Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Kam v zimě za teplem? Aneb vyražte si na Havaj, Kostariku či Fidži

Redakce

Redakce

16. 4. 2010

Costa-ricaLetošní zima nám dala zabrat. Velký dík proto patří příchozímu jaru. Teploty se sice nepohybují v závratných výškách, ale naštěstí už můžeme schovat zimní kabáty. Abychom se ještě více zahřáli, mám pro vás připravené další lákavé destinace, které se zimou nemají celý rok žádný problém. Minule jsme zabrousili do zemí afrického kontinentu a nyní se prozkoumáme americkou a australskou exotiku.

Havajské ostrovy, Zdroj: coolagent.eu

Havajské ostrovy, Zdroj: coolagent.eu

Pohodové a  jedinečné Havajské ostrovy

Rádi byste strávili dovolenou ve víru pohody a klidu, s knížkou v ruce na pláži a šumějícím mořem? Tak to musíte navštívit Havajské ostrovy. Čekají na vás malebné a různými odstíny zbarvené písečné pláže Tichého oceánu a mnoho zátok, které jsou po celé délce lemovány kokosovými palmami. Nad pobřežím vyčnívající útesy se postarají o kouzelnou atmosféru neprozkoumaného světa. Seskupení několika ostrovů je sopečného původu a většina z nich jsou stále neobydlené. Právě proto překypují svojí krásou. Vysoké pohoří, úžasné vnitrozemí, proslulý tropický deštný prales a hojné vodopády jsou synonymem těchto ostrovů.

Jestli nemáte rádi samotu a turisti vám nejsou na obtíž, jistě se vám zalíbí jedna z nejznámějších pláží světa Waikiki. Nachází se v centru na ostrově O´Ahu. Kvůli vysokému turistickému ruchu téměř zanikl panenský půvab této pláže, ale na druhou stranu dal zas příležitost vyniknout surfingu, který má na Oahu ty nejlepší podmínky a ty správné vlny. Největší vlny na světě najdete na severním pobřeží toho ostrova, na místě zvaném North Shore. Nádhernou, lidmi neposkvrněnou krajinu, a na mušle bohatou pláž ovšem naleznete na ostrově Kaukai, který znalci Havaje hodnotí jako nejkrásnější oblast celého souostroví.

Kam jinam za teplem? Co třeba vyzkoušet thajskou oblast Pattaya nebo putování k pyramidám?

Koupání s delfíny na místě natáčení seriálu Ztraceni

Třešničkou na dortu je však ostrov Maui. Kde jinde byste měli příležitost potkat se s delfíny a obrovskými želvami než právě zde. I pro surfaře je toto místo vhodné, i když počítejte s mírnějšími vlnami. Zajímavé městečko Hana, obývají ještě dnes domorodci a společně s nimi se zachovali i jejich zvyky a tradice.

Havajské ostrovy jsou ideálním místem pro pobyt v zimě, protože jejich průměrná teplota se v tomto období pohybuje okolo 27 stupni Celsia. Možná vám nyní přijde lákavé i to, že se zde z části natáčel známý seriál Ztraceni. Vybavujete si to krásné prostředí a už při shlédnutí seriálu jste toužili poznat ono místo? Tak je nejvyšší čas naplánovat si vaši dovolenou snů.

Zátoky na Kostarice, Zdroj: 3.bp.blogspot.com

Zátoky na Kostarice, Zdroj: 3.bp.blogspot.com

Tropická perla střední Ameriky-  Kostarika

Vulkanická Kostarika nadchne milovníky tepla, adrenalinu, přírody i zvířátek. Zvířátek nejenom proto, že se jich na Kostarice vyskytuje velký počet, ale pokud máte pro strach uděláno, můžete se potápět s delfíny a velrybami. Pro aktivně strávenou dovolenou nabízí Kostarika mnoho národních parků z nichž nejznámější je park Arenal Vulcano, ve kterém je možné bezpečně pozorovat dosud činný vulkán. Národní park Coiba, zařazený na seznam památek UNESCO, existuje téměř bez zásahu lidské ruky, a proto je v něm dobře zachovalý ekosystém. V NP Coiba se vyskytují např. vorvaň obrovský, kosatka dravá či delfín skákavý.

Rozmanitou faunou se může chlubit národní park Darin rozkládající se na státní hranici mezi Panamou a Kolumbií. Řadí se k velmi významným lokalitám se zachovalým tropickým deštným lesem a pobřežními bažinami. Spatřit zde můžete např. psa pralesního, jaguára nebo krokodýla amerického, ale také dva dosud žijící indiánské kmeny. Želvy jsou častým terčem zabíjení, avšak to neplatí v národním parku Tortuguero, který naopak poskytuje zeleným mořským želvám kvalitní útočiště. Rozhodnete-li se navštívit právě toto místo, vyberte si ze dvou možností, jak si park prohlédnout. Využijte „pěškobus“ či romantickou plavbu lodí.

Další tipy kam utéct před zimou:

Kam v zimě za teplem? Je libo Djerba, Keňa nebo Madagaskar?

Lákavé koupání nebo prohlídky památek?

Národní parky nejsou však jediným lákadlem pro turisty. Kostarika vybízí ke koupání v rozmanitém Karibském moři a také v Tichém oceánu. Záleží jen na vás, které pobřeží je vám bližší. Na jihu pacifického pobřeží se nachází nádherná pláž Golfito s velmi důležitým přístavem pro místní obyvatele. Pokud máte rádi svůj klídeček a ničím nerušenou strávenou dovolenou, vyberte si pro svůj odpočinek severozápadní pobřeží Pacifiku, tedy poloostrov Nicoya,  kde hlavu na hlavě nenajdete, ba naopak. Čekají na vás opravdu krásné a téměř nedotčené pláže.

Je vám to ještě málo? Kromě koupání a prohlídek národních parků si udělejte výlet do turistického centra San José. K prohlédnutí je zde univerzita, nádraží a španělský park. Určitě si nesmíte nechat ujít návštěvu továrny na výrobu likérů, a když mile poprosíte, třeba vám i dají ochutnat. Nachází se zde i městské muzeum a katedrála. V blízkosti San José stojí známý Coffe House, kde vám nejen poskytnou informace o tom, jak se pěstuje a upravuje jedinečná káva, ale také vám na ochutnání nabídnou šálek kávy. Nejvhodnější doba pro návštěvu Kostariky je od prosince do dubna, v období sucha, s teplotami okolo 26 stupni Celsia.

Ostrov Fidži, Zdroj: peterpantravel.ca

Ostrov Fidži, Zdroj: peterpantravel.ca

Australský ráj – Fidži

Dlouhé chladné počasí je pro většinu z nás velmi stresující. Proto není nic lepšího než prozkoumat turisticky známou destinaci, Fidži. Jakmile vstoupíte alespoň krůčkem na tento krásný ostrov, stres rázem nevědomky zmizí. Kokosové palmy, průzračné a sluníčkem vyhřáté moře a nějaký ten drink k tomu…no neodolali byste?

Pokud se opravdu rozhodnete navštívit pohádkové Fidži, nezapomeňte si sebou do batůžku přibalit šnorchl a potápěčské brýle, protože úžasné korálové útesy a duhové rybky, žijící v hlubinách Tichého oceánu, se stanou nádhernou podívanou pro zvědavé jedince. Rozhodnete-li se pro tuto aktivitu, vyhledejte ideální souostroví Mananuca a Yasawa, kde jsou dokonce postaveny hotely zaměřené konkrétně na potápěče, nebo také ostrov Vanua Levu.

Kromě potápění jsou na Fidži velmi oblíbené vodní sporty, ke kterým se také řadí surfing, ale kvůli bohaté  podmořské flóře nemůžete tento sport vykonávat všude, kde by se vám zachtělo. Oblíbenou zábavou na Fidži je také jachting, dobrodružná jízda na kajaku nebo rafting na vorech vyrobených z bambusu. Ani vášnivý rybáři nepřijdou o svůj požitek z rybolovu. Téměř v celé zemi jsou totiž  vhodné oblasti právě pro rybaření a kvalitní lokality najdete s pomocí specializovaných firem, které jsou připraveny být vaší pravou rukou.

Deštivé počasí neodradí ke shlédnutí Modré laguny

Moře a aktivity s ním spojené nejsou jedinou nabídkou na Fidži. Lákavé jsou i památky. Významné archeologické naleziště, písečné duny Sigatoka se stalo oblíbeným a navštěvovaným místem. Pevnost Tavuni Hill odkrývá pozůstatky terasových barikád, obřadního místa a kamene popravčího. Zajímavé je také zpracování cukrové třtiny v místním cukrovaru ve měste Labasa. Bouma Forest Park a Tavolo National Park vybízejí ke krásným procházkám, při kterých spatříte nádherné vodopády dosahující výšky až 24 metrů. A proč se vám zdá krajina povědomá? Protože posloužila ke zpracování filmu Modrá laguna.

Celá atmosféra na Fidži má bohužel jeden háček. Deštivé  a vlhké počasí střídají období sucha. Od listopadu do dubna nastává vlhké, avšak teplé třicetistupňové období, kdy bohužel nejsilnější deště přicházejí právě v březnu. Také tropické tajfuny a hurikány, způsobující záplavy, nejsou nic neobvyklého.

 

Další tipy kam za teplem:

OBRAZEM: Egypt pod mořskou hladinou

Bangkok: Město, které nikdy nespí

Thajsko: Odleťte do teplých krajin

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam v zimě za teplem? Aneb vyražte si na Havaj, Kostariku či Fidži