Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vybrali jsme 4 nekvalifikované filmové postavy. Přesto zachránily svět

Redakce

Redakce

11. 3. 2012

Za většinou akčních hrdinů typu Jamese Bonda vždy stojí léta tréninku a odříkání. I třeba Harry Potter a jeho kamarádi museli šest let chodit do školy, než začali podpalovat domy a krájet hady. Ale najdou se i výjimky.

Stanley Goodspeed ze Skály se nezdá. Zdroj: youtube.com

Postavy, které ke své většinou nebezpečné práci přišly jak slepí k houslím. Do role zachránců města/státu/lidstva/planety/vesmíru (nehodící se škrtněte) je pasovala většinou velice prapodivná náhoda. A zbytek toho, co pro práci potřebovali, se naučili v lepším případě během pár dní, v horším případě za pochodu.

Střílení dětí za pochodu

Pamatujete si, jak zkušený Agent K (Tommy Lee Jones) narazil na strážníka Edwardse (budoucího Agenta J v podání Willa Smithe)? To vám Edwards naháněl pěšky po městě jednoho z mimozemských utečenců. Tahle boltovská ukázka běhu udělala na Agenta K takový dojem, že přizval Edwardse ke konkurzu na místo v MIB (v češtině Muži v černém).

A teď zapomeňte, že jsme vám zbourali dům.

Do skupiny supertajných agentů vyhlížejících spíše jako pohřební firma se mohou dostat jenom nejlepší z nejlepších z nejlepších. Nejlepší z nejlepších ale asi za moc nestáli, když z nich byl vybrán strážník Edwards, který při pohovoru střílel do dětských figurín.

Agent J patří právě do skupiny hrdinů, kteří se učili doslova za pochodu. Agent K nejspíš zastává teorii o tom, že nejlépe se dítě naučí plavat, když jej prostě hodíte do vody. Jak jinak si totiž chcete vysvětlit jeho přístup? Který má samozřejmě následky. Proč například Edwardsovi neřekl, co dovede jeho malinkatá zbraň, zvaná Cvrček? Ušetřilo by se tím hodně blikání.

Generálové

Období odboje proti Impériu mezi pátou a šestou epizodou Hvězdných válek asi muselo být hodně drsné. A rebelové museli hlásit enormní ztráty a nezbývalo jim, než se spokojit s každým, kdo byl k dispozici. To je totiž jediný logický důvod, proč mohli jmenovat svými generály Hana Sola a Landa Calrissiana. Nic ve zlém, Solo je vynikající pilot, ale Lando je… No, co je vlastně Lando?

Z předešlých událostí pouze víme, že je pěkný podrazák. O žádné hvězdné vojenské kariéře jsme nic neslyšeli. Ve filmu je jeho skok daleký napříč hodnostmi přisuzován oddanosti (ehm…) a nasazení při bitvě o Taanab.

Tak támhle tudy pošleme první divizi, obejdeme planetu a překvapíme nepřítele zezadu!

Jelikož to stačilo k odčinění všech předchozích hříchů, musel snad při Bitvě o Taanab sám zničit alespoň čtvrtinu vojska Impéria, zachránit celý kmen Ewoků a ještě při tom bohatým brát a chudým dávat.

A koho napadlo udělat generála i z Hana Sola? Tady už žádnou teorii o zásluhách nečekejte. Solo byl celou dobu tak trochu zazděný. A pokud si dobře vzpomínáte, než ho našel Luke Skywalker a ten dědula, co má droidy, které nehledáte, byl Han Solo jenom běžný pilot a pašerák s chlupatým kámošem a rychlou lodí. Tři filmy po boku jednoho skoro Jedie a jeho sestry jsou asi dostatečná zkušenost pro velení vojsk.

Laboratorní krysa

Psala se druhá polovina 90. let a z Nicolase Cage si ještě nikdo srandu nedělal. I když už jeho vlasy utíkaly od kamery směrem dozadu, byl přesto v podobně neotřesitelné pozici jako dnes Johnny Depp. V té době přišla dnes už klasika akčního žánru Skála a s ní chemik Stanley Goodspeed.

Alcatraz je v rukou teroristů s chemickými zbraněmi a nehezkými úmysly. Američané, protože jsou Američané, tam pošlou speciální komando s cílem nové osadníky ostrova vymlátit a s nebezpečným plynem skoncovat. Jak už jistě víte, komando vezme rychle za své a zaplaví podlahu vězeňské umývárny něčím uplně jiným než vodou. A San Francisco musí zachránit Stanley Goodspeed (s pomocí Seana Conneryho).

To svinstvo nikdy nemělo přijít na svět, pane.

Stanley sice je chemik FBI a na začátku filmu jasně demonstruje, že si umí poradit ve stresových situacích. I tak je ale jeho výkon při automobilové honičce a při samotném kontaktu s nepřáteli vskutku obdivuhodný!

Proč ale Goodspeed vlastně musel na ostrov, když proces, při kterém deatktivoval rakety s plynem, sice vyžadoval opatrnost, ale časem by se ho naučil i orangutan?

Přirozený talent

Avatar byl hit. O tom není sporu. Stejně tak se s vámi nebude hádat ani sám James Cameron, že jeho zápletka byla velice prostá. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Vzpomeňte na začátek filmu: bratr Jakea Scullyho umírá, a protože posledních pár měsíců strávil učením se ovládat svého avatara, rozhodne se jeho zaměstnavatel (který za to všechno nemálo zplatil), že nechce, aby jeho investice přišla vniveč.

Jaká šťastná náhoda, že je tu Jake Scully (Sam Worthington)! Dvojče původního Scullyho, pro kterého byl avatar vyvinut. Jake se díky tomu připojuje k expedici bez jakéhokoli předpokladu krom své vhodné DNA. A světe div se, ono to stačí! Mezitím co všichni ostatní opatrně postupují krok po kroku, aby mohli ve svém avatarovi fungovat, Jake hned napoprvé směřuje do Na’vijského olympijského týmu.

Slušný výkon na vozíčkáře, který si ani nepřečetl manuál

Genetika, zdá se, hraje velkou roli. I když by logika věci kázala, že někdo, kdo stráví v avatarovi několik dní tréninku, by měl mít k rodilému Na’vi daleko asi jako spisovatel Jiří Paroubek k Charlesi Dickensovi. Ale ne Jake Scully! Ten po pár dnech skotačení a tréninku strčí do kapsy celý kmen a ochočí si Toruka, nejfrajerštější dopravní prostředek od dob jednorožců.

Samozřejmě se najde spousta dalších příkladů naprosto nelogických momentů napříč historií kinematografie. Naštěstí filmy, které jsme tady zmínili, měly velice daleko k nominaci na Oscara za scénář. A i když chápeme záměr Hollywoodu ukázat divákovi, že i ten nejobyčejnější člověk bez potřebné kvalifikace může zachránit cokoli a kohokoli, možná by trochu víc té realističnosti některým podobným blockbusterům neuškodilo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme 4 nekvalifikované filmové postavy. Přesto zachránily svět