Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Ve hře Taneční hodina zkrotil jeden režisér devět žen

Anna Kottová

Anna Kottová

29. 9. 2011

FOTO: Taneční hodinaDivadelní spolek Kašpar začne letošní sezónu inscenací Taneční hodina dánské autorky Astrid Saalbachové. Poprvé ji na prknech Divadla v Celetné uvidíte v neděli 2. října. Čeká vás hlubší Labutí jezero v podání činoherního souboru.

FOTO: Taneční hodina

Když děti a muži spí, ženy tančí Foto: Michal Hladík, Divadlo v Celetné

Divadelní spolek Kašpar, který sedmnáctým rokem působí na scéně Divadla v Celetné, neustále experimentuje. V létě představil fanouškům Rozmarného léta jeho pokračování s názvem Rozmarné léto bonus. Pak zahájil sezónu divadelní Tancovačkou a teď se dočkáme baletního představení v ryze činoherním prostoru.

Autorka: Astrid Saalbachová (1955) se vždy točila okolo divadla. Začínala jako herečka. V 80. letech nejprve napsala několik rozhlasových her, poté pokračovala dramaty a několika romány. Patří mezi nejvýraznější dánské divadelní osobnosti své generace a její hry patří v cizině k nejhranějším. Hra Taneční hodina byla přeložena do češtiny rok po dánské premiéře (1987).

V Taneční hodině uvidíte devět žen, ale ani jediného muže. Přesto není hra určena pouze něžnému pohlaví. Ženy, které chtějí zapomenout na realitu, se pouze snaží baletem zbavit všech problémů, ale vůbec se jim to nedaří. Když děti a muži spí, ženy tančí.

FOTO: Taneční hodina

Milena Steinmasslová a Jitka Nerudová na zkoušce

Jeden ze tří kmenových režisérů spolku Kašpar Alexandr Minajev se rozhodl pro netradiční ztvárnění. Proč? „Tanec v této hře je to, co pomáhá vrátit do života pocit krásy, lásky a radosti,“ vysvětlil Minajev.

Čtěte recenzi: Taneční hodina má šmrnc

Na pouhou hodinu a půl se činoherní prkna Divadla v Celetné promění v baletní sál, jehož autorem je Karel Špindler. Taneční hudbu pro dánskou inscenaci složil Zdeněk Král. Od roku 2003 uvádí hru pod názvem Baletky také brněnské Divadlo Husa na provázku.

Taneční hodina
Divadlo v Celetné
Autorka: Astrid Saalbachová
Režie: Alexandr Minajev
Hrají: Eva Elsnerová, Milena Steinmasslová, Martina Prášilová, Eliška Mesfin Boušková, Bára Lukešová, Jitka Nerudová, Lenka Hušková, Jelena Juklová a Veronika Němcová
Premiéra: neděle 2. října a úterý 4. října

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ve hře Taneční hodina zkrotil jeden režisér devět žen