Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Na řeckou Akropoli se turisté slétají jako mouchy na lep

Samcová Jana

Samcová Jana

30. 5. 2010

Akropole nebo také Akropolis je nejvýraznější dominantou řeckých Athén, stejně jako Eiffelova věž pro Paříž, nebo egyptské pyramidy pro Káhiru. Sotva si lze představit jiný symbol Athén a potažmo celého Řecka, než Akropoli.

Řecká Akropole, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Akropole je mohutná vápencová skála, na jejíž ploše o rozloze 300 metrů do délky a 150 metrů do šířky se skví několik v historii velmi významných chrámů. Namátkou jmenujme Parthenon – chrám bohyně Athény, chrám bohyně vítězství Niké, Erechteion, a jiné. Skála je olemována robustní zdí a na samotné město shlíží s výšky více než sto padesáti metrů.

Ve starověku a středověku plnila Akropole funkci pevnosti a zdobila ji jedenáctimetrová socha Pallas Athény, ochránkyně města, vyrobená ze zlata a slonoviny. Řecká báje praví, že o Akropoli kdysi soupeřila právě bohyně moudrosti Athéna s bohem moře Poseidonem. Vítězem měl být ten, kdo městu sešle nejvzácnější dar. Zatímco Poseidon věnoval městu koně, důležitého pomocníka při práci, dopravě i ve válce, Athéna se rozhodla poctít město olivovníkem a stala se vítězkou.

Akropole, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Akropole se před třemi lety utkala o post jednoho ze sedmi nových divů světa, ale bohužel neuspěla. Turistická přízeň tímto nezdarem ale nikterak neutrpěla. Akropole na své půdě denně vítá stovky, ne-li tisíce návštěvníků i přesto, že je již od roku 1975 permanentně v rekonstrukci. Nevábné lešení rušivě nabourává estetiku místa, nicméně genius loci tu setrvává i tak.

Na Akropoli je větší koncentrace turistů než v celých Athénách

Chcete-li se vyhnout skoro až nezvladatelnému přívalu turistů, vydejte se na Akropoli hned zkraje otevírací doby. Akropole otevírá v osm hodin ráno, ale můžete si být jisti, že už před osmou bude před branami postávat slušný hlouček lidí. Přijít za kuropění se doporučuje i proto, že v časných ranních hodinách ještě není takové horko. Na vršku Akropole se není kam schovat před spalujícími slunečními paprsky, což by v pravé poledne nemuselo slabším jedincům udělat dobře.

Vstupné do komplexu Akropole činí 12 EUR, ale zahrnuje i vstupy do okolních památek – do Dionýsova divadla, Římské a Řecké Agory, Hadriánovy knihovny, pohřebiště Kerameikos a Diova chrámu. Od roku 1987 se Akropole řadí na Seznam světového dědictví UNESCO.

Chcete-li se dozvědět víc o Parthenonu, Dionýsově divadlu a jiných památkách, sledujte speciál Topzine.cz. Další pokračování vychází již 6. června.

Souvisejicí články:

Athény zůstávají prestižním turistickým cílem, krizi navzdory

Řecko letištní taxy rušit nebude!

Řecko snižuje letištní taxy a vyzývá turisty k návštěvě

Kláštery Meteora jsou jedním z nejpozoruhodnějších divů Řecka

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na řeckou Akropoli se turisté slétají jako mouchy na lep