Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Milostné knihy. Jak hřeší nejznámější literární nevěrníci a nevěrnice

Tereza Andělová

Tereza Andělová

23. 5. 2013

Tématu nevěry se v literatuře očividně daří. Mají ho rádi spisovatelé i čtenáři. Podívejte se na TOP 10 literárních nevěrníků a nevěrnic, kteří patří ke klasice literárního světa.

Lev Nikolajevič Tolstoj – Anna Karenina

Příběh Anny Kareniny patří k nejhezčím milostným příběhům literatury. Anna je víceméně šťastně provdaná žena, která bezmezně miluje svého synka a žije tradičním životem ruské aristokratky. Její klidný život ale naruší setkání s hrabětem Vronským, který v ní vzbudí dávno zapomenuté city. Jejich milenecký vztah obrátí Annin život naruby a nakonec ji dovede až k sebevraždě.

Guy de Maupassant – Miláček

Po těžkém psychologickém románu mnozí uvítají spíše oddechové čtení. Z ruského aristokratického prostředí se přesuneme do prostředí pařížské smetánky. Hlavní postava, novinář Duroy, si díky svému vzhledu a šarmu vyslouží přezdívku Miláček. Využívá svých mileneckých vztahů ke kariérnímu postupu. Přestože se ožení s velmi majetnou ženou, nic mu nebrání pokračovat v milostných intrikách. Projdou mu všechny jeho nečestné činy?

Choderlos de Laclos – Nebezpečné známosti

Milostným intrikám francouzská společnost přála, tedy přinejmenším v literatuře. Spletitý román Nebezpečné známosti tvoří dopisy dvou aristokratů, markýzy de Merteuil a vikomta de Valmonta. Ti pro zábavu zasahují do života svých nic netušících obětí. Milostné vztahy, které navazují, berou jako hru a vždy mají svůj jasný cíl: pomstu nebo odměnu. Nakonec se ale začnou mstít sobě navzájem. Kdo z nich zvítězí?

Gustave Flaubert – Paní Bovaryová

Flaubertova Paní Bovaryová je jedním z nejznámějších příběhů o ženské nevěře. Emma je mladá naivní žena, která tráví většinu času četbou milostných románů a sněním o romantické budoucnosti. Když se provdá za lékárníka Karla, rychle jí dojde, že realita je poněkud odlišná. Z nudy každodenní šedi se snaží uniknout milostnými románky a utrácením manželových peněz. Nakonec ho přivede na mizinu. I přesto, že ji Karel nadevše miluje a byl by jí schopen odpustit, Emma neunikne tragickému konci.

Milan Kundera – Žert

Žert patří k těm méně známým románům Milana Kundery, přesto si zaslouží pozornost. Hlavní postavou románu je mladík Ludvík, kterého nevinný žert odsoudí k tvrdé realitě života odpůrců režimu v komunistickém Československu.

Nevěra tu není základem příběhu, přesto je důležitá. Stane se totiž součástí Ludvíkova plánu na pomstu. Ale jak známo, ne všechno vychází vždy podle našich představ, a tak i Ludvíkův záměr skončí jinak, než by si přál.

Emile Zola – Tereza Raquinová

Milostný trojúhelník s tragickým, velmi naturalisticky líčeným koncem. Tak by se dal charakterizovat Zolův román Tereza Raquinová. Tereze bylo od malička předurčeno, že si vezme za muže nemocného bratrance Kamila, protože ji vychovávala jeho matka. Jednoho dne se ale objeví Kamilův spolužák Laurent, do kterého se Tereza zamiluje. Touha být spolu je dovede až k hrozivému plánu jak se Kamila zbavit. I když se jim to podaří, špatné svědomí jim nedovolí dočkat se šťastného konce.

Foto: Spisovatel Michal Viewegh

Michal Viewegh ztvárnil téma nevěry v podobě vztahu studentky a jejího učitele v knize Výchova dívek v Čechách. Zdroj: viewegh.cz

Erich Maria Remarque – Nebe nezná vyvolených

Melancholický příběh o vztahu automobilového závodníka Clerfayta s dívkou Lilian, která trpí nevyléčitelnou chorobou. Lilian bojuje se svojí nemocí ve švýcarském sanatoriu, ale tuší, že už jen čeká na smrt. Setkání s Clerfaytem, který žije naplno a nebojí se riskovat, ji přiměje zanechat dosavadního vztahu. Nakonec se rozhodne s Clerfaytem utéct. Čeká je několik krásných měsíců, kdy si oba užívají každého dne bez myšlenek na budoucnost. Ani jejich štěstí ale netrvá příliš dlouho.

David Herbert Lawrence – Milenec lady Chatterleyové

Ve své době skandální kniha, která popisuje vztah vdané aristokratky s mužem z dělnické třídy. Pohoršení nevzbudila ani tak nevěra, protože manžel lady Chatterlyové byl ochrnutý, a proto bylo možné s přimhouřeným okem milence tolerovat. Šokující byla především otevřenost, s jakou Lawrence líčí sexuální scény milostného páru.

Michal Viewegh – Výchova dívek v Čechách

Výchova dívek v Čechách patří k nejznámějším knihám Michala Viewegha. Nevyrovnaná dívka Beáta netuší, co od života chce. Nalézt jasnější směr jí má pomoci učitel tvůrčího psaní, kterého zaplatí její zámožný otec. Zpočátku nic nenasvědčuje tomu, že by ho Beáta byla schopna snášet, a proto ho zarputile ignoruje. Nakonec se z nich ale stanou milenci. Má to ovšem háček, učitel je ženatý. Jak dlouho jejich láska vydrží a dostane Beáta rozum?

Lev Nikolajevič Tolstoj – Kreutzerova sonáta

Kreutzerova sonáta nabízí pohled na lásku z úplně jiného úhlu pohledu, než tomu bývá zvykem. Vypravěčem příběhu je mravně pokleslý muž Pozdnyšev, člověk, který nevěří na lásku, ale i přesto se oženil. V Kreutzerově sonátě se objevují jeho úvahy o ženách, manželství a citech. On sám se dopustil hrozného činu, svoji ženu totiž ze žárlivosti zabil. A tak v jeho úvahách mohou čtenáři a čtenářky mezi řádky hledat vysvětlení, jak se mohl tak krutého činu vůbec dopustit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Milostné knihy. Jak hřeší nejznámější literární nevěrníci a nevěrnice