Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Najděte si své místo pod sluncem i v zimě. Vyražte za teplem

Tomáš Miška

Tomáš Miška

8. 1. 2011

Pláže Mexického zálivu i Karibského moře v pradávné zemi Aztéků a Mayů nabízí naplnění snů, exotickou dovolenou i v časech, kdy je v našich končinách místo pouze pro šálu a teplé palčáky. Mexiko, Honduras, Guatemala i Belize jsou vyhledávanými destinacemi pro útěk před sněhem a zimou.

FOTO: Ilustrační foto

Ilustrační foto, Zdroj: archiv Hana Chytrá

V tropické části amerického kontinentu se nám otevírá pohádková scenérie neuvěřitelných možností. Státy omílané Karibským mořem v sobě nesou historii a památky kultur Aztéků, Mayů nebo Olmeků. Kolonizace Evropany se promítla na místní architektuře, mohutné katedrály a pevnosti tu po léta stojí jako symbol dobývání nové civilizace.

Mexiko, Honduras, Guatemala a Belize čekají

Zatímco v Mexiku může být dovolená na pláži nenáročná, s přebytkem hotelových apartmánů v ostatních zemích bude slunění na rozpáleném písku trochu větším dobrodružstvím. V každém případě je návštěva rovníkových států nezapomenutelným zážitkem vrytým do paměti na věky. Křišťálová voda, bílý písek, zprohýbané palmy ověšené kokosovými ořechy, snědí domorodci všude, kam se podíváte, navíc tajemné a neprobádané pralesy ve vnitrozemí plné mystických a starobylých tajemství šamanů, přilehlé a neobydlené ostrůvky. To je hrubý nástin, jak si vše dokážu vypodobnit já ve svých vizích. Je ostatně na každém, jak si dokáže představit Karibský ráj na druhé straně Atlantského oceánu.

Správný čas vydat se na cestu

Průvodce uvádí hlavní turistickou sezónu od prosince do konce května, kdy je nejslabší období dešťů. Určitě bude lepší vždy se zajímat o dlouhodobější předpovědi, ať si vysněnou dovolenou užijete plnými doušky. Jedinou nevýhodou je to, že o útěku před sněhem a blátem uvažují masy lidí, a ceny v hotelích jsou vysoké a pláže přeplněné. Alternativou ovšem je vyrazit pouze s batohem a vyhledávat tu pravou romantiku s přespáním na odlehlé pláži, koupání v nepoznané oblasti nebo objevování přírodních i kulturních památek. Pro takové dobrodruhy je destinace ideálním naplněním snů.

FOTO: Bahamské ostrovy

Bahamské ostrovy, Zdroj: archiv Hana Chytrá

Yucatan, poloostrov zaklíněný mezi Mexický záliv a Karibské moře, který je součástí Mexika, je taky jednou z možností návštěvy těchto tropických států. Z poloostrova vás dělí jen kousek přes moře, kde ovšem začíná epocha sama o sobě – na ostrov Kuba, perlu Karibiku. Také Jamajka, Portoriko, Bahamy, Haiti, Guadeloupe, to jsou názvy, které každý slyšel a ve skrytu duše by se tam jednou možná rád podíval nebo alespoň imaginace mu přinese v těchto studených dnech teplo mrazem prokřehlé duši.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Najděte si své místo pod sluncem i v zimě. Vyražte za teplem