Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Výchova dívek v Čechách Michala Viewegha nabízí netradiční pohled nejen na české školství

Jitka Libigerová

Jitka Libigerová

21. 10. 2011

Kniha Výchova dívek v Čechách Michala Viewegha vyšla poprvé již v roce 1994. O tři roky později byl podle literární předlohy natočen stejnojmenný film. Čím je toto dílo tak výjimečné?

FOTO: Michal Viewegh

Vieweghova Výchova dívek v Čechách vyšla poprvé již v roce 1994, Zdroj: viewegh.cz

Vieweghova Výchova dívek v Čechách je spíše než románem v obvyklém slova smyslu jakýmsi dokumentárním záznamem skutečných událostí, který – jak je uvedeno na přebalu knihy – můžeme číst několikerým způsobem.

Buďto jako strhující autentický příběh životní tragédie dvacetileté Beáty (dcery zbraslavského milionáře Krále), či jako vtipnou groteskou o poměrech odehrávajících se v českém školství, v neposlední řadě taktéž jako ironický milostný román nebo snad jako knihu o psaní.

Jak správně vychovávat?

Učitel základní školy na Zbraslavi, Oskar (Vieweghova stylizace), dostává jednoho dne od Karla Krále (místního zbohatlíka a milionáře) nabídku, aby vyučoval jeho dceru Beátu tvůrčímu psaní. Nejprve váhá, ale poté nabídku přijímá kvůli finanční tísni.

FOTO: I takto mohl vypadat Beátin pokoj

Moderní způsob výuky, Zdroj: sxc.hu

Beáta však nespolupracuje, stále mlčí a polehává ve svém zatemněném pokoji. Jak se Oskar později dozvídá, Beáta se nedávno rozešla s přítelem, který dělá gigola v otcově nevěstinci v Záběhlicích. Namísto výuky tvůrčího psaní ji Oskar vyučuje, jak má žít šťastný život.

Čtěte také: Další báječný rok Michala Viewegha. Nabídne deník víc než řitní praskliny a chlupy v uších?

O letních školních prázdninách se Oskar vydává se svou manželkou a dcerkou na dovolenou do Puly. Ani si nestihnou pořádně odpočinek užít a už pro učitele přijíždí Královi bodyguardi a žádají jej, aby se s nimi vrátil do Prahy za Beátou, za což samozřejmě dostává vysoký obnos.

Za odvedenou práci vyhazov

Z Beáty je najednou úplně jiný člověk. Namísto výuky chodí Oskar s Beátou po obchodech a nakupují nábytek, aby si vylepšila a zútulnila pokoj. Oskar se do Beáty zamiluje, avšak Král na to po čase přichází a Oskara propouští.

Oskar přemlouvá Beátu, aby šla učit k nim na základku. Jeho nabídka ji zaujme, stává se tedy na místní škole angličtinářkou a pro učení se nadchne. Nicméně po nějaké době se o jejich vztahu dozvídá i Oskarova manželka. Vztah Beáty a Oskara začíná uvadat, vidí se stále méně a ona už v jejich vztahu nevidí žádnou budoucnost.

FOTO: Když se z učitele stane redaktor

Když se z učitele stane redaktor

Proto se s Oskarem rozchází a začíná nový vztah s Američanem Stevem, který na jejich základní škole vyučuje rovněž angličtinu. Oskar přijímá nabídku stát se redaktorem Československého spisovatele. Steve odlétá do USA a už se nevrátí. Opuštěná Beáta se stává ekologickou aktivistkou. Po dalším nevydařeném vztahu s ekologem Jakubem se obrací k Bohu.

Čtěte také: Román pro ženy Michala Viewegha: I v metru se dá najít námět na knihu

Beáta prochází několika církvemi a náboženskými spolky, až nakonec spáchá sebevraždu v autě nárazem do betonové zdi. Viewegh na konci románu překvapuje výrokem, že celý příběh je smyšlený, i když si nejeden čtenář zpočátku myslel, že se jedná o autobiografii.

Mnohostranný autobiografický román

Výchova dívek v Čechách je románem, jenž vychází ze skutečných událostí, které se odehrály v autorově životě počátkem devadesátých let. V době, kdy naše země doznala značných politických a společenských změn.

FOTO: Hlavním tématem knihy je láska

Co je hlavním tématem knihy? Přece láska!

Vypravování má mnohostranný záběr nejen o životní tragédii mladičké Beáty, zároveň přináší i humornou stránku či až groteskní obraz poměrů v českém školství. Za zmínku stojí i nahlédnutí do životních postojů a názorů jednoho z hlavních hrdinů – Karla Krále. Ten se domnívá, že za peníze si může koupit úplně cokoliv (lásku, přátele, štěstí). Jak dlouho může s takovým názorem žít?

Viewegh dokonale vykresluje své hrdiny

V knize nalezneme nekonečné monology o smyslu života, o literatuře, psaní. Nakonec se Oskarovi podaří to, co se zdá být zpočátku nemožné. Takříkajíc prolomí ledy i Beátino mlčení. Stanou se z nich přátelé a z přátelství se vyklube vzájemná láska, kterou však autor nechává v závěru knihy vyprchat.

Kromě jejich láskyplného příběhu v knize Viewegh dokonale vylíčil atmosféru tamější školy a také ostatní Oskarovy kolegyně i kolegy, již tak nepůsobí jako literární postavy, ale jako lidé z masa a kostí.

Vieweghova Výchova dívek v Čechách se dočkala také filmového ztvárnění, kdy v roce 1997 natočil režisér Petr Koliha stejnojmenný film, v němž se ujali hlavních rolí Anna Geislerová (Beáta), Ondřej Pavelka (Oskar) a Milan Lasica coby podnikatel Karel Král.

„Láďo!“ zvolal jsem. Láďa se neochotně postavil za obě děvčata. Zákaz nošení džínových kalhot i jakýchkoli jiných džínových doplňků na výchovné koncerty, vyhlašovaný každoročně kolegyní Chvátalovou – Sukovou, poznamenal jeho nynější oblečení dosti zásadním způsobem: požadované tmavé kalhoty, s největší pravděpodobností otcovy, mu byly opravdu hodně velké, což se pokoušel zamaskovat maximálním utažením koženého zálesáckého pásku. Náprsní kapsou jeho bílé dederonové košile prosvítala krabička prezervativů značky Wild Tiger. „Céčko, nástup!!!“ zařval jsem mocně.

Zdroj: VIEWEGH, M.: Výchova dívek v Čechách. Praha: Československý spisovatel, 1994

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výchova dívek v Čechách Michala Viewegha nabízí netradiční pohled nejen na české školství