Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Top 5 ostrovů v zajetí vln: Podívejte, kde vás překvapí příliv a odliv

Ráno se dostanete k ostrovu po zemi suchou nohou, večer už si musíte opatřit loďku, abyste se dostali pryč. Poznejte ostrovy, kde si z vás příliv a odliv dělá blázny.

FOTO: Mont Saint Michel v noci

Mont St. Michel patří k nejnavštěvovanějším památkám ve Francii, zdroj: youtube.com

Slapové jevy, tedy příliv a odliv, způsobují opakované klesání a stoupání mořské hladiny. Hranice mezi břehem a vodou se proto neustále posunuje. Tyto „vrtochy“ moří a oceánů mají na svědomí nebeská tělesa. Vzájemné postavení Země, Měsíce a Slunce, ale také tvar pobřeží a úhel dna určuje sílu slapového dmutí.

Podívejte se, kde příliv a odliv proměňuje ostrovy k nepoznání a vytváří tak dvakrát úchvatnou přímořskou krajinu na jednom místě.

1)      Mont Saint Michel (Francie)

Největší kouzla předvádí měnící hladina moře na severu Normandie pod okny mnichů z opatství Mont Saint Michel. Rozdíl mezi přílivem a odlivem je zde největší v Evropě a dosahuje až patnácti metrů.

Ostrov Mont Saint Michel z ptačí perspektivy

Klášter i záliv Mont St. Michel patřil k prvním památkám na seznamu UNESCO, zdroj: wikipedia.org

Benediktinský kláštěr na žulovém kameni tedy obklopují buď tekuté písky nebo  mořské vlny ze všech stran. Před modernizací přístupové cesty příliv mnichy v opatství na půl dne uvěznil a až odliv jim dovolil pěšky opustit ostrov.

Stavba polderů a občasné záplavy vytvořily kolem Mont Saint Michel solné močály. Maso ovcí, které se pasou na této slané trávě,  má speciální vytříbenou chuť a je vyhledáváno jako labužnická delikatesa. Francouzi těmto ovcím říkají agneau de pré-salé, tedy předsolené jehněčí.

Pokud se zaměříte na detaily, klášter vám může připomínat stavbu z nedávného filmového trháku. Mont St. Michel inspiroval vzhled gondorské metropole, Minas Tirith, z filmové trilogie Pán Prstenů.

2)      Eilean Donan (Skotsko)

Malý skotský ostrůvek obklopený jezerem Loch Duich nepřitahuje jenom přílivové vlny, ale také množství fotografů a filmových producentů.  Skrýval se zde totiž James Bond při natáčení filmu Jeden svět nikdy nestačí a podívali se sem i filmoví hrdinové jako Highlander nebo Sherlock Holmes.

Eilean Donan, hrad a ostrov ve Skotsku.

Eilean Donan během odlivu, zdroj: sxc.hu

Také jezero Loch Duich urvalo pár minut slávy, když si „zahrálo“ skotské jezero proslavené vodní příšerou ve filmu Loch Ness.

Na ostrově najdete stejnojmenný hrad, který bývá považován za nejromantičtější hrad v celém Skotsku. Byl postaven ve třináctém století, aby ochránil své obyvatele před nájezdy Vikingů.

3)      Ko Nang Yuan (Thajsko)

Toto thajské souostroví propojují dlouhé písečné pláže. Barva zdejšího písku připomíná sněhově bílý alabastr. Když přijde příliv, větší část pláží zmizí pod vodou. V blankytně průsvitném moři dobře uvidíte korálové útesy a rozmanitý podmořský život, proto je toto místo cílem všech milovníků potápění.

Thajský ostrov Ko Nang Yuan

Thajský ostrov připomíná ráj na zemi nejen pro potápěče, zdroj: wikipedia.org

Souostroví Ko Nang Yuan složené ze tří menších ostrovů leží na západ od velkého thajského ostrova Koh Tao, což v překladu znamená želví ostrov.

4)      Sveti Stefan (Černá hora)

Ostrov Svati Stefan v Černé hoře.

Svati Stefan nalákal nejednu hollywoodskou celebritu

Opevněnou vesnici Sveti Stefan postavili v 15. století její obyvatelé, aby se ubránili Turkům. Později se vesnice na ostrově stala oblíbeným útočištěm pirátů, kteří brázdili Jaderské moře. Ostrov s pevninou spojuje úzká pevninská šíje.

Během komunistické éry se ostrov stal vyhledávaným místem pro dovolenou slavných (např. Sophia Loren nebo Sylvester Stalone). Rozpad bývalé Jugoslávie ale utlumil turistický ruch na ostrově a luxusní hotely začaly chátrat. V roce 2007 si celý ostrov pronajala na třicet let společnost se sídlem v Singapuru a pustila se do rozsáhlých renovací.

5)      Haji Ali Dargah (Indie)

Indický ostrov Haji Ali Dargah

Kdo spěchá za přílivu na ostrov, může ho spláchnout vlna

Haji Ali Dargah je vlastně název mešity stojící na malém ostrůvku v těsné blízkosti pobřeží indického města Mumbaj (dříve Bombej). Ostrov je spojený s pevninou mostem dlouhým přes půl kilometru. Během přílivu pohltí tuto jedinou spojnici ostrova s Mumbají voda a přejít můžete, jen když si počkáte na odliv.

Cesta po mostě k chrámu Haji Ali Dargah vás okouzlí, i když nejste muslimský věřící spěchající provést povinnou modlitbu. Po obou stranách mostu totiž bouří oceán nečekaně vás osprchuje kapkami  mořské vody.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Top 5 ostrovů v zajetí vln: Podívejte, kde vás překvapí příliv a odliv