Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Alice Nellis odpovídala vtipně. Hrbek ji pozval do Scénických rozhovorů

Eva Síčová

Eva Síčová

28. 2. 2012

FOTO: Alice NellisTradiční položkou v programu Švandova divadla se staly Scénické rozhovory s osobnostmi z různých odvětví. Tentokrát David Hrbek vyzpovídal Alici Nellis.

FOTO: Alice Nellis

Režisérku Alici Nellis letos s Cenou Alfréda Radoka neuvidíme Zdroj: Zdeněk Tichý, ŠD

Známá režisérka přišla na podium s úsměvem a jak posléze přiznala, lehce nervózní. To však nebylo znát a sympatická Alice odpovídala na všechny dotazy velmi vtipně. David Hrbek rozdělil otázky do několika pracovních sfér a prostřednictvím setkání se diváci mohli dozvědět mnohé z tvorby režisérky přesahující filmový žánr.

Nominace na Cenu Alfréda Radoka

Alici Nellis zná česká populace především díky filmové režii (Mamas & Papas, Tajnosti, Perfect Days). Málokdo však ví, že opera, kterou režírovala, byla nominována na divadelní Cenu Alfréda Radoka.

S Davidem Hrbkem si povídali o tom, jak spolupráce s operou začala a jak se přesvědčila, že operní pěvci nejsou primadony a vytvořila si s nimi dobrý vztah.

„Dodnes se scházíme a vzpomínáme na zkoušení. Přirovnala bych to k syndromu těch lidí, co přežili.“

Operní inscenace Příšerné děti Philipa Glasse vznikla na základě výběru z několika oper, které měla Nellis k dispozici. Zkoušky probíhaly v bohnických prostorách, které v mrazech neposkytovaly žádnou záchranu. Přesto se všichni pokaždé oblékli do kostýmů a zkoušeli.

Dokonce tři z operních pěvců a pěvkyň točili na popud Nellis v bazénu, aby výtvarnou autenticitu dotáhli do perfektního konce.

Nezlomná Zuzana a párová terapie

Film Mamas & Papas řadíme mezi ty smutné, tragické, ale zlomové. Davida Hrbka zajímalo především obsazení hlavních rolí Zuzanou Bydžovskou (její postava přijde o dceru) a manžely Čapkovými (snaží se několik let o dítě).

Nellis se rozpovídala o charakteru Bydžovské. Řekla, že je pravdivá herečka a že emoce musí najít uvnitř sama sebe, aby se s nimi ztotožnila.

FOTO: Alice Nellis a Iva Bittová

Alice Nellis spolu s Ivou Bittovou při natáčení Tajností Zdroj: youtube.com

Pro Bydžovskou jako matku muselo být natáčení těžké, protože ani nevěděla, co ji čeká. Původně si myslela, že bude hrát doktorku, která má problémy s manželem a nakonec skončí s mladým milencem. Proto se ani nedivila potápění, které ji v tom utvrzovalo.

Role nebyla jediná překážka, se kterou se Bydžovská musela vyrovnat. Nikdy předtím se nepotápěla a dokonce kvůli záběru překonala strach ze žraloků.

„Mnohem horší by bylo, kdybych obsadila Zuzanu Čapkovou s nějakým cizím mužem a oni se tam dali dohromady. Co pak chudáček Filípek.“

Do Mamas & Papas obsadila manželský pár Zuzanu a Filipa Čapkových. Ti si před kamerou prožili nejednu intimní scénu, a navíc o svých rolích nemohli mezi sebou mluvit.

Na otázku Davida Hrbka, zdali jim tento film neuškodil, měla Alice velmi jasnou odpověď. Mamas & Papas se točili formou improvizace, kdy herci znali pouze své postavy a jejich charakterové vlastnosti.

Nudíte se? Já se přiznám, že se občas nudím

Dalším projektem, o kterém se Alice Nellis zmínila, jsou výchovné koncerty s Českou filharmonií. Dělí se na tři sféry. Pro nejmenší děti bude koncert uvádět Pavel Liška. Jeho úkolem bude nejen zasvětit děti do hudby, ale především jim ukázat, že si s hudbou mohou naložit, jak sami chtějí. Mohou při tom tančit, kreslit, spát nebo jenom poslouchat.

FOTO: Alice Nellis ve Studiu Švandova divadla

Alice Nellis pohodlně usazena na barové židličce ve Studiu Švandova divadla

Na starší děti středních škol se chystá Jan Budař s taktikou kombinující emoce a mobilní telefony. Jakmile koncert skončí, vyzve přítomné teenagery, aby vzali mobil a napsali těm, co milují, co cítí. Dospělí diváci se skládají vesměs ze zájemců o vážnou hudbu a s nimi bude rozmlouvat Marek Eben.

Reportujeme: Hostem SR byl také Tomáš Sedláček

Na otázku z publika, co by si natočila, kdyby neměla svázané ruce, režisérka odpověděla, že si točí pokaždé, co chce. Otázka směřovala nejspíš na divácky neúspěšnou komedii Perfect Days s Ivanou Chýlkovou a Vojtou Kotkem.

Na divadle se před zfilmováním inscenace hrála sedm let a po všech chmurných tématech a temnějších filmech si Nellis ráda natočila komedii, o které tvrdí, že v sobě vážné téma nese.

FOTO: Alice Nellis

Sympatická režisérka sršela humorem a dobrou náladou

Balancování mezi divadlem a filmem má Nellis v oblibě. Přiznala, že se tím vyvaruje stereotypu a rutině. Rozdíl v režii vidí především v důvěře k hercům.

U filmu má vše pod kontrolou, ale na divadle je to především herec, který je poslední na jevišti, a může vše ovlivnit. Především tato zkušenost ji učí důvěře k hercům také při filmové režii.

Scénické rozhovory

Studio Švandova divadla

Moderátor: David Hrbek

Příští hosté:

29. března – Vladimír Hanzel
20. dubna – Jiří Pavlica

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alice Nellis odpovídala vtipně. Hrbek ji pozval do Scénických rozhovorů