Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Alice Nellis: Režisérkou se stala díky náhodě

Redakce

Redakce

27. 11. 2010

V současné době se na české režisérské scéně moc žen neobjevuje, výjimku však tvoří Alice Nellis. Tato výrazná česká režisérka se k filmu dostávala pozvolna, ale jistě. Je ženou mnoha profesí, která se nebojí životních změn.

Alice Nellis spolu s Ivou Bittovou při natáčení Tajností, Zdroj: youtube.com

Alice Nellis se narodila 3. ledna 1971 v Českých Budějovicích. Vyrůstala v Poděbradech v lékařské rodině a o film se nikdy příliš nezajímala. Stala se z ní však žena mnoha profesí, píše scénáře, režíruje, hraje, zpívá, skládá texty, ovládá hru na flétnu a také je manželkou a matkou dvou adoptovaných dětí. Její cesta však nebyla nijak jednoduchá.

V dobách jejích studií navštěvovala souběžně na filozofické fakultě obor anglistiky a amerikanistiky a hudební konzervatoř – obor flétna, přičemž dokončila pouze filozofickou fakultu. Po škole začala koncertovat po klubech s kvartetem a  překládala knihy.

Studovat na FAMU? Ne, rovnou učit!

Na party u Marka Najbrta si však vypůjčila knihu Screenplay a začala se věnovat scenáristice. Záhy si podala přihlášku na FAMU, kde byla úspěšně přijata na katedru scenáristiky a dramaturgie. Přesto, že FAMU nedostudovala (jednoduše neměla čas dojít na zápis, protože točila film Výlet), přijala posléze nabídku na FAMU učit – na katedře režie, kde ostatně učí dodnes.

Že by přemýšlela nad novým filmem?, Zdroj: distributor filmu

Alice je ženou mnoha talentů, nicméně právě filmy jí podle ní umožňují, aby své dosavadní zájmy a činnosti mohla spojovat dohromady a řídit je, jak ona sama chce. Velmi brzy začíná natáčet různé dokumenty pro Českou televizi. Sama si všechny své scénáře dobře promýšlí a každé její dílo je výsledkem dlouhého uvažování o daném tématu.

Od scenáristiky k režii

Tak se rodí scénář k filmu Ene Bene a Alice Nellis zpočátku váhá, kterému režisérovi by mohla scénář svěřit. Uvažuje o Sašovi Gedeonovi, ten je však zaneprázdněn prací na Návratu idiota. Nakonec se režie ujímá sama, a tak se film Ene Bene stává roku 2000 jejím režisérským debutem. Ene Bene je zajímavou černou komedií, komedií o všedních lidech a jejich všedních starostech i radostech. Kromě výborně zvládnutého hereckého obsazení vyniká film vtipnými dialogy, které jsou velmi příznačné i pro další režisérčinu tvorbu. Tímto filmem si Alice Nellis získala na svou stranu řadu věrných diváků i kritiků. Obdržela i několik cen na různých festivalech, např. první místo v hlavní soutěži na MFF v San Franciscu.

obr tajnosti

Karel Roden a Martha Issová ve filmu Tajnosti, Zdroj: youtube.com

Dále Nellis natáčí školní cvičení Nutná pravidelnost, realizuje dokumenty Vánoce před televizí a Chaos, či film o filmu Svět podle Svěráka o snímku Tmavomodrý svět. V roce 2002 následuje zmiňovaný Výlet, který opět režíruje i píše sama Nellis, tentokrát k němu píše i anglické písňové texty a ujímá se zpěvu vokálů.

Intimní snímek v rozmezí 24 hodin

Po dlouhé prodlevě a za pomoci Jana Svěráka v roce 2007 natočila Tajnosti. Film velice niterní, citový, pojednávající o tajnostech, které má asi každý z nás. Děj tohoto komorního a velice intimního snímku se odehrává v rozmezí více než čtyřiadvaceti hodin: začíná po čtvrté hodině ranní a končí druhý den ráno. A právě v tomto časovém úseku se hlavní hrdinka filmu vážně rozmýšlí, jak bude dále nakládat se svým životem.

Film je vystavěn na skvělé a kvalitní hudbě (např. Niny Simone), přesvědčivých hereckých výkonech Ivy Bittové, Karla Rodena či začínajícího herce Miloslava Königa a vytříbených dialozích. Tajnosti Alici Nellis přinesly dva České lvy za nejlepší film roku 2007 a také kameru, dále cenu filmových kritiků a ještě několik dalších.

obr mamas and papas

Mamas & Papas, Zdroj: youtube.com

Velice očekávaným se stal zatím její poslední režisérský počin Mamas & Papas. Tento film spojuje čtyři příběhy, jakožto fragmenty osudů několika partnerských a manželských párů, z nichž každý se ocitá jistým způsobem v bodě zlomu v souvislosti s otázkami role rodičovství. Přestože kritiky poměrně strhaly tento režisérčin počin, podařilo se Nellis nastínit komplexnost problematiky moderního rodičovství jako celku. Zajímavostí je, že Alice Nellis se do natáčení tohohoto filmu velice bála vody, přesto se rozhodla natáčet také pod hladinou.

Lidice bez Nellis

Posledním připravovaným byl snímek Lidice, který však musela  Alice Nellis přerušit ještě ve stádiu příprav celého projektu. Dva měsíce před začátkem natáčení se u ní projevila borelióza, a tak musela z režisérského křesla odstoupit. Lidice v současné době dokončuje režisér Petr Nikolaev, přičemž by tento film měl vstoupit do kin v létě příštího roku.

obr alice nellis

Alice Nellis ležící, spící, Zdroj: youtube.com

Alice Nellis je v současné době podruhé vdaná a společně s nynějším manželem, ekonomickým analytikem Simonem Nellisem, si adoptovali dvě děti. Sama Nellis se označuje za rodinný typ. Miluje svoji profesi, svoji rodinu. Do svých filmů vkládá své životní zkušenosti a prožitky, přesto její snímky nejsou autobiografické. Snaží se točit silná, nikoliv však podbízivá díla, v nichž ukazuje, jaký je život doopravdy. Že je především velmi tvrdý.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alice Nellis: Režisérkou se stala díky náhodě