Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

VIDEO: Potopte se pod mořskou hladinu s jarní kolekcí Chanel

Petra Červená

Petra Červená

15. 5. 2012

Chanel. Synonymum elegance a ženskosti. Má styl, který nepřehlédnete ani nezaměníte. A jakmile se vám vryje pod kůži, už se Chanelu nezbavíte.

FOTO: Chanel kolekce jaro/léto 2012

Romantická víla od Chanel v podání Karla Lagerfelda, Zdroj: style.com

Neexistuje kolekce, která by byla jen průměrná, a i ta nejnovější převyšuje o několik pater mnohé návrháře haute couture. Samotná Coco Chanel by se s průměrem nikdy nesmířila. Byla perfekcionistka, neohlížela se na zaběhlé zvyklosti, ráda provokovala a prosazovala si svou, i přes nelibost okolí.

Chanel dnes, zítra, navždy

Chanel je zosobněním francouzského šarmu s notnou dávkou hrdosti. Coco ignorovala módu typickou pro počátek 20. století, sešněrovaný pas korzetem a na sukních honzík.

Prosazovala hlavně pohodlí, kterého se v nedýchatelném korzetu těžko mohla žena dočkat. Měla ráda pánský styl, kalhoty, klobouky, saka.

FOTO: Chanel kolekce jaro/léto 2012

Nezaměnitelný Chanel

V roce 1909 otevřela Coco, vlastním jménem Gabrielle Chanel, kloboučnický obchod v přízemí pařížského bytu podnikatele Étienne Balsana. Byl jejím milencem a díky němu získala peníze na svůj obchod i svou první kolekci oděvů, která byla kontrastem k šatům typu přesýpacích hodin.

Kolekce v sobě ukrývala elegantnost, funkčnost a hlavně odlišnost. Coco použila pružných materiálů a tradiční mužské barvy jako šedá a námořnická modř. V roce 1920 navrhla dámský kostým, který se stal spolu s malými černými šaty synonymem značky Chanel.

Chanel je jen jeden

Druhou světovou válkou se zpřetrhala pavučinová nit úspěchu. Coco Chanel zavřela obchod a žila s přítelem Hansem Güntherem von Dincklagem, nacistickým zpravodajským důstojníkem. Francií se začalo šířit, že Coco je nacistickou kolaborantkou. Po válce byla zatčena a obviněna.

FOTO: Chanel kolekce jaro/léto 2012

Čemu dát přednost? Šatům s perlami nebo s odleskem neonových šupin?

Přestože jí však vina nebyla prokázána a návrhářka byla propuštěna, Francie, nasáklá pachutí po německé okupaci, se od Coco odvrátila. Ta i s německým přítelem odešla do švýcarského exilu.

V druhé polovině padesátých let se jí však podařilo dobýt svoji ztracenou prestiž zpět.

Gabrielle zemřela 10. ledna 1971 ve věku 87 let. Dnes se módní dům Chanel specializuje na kolekce haute couture, ready-to-wear, parfumerii, kosmetiku, šperky, kabelky a další módní doplňky. Důležitý zlom nastal rokem 1983, kdy Karl Lagerfeld získal prestižní místo hlavního návrháře.

Podmořská kolekce jaro/léto 2012

Kolekce obsahuje osmdesát modelů, nechybějí plavky pro horké dny a typické chanelovské kostýmky a šaty. Od nich se Karl lehce odklonil inspirací Botticelliho Venuše. Jako oslňující perla v lastuře vchází modelky v šatech s perlami a volánky, které vypadají jako mořské řasy.

FOTO: Chanel kolekce jaro/léto 2012

Nechanelovský styl podstrčený Lagerfeldem

Barvy jsou převážně pastelové, jemné a nenarušují střihy šatů. Kolekce je něžná, křehká, romantická a jako vždy elegantní.

Jak říkala Coco Chanel: „Elegance není výsadou těch, kteří právě utekli z dospívání, ale těch, kteří již vlastní svou budoucnost.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Potopte se pod mořskou hladinu s jarní kolekcí Chanel