Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Vánoce? Čtyři z pěti dětí si přejí pod stromeček knihu, ukázal průzkum

Redakce

Redakce

8. 11. 2013

Nejnovější průzkum projektu Čtení pomáhá ukázal, že české děti knížky nejen rády čtou, ale také dostávají. Knížku jako dárek uvítá 95 procent malých čtenářů a čtenářek. Téměř 80 procent z nich si alespoň jednu knihu přeje dostat i k letošním Vánocům.

FOTO: Vánoce

Vánoce se blíží. Nezapomeňte své blízké obdarovat dobrou knihou. Zdroj: sxc.hu

Mezi hity letošních Vánoc budou podle knihkupců patřit Doktor Proktor od Joa Nesbøa, Všichni sloni v orchestru od Miloše Macourka či šestidílná série Podzemí. U dětí vedou populární ságy Hunger Games a Hra o trůny nebo Deník malého poseroutky.

Aktuální průzkum Čtení pomáhá, kterého se zúčastnilo přes pět a půl tisíc dětí, ukázal, že kniha je u mladých čtenářů oblíbeným dárkem, a to bez ohledu na pohlaví a věk. Pěknou knížku ocení 92 procent oslovených chlapců a 96 procent dívek. Výjimkou nebudou ani letošní Vánoce. Alespoň jednu knížku by si pod stromečkem určitě přálo najít téměř osmdesát procent oslovených mladých čtenářů.

Knížka jako dárek

Ne všichni se ale dočkají. Průzkum Čtení pomáhá ukázal, že knížku pod stromečkem pravidelně nachází jen polovina malých čtenářů.

„Rodiče či prarodiče se občas bojí dětem knížku koupit, aby je špatným výběrem od čtení spíše neodradili, obzvlášť pokud nejsou na pravidelné čtení zvyklé. Rodičům dětí-nečtenářů bych proto doporučil nahlédnout do knihovniček kamarádů jejich ratolestí a zkusit nějaký osvědčený, lehce stravitelný titul,“ uvedl Martin Valášek, učitel českého jazyka a zástupce ředitele PORG.

  • Projekt Čtení pomáhá podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí až deset miliónů korun.
  • O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodují právě dětští čtenáři a čtenářky. Každý, kdo přečte některou z doporučených knih a správně zodpoví kontrolní otázky, získává kredit padesát korun. Ten pak věnuje na některou z nabízených charitativních akcí.
  • Knihy zařazené do projektu byly vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu. V odborné porotě, která knihy navrhovala, byly osobnosti, jako je Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánoce? Čtyři z pěti dětí si přejí pod stromeček knihu, ukázal průzkum