Menu
TOPZINE.cz
Historie módy

Coco Chanel byla nacistickou špionkou. Tvrdí nová kniha o návrhářce

Anna Talašová

Anna Talašová

18. 8. 2011

Coco Chanel údajně během druhé světové války a německé okupace Francie působila jako nacistická vyzvědačka. Nové materiály francouzskou módní návrhářku navíc popisují jako ostře antisemitskou.

FOTO: Coco Chanel

Gabrielle „Coco“ Chanel, Zdroj: youtube.com

Hal Vaughan, autor knihy Sleeping With The Enemy: Coco Chanel’s Secret War, tvrdí, že slavná návrhářka a zakladatelka módního domu Chanel začala pro německou tajnou službu pracovat v roce 1940. Vaughan uvádí i to, že byla milenkou špiona Hanse Gunthera von Dincklage, který měl pod palcem oblast Středozemního moře a Paříž a reportoval přímo ministru propagandy Josephu Goebbelsovi.

Společnost Chanel vydala ve světle těchto informací prohlášení a připustila, že milostný románek Coco s Němcem nebyl zrovna vhodně načasován. Na druhou stranu ale upozorňuje i na to, že von Dincklage byl po matce Brit a s návrhářkou se znali dlouho před válkou.

Módní dům připouští, že role Chanel ve válečném období zůstává částečně tajemstvím, ale tvrdě se ohrazuje proti jejímu údajnému antisemitismu. „Kdyby byla skutečně zaujala takový postoj, jak by byla mohla přistoupit na navázání vztahů s rodinou majitelů (Wertheimerovými), mít mezi svými nejbližšími přáteli Židy a udržovat profesionální styky například s rodinou Rothschildů?“ Rodina Werthheimerů vlastnila většinu ve voňavkářství Chanel a později jim Coco přepustila i svůj módní salon.

Čtěte: John Galliano miluje Hitlera

Navzdory nařčení ze špionáže, které teď spatřilo světlo světa, nebyla Coco Chanel nikdy z ničeho obviněna. Zemřela v roce 1971.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Coco Chanel byla nacistickou špionkou. Tvrdí nová kniha o návrhářce