×
TOPZINE.cz

Na řeckou Akropoli se turisté slétají jako mouchy na lep

Řecká Akropole, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Akropole nebo také Akropolis je nejvýraznější dominantou řeckých Athén, stejně jako Eiffelova věž pro Paříž, nebo egyptské pyramidy pro Káhiru. Sotva si lze představit jiný symbol Athén a potažmo celého Řecka, než Akropoli.

Řecká Akropole, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Akropole je mohutná vápencová skála, na jejíž ploše o rozloze 300 metrů do délky a 150 metrů do šířky se skví několik v historii velmi významných chrámů. Namátkou jmenujme Parthenon – chrám bohyně Athény, chrám bohyně vítězství Niké, Erechteion, a jiné. Skála je olemována robustní zdí a na samotné město shlíží s výšky více než sto padesáti metrů.

Ve starověku a středověku plnila Akropole funkci pevnosti a zdobila ji jedenáctimetrová socha Pallas Athény, ochránkyně města, vyrobená ze zlata a slonoviny. Řecká báje praví, že o Akropoli kdysi soupeřila právě bohyně moudrosti Athéna s bohem moře Poseidonem. Vítězem měl být ten, kdo městu sešle nejvzácnější dar. Zatímco Poseidon věnoval městu koně, důležitého pomocníka při práci, dopravě i ve válce, Athéna se rozhodla poctít město olivovníkem a stala se vítězkou.

Akropole, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Akropole se před třemi lety utkala o post jednoho ze sedmi nových divů světa, ale bohužel neuspěla. Turistická přízeň tímto nezdarem ale nikterak neutrpěla. Akropole na své půdě denně vítá stovky, ne-li tisíce návštěvníků i přesto, že je již od roku 1975 permanentně v rekonstrukci. Nevábné lešení rušivě nabourává estetiku místa, nicméně genius loci tu setrvává i tak.

Na Akropoli je větší koncentrace turistů než v celých Athénách

Chcete-li se vyhnout skoro až nezvladatelnému přívalu turistů, vydejte se na Akropoli hned zkraje otevírací doby. Akropole otevírá v osm hodin ráno, ale můžete si být jisti, že už před osmou bude před branami postávat slušný hlouček lidí. Přijít za kuropění se doporučuje i proto, že v časných ranních hodinách ještě není takové horko. Na vršku Akropole se není kam schovat před spalujícími slunečními paprsky, což by v pravé poledne nemuselo slabším jedincům udělat dobře.

Vstupné do komplexu Akropole činí 12 EUR, ale zahrnuje i vstupy do okolních památek – do Dionýsova divadla, Římské a Řecké Agory, Hadriánovy knihovny, pohřebiště Kerameikos a Diova chrámu. Od roku 1987 se Akropole řadí na Seznam světového dědictví UNESCO.

Chcete-li se dozvědět víc o Parthenonu, Dionýsově divadlu a jiných památkách, sledujte speciál Topzine.cz. Další pokračování vychází již 6. června.

Souvisejicí články:

Athény zůstávají prestižním turistickým cílem, krizi navzdory

Řecko letištní taxy rušit nebude!

Řecko snižuje letištní taxy a vyzývá turisty k návštěvě

Kláštery Meteora jsou jedním z nejpozoruhodnějších divů ŘeckaDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..