je turisticky velmi oblíbenou destinací. Hlavní město oblasti je nejstarší a nejlépe zakonzervované osídlení v oblasti Svahilska. Je postaveno ze dřeva a nevedou sem žádné výrazné cesty, natož aby tady jezdila auta. Obyvatelé nejčastěji chodí pěšky, používají lodě nebo osly.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Žádná auta ani cesty. Poznejte ostrovy, kam nepronikla civilizace