Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Karl Lagerfeld a Chanel: Osudové propojení

Redakce

Redakce

1. 6. 2010

Můžete ho označit mnoha nálepkami, například jeden z ikonických návrhářů, snílek, který realizuje své módní sny pod záštitou jedné z nejznámějších značek světa, či muž, který mluví důležitými jazyky módy (tedy německy, francouzsky, anglicky a italsky). Je až neuvěřitelné, že Karl Lagerfeld je pouze jedna osoba.

Zdroj: ruadebaixo.com

Karla na ulici nepřehlédnete. Jeho uniformou je dobře padnoucí černý oblek s bílou košilí, dlouhé čistě bílé vlasy, velké černé brýle a někdy také elegantní hůl. Tento vlivný muž módy se narodil v roce 1933 (ačkoliv on sám rád tvrdí, že se tak stalo v roce 1938) v Hamburku a 10. září letošního roku oslaví 77 let.

Karl a jeho vysněná práce

V roce 1952 přichází do Paříže, kde dokončuje svá studia a zároveň začíná navrhovat. První pokusy přinesou výsledky už v roce 1954, kdy vyhrává cenu za svůj vlněný kabát. Následně je mu nabídnuta práce pro značku Balmain, kde setrvává do roku 1957. Poté střídá několik značek, dokud se nestane návrhářem pro Chloé (1959 – 1978) a Fendi (1965). V roce 1978 se rozhodne stát návrhářem na volné noze. Až konečně v roce 1982 je mu nabídnuto místo návrháře pro jeho životní lásku, Chanel. V této době již nikdo nepochyboval, že se zrodila vlivná osobnost módy.

Zdroj: catwalk.com

Ačkoliv pro Chanel navrhuje nepřetržitě již dvacet osm let (a mnozí by tuto příležitost považovali za vrchol své kariéry), Karl nezůstal pouze zde. V roce 1984 založil vlastní značku Karl Lagerfeld a v letech 1992 až 1997 opět navrhoval pro Chloé. V současnosti je hlavním návrhářem tří značek: Chanelu, vlastní značky a Fendi.

O svých návrzích tvrdí, že jej většina napadá ve spánku či těsně nad ránem. Dalo by se tak s trochou nadsázky říci, že práce módního návrháře je jeho vysněné povolání.

zdroj: style.com

Karl a jeho další zájmy

Karl se také snaží prosadit jako fotograf. Často fotí vlastní kampaně pro své značky a jeho módní story se objevily například ve Vogue, V magazine a Harper´s Bazaaru. Ačkoliv kritika přijímá jeho fotografie různě, není pochyb o jistém talentu, díky kterému bude fotit exkluzivní kalendář Pirelli pro rok 2011. Je také příležitostným režisérem, natočil například krátký film Remember Now.

Pokud budete mít dostatek štěstí a dostanete se na nějakou z Karlových přehlídek, čekejte velká překvapení. Jeho show rozhodně nebude typickým procházením se po mole. Například na přehlídce podzimní kolekce 2010/11 nechal modelky procházet vodou, zatímco se jim za zády rozpouštěl obrovský ledovec.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Karl Lagerfeld a Chanel: Osudové propojení