Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vybrali jsme 6 filmů s deníkem. Co by si bez něj počal Harry Potter

Tomáš Dolejš

Tomáš Dolejš

14. 5. 2012

Můj vysvlečenej deník je už nějaký ten pátek v kinech, TOPZINE.cz ale pro vás sestavil žebříček těch nejznámějších filmů, ve kterých právě deník hraje hlavní roli. Který je váš oblíbený?

FOTO: Renée Zellweger ve filmu Deník Bridges Jones

Renée byla za roli Bridget Jones nominována na Oscara. Zdroj: ditributor filmu

Deník Bridget Jonesové

Z deníku ženy středního věku Bridget Jonesové se dovídáme mnoho jejích trapných situací a skandálů, které zažila. Nakonec si řekne, že se do života konečně vrhne po hlavě – a místo úspěchu přichází potupa.

Tento deník má zajímavou historii: v roce 1995 ho vydávaly po částech britské noviny The Independent. Povídky měly takový úspěch, že byla vydána knižní podoba a pro velkou úspěšnost byl deník i zfilmován. Několikrát.

Dokonalý trik

Tento kouzelnický film pochází od režiséra Christophera Nolana. Souboj dvojice kouzelníků Angiera a Bordena je zde popsán právě pomocí deníku zmíněného Angiera. Přeskakování časových linií je sice trochu matoucí, ale zrovna to dodává snímku potřebnou atmosféru.

[youtube_660]FdRn2UNTRgg[/youtube_660]

Deník je zde dokonce ještě jeden, patřící druhému mágovi, ten však takovou roli nehraje. První deník je důležitější, protože obsáhne základní příběh. Nebo snad ne? Jak se říká – tajemství máte před očima, ale nevidíte jej, protože se nedíváte správně.

Harry Potter

V sedmidílné (filmové osmidílné) sérii o mladém čarodějovi z Bradavic hraje deník podstatně velkou roli. Bez něj by totiž nešel zabít lord Voldemort. Fanoušci knížek jsou s touto problematikou seznámeni více, avšak i diváci o tom něco vědí.

Deník je totiž jeden z viteálů, kde je ukryt kus Voldemortovy duše. Harry ho zničí ve druhém díle, v Tajemné komnatě, aniž by měl tušení, co ve skutečnosti dělá. Později se o viteálech a roli deníku dozví. Kdyby ho tenkrát nezničil, měli bychom asi více než sedm dílů…

Rumový deník

V tomto filmu s Johnnym Deppem v hlavní roli dokonce žádný deník není. Tedy mimo názvu. I když by se původně tato kniha od Huntera S. Thompsona klidně dala zfilmovat formou deníku. Snímek pojednává o novináři, jenž přijede do Portorika a nastoupí do tamější redakce.

[youtube_660]eRixtTq2eiQ[/youtube_660]

Jak název napovídá, nejde jen o psaní, ale hlavně o ten rum… A že ho tam je. K tomu krabičku mentolových cigaret a neznámou drogu, která se kape do očí, a film se hned ubírá jiným směrem. Jediná smůla, že noviny nakonec zkrachují a Depp jede zas domů.

Deník Anny Frankové

Deník Anny Frankové není až tak známý film jako spíše jeho knižní předloha. Jde o skutečný deník mladé německé židovky, která v době druhé světové války musí se svou rodinou utéct, aby je nechytili a neposlali do koncentračních táborů. Schovají se v jedné továrně v Amsterodamu, kde žijí v bídných podmínkách přibližně dva roky. Nacisté je však přece jen najdou a všichni jsou posláni do Osvětimi.

Deník vydal jako knihu Annin otec Otto Frank, který tábor přežil. Doplnil ho i svými záznamy a trochu upravil, protože jeho dcera používala pseudonymy. Dnes je to údajně druhá nejčtenější kniha na světě, hned po Bibli.

Z filmového zpracování je nejznámější verze z roku 1959. Získala tehdy tři Oscary za kameru a výpravu a pro Shelley Winters za vedlejší roli. K tomu si drama vysloužilo ještě pět dalších nominací.

[youtube_660]z8-RmatEn8M[/youtube_660]

Deník princezny

Taková jedna verze Popelky – pohádka o tom, jak se z outsiderky stane princezna. V České republice však tato romantická komedie neměla příliš velký ohlas, většinou jen u mladých dívek. Věty jako „Milý deníčku, dnes jsem se stala princeznou“ opravdu zaujmou spíš nižší věkovou kategorii.

Ve filmu dominuje velice mladá Anne Hathaway (bylo jí během natáčení 19 let) a starší Julie Andrews, režii si vzal Garry Marshall, který má na triku třeba i Pretty Woman.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme 6 filmů s deníkem. Co by si bez něj počal Harry Potter