Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Marek Eben se postaví do čela operety Netopýra. Přiblíží vážnou hudbu

Eva Síčová

Eva Síčová

10. 10. 2012

FOTO: Marek EbenMohlo to znít také úplně jinak? Tak zní motto nových vzdělávacích programů České filharmonie, které se chtějí více přiblížit divákům jak dospělým, tak mládeži i dětem. Ve čtvrtek 11. září zahájí svůj první cyklus v čele s moderátorem a hercem Markem Ebenem. 

FOTO: Marek Eben

Moderátorem prvního cyklu edukatovních koncertů bude oblíbený herec Marek Eben. Zdroj: Vlado Kníž, Česká filharmonie

Připravovaný koncert se dělí na dvě části a netradičním se stane díky své formě, kdy diváci budou přihlížet otevřené zkoušce s výkladem. Nejprve se diváci mohou těšit na rozbor a vlastní přednes předehry z operety Neropýr autora Johanna Strausse a posléze zazní II. věta z Mahlerovy Symfonie č. 7. Projekt přibližuje klasickou hudbu široké veřejnosti netradiční formou.

Koncertem provedou šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek společně s Markem Ebenem. Filharmonie plánuje uvedení na čtvrtek 11. a pátek 12. října v Rudolfině, vždy v 19:30. Diváci se dozví, jak probíhá zkouška, co smí dirigent a co ne nebo zda může skladba znít jinak.

Čtěte také: Známe 5 baletů s nesmrtelnou krásou

„Spolupráce s Českou filharmonií a panem šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem je pro mne dobrodružství, kterému se nedalo odolat. A to i přes riziko, že takový program jsem nikdy předtím nedělal,“ komentuje novou roli Marek Eben.

Sám má ke klasické hudbě velmi blízko. Otec Marka Ebena, Petr Eben, patří k významným českým hudebním skladatelům a jeho strýcem je skladatel Ilja Hurník. Spolu se svými sourozenci působí v rodinné multižánrové hudební skupině Bratři Ebenové.

FOTO: Česká filharmonie

Česká filharmonie v čele s dirigentem Jiřím Bělohlávkem. Zdroj: Česká filharmonie

Průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že polovina obyvatelstva nezavítala do koncertních sálů. Proto chtějí nové vzdělávací projekty České filharmonie přiblížit klasickou hudbu široké veřejnosti a zpřístupnit jí zákulisní přípravy symfonického koncertu.

Na jaře přijdou na řadu také děti a mládež

Stejně jako dospělé diváky uvede do tajů vážné hudby Marek Eben, nejmenších dětí se ujme herec Pavel Liška a jeho kolega Jan Budař osloví teenagery. Na přípravě všech komentovaných koncertů se podílela režisérka Alice Nellis.

Mohlo by to znít úplně jinak?

Rudolfinum – Česká filharmonie

Předehra k operetě Netopýr J. Strausse

II. věta (Nachtmusik) z Mahlerovy Symfonie č. 7.

Moderuje: Marek Eben

Dirigent: Jiří Bělohlávek

Uvedení: čtvrtek 11. a pátek 12. října

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Marek Eben se postaví do čela operety Netopýra. Přiblíží vážnou hudbu