Menu
TOPZINE.cz
Literatura

TOP 10 literárních detektivů. Od Sherlocka Holmese až po slečnu Marplovou

Alena Menšíková

Alena Menšíková

31. 1. 2019

O některých si myslíme, že byli skuteční, některé zase tolik neznáme. Všichni ale mají něco společného. Jsou skvělí a vždy odhalí pachatele. TOPZINE.cz vám představuje deset nejzajímavějších literárních detektivů.

1. Hercule Poirot

Za jednoho z nejlepších literárních detektivů je považován Hercule Poirot, kterého stvořila slavná anglická spisovatelka Agatha Christie. Poprvé se tato postava objevila v románu Záhada na zámku Styles.

Tento puntičkářský belgický detektiv oblé postavy a perfektně navoskovaného knírku oblečený do padnoucího obleku, se od klasických detektivů liší tím, že se nehoní za stopami, ale dává si věci do souvislostí, sleduje detaily, a případ vyřeší díky šedým buňkám mozkovým.

TOP 5 filmových detektivů. Trumfne některý i Sherlocka Holmese?

Při jeho vyšetřování ho často doprovází starý přítel kapitán Hastings a setkává se také s šéfinspektorem Jappem ze Scotland Yardu. Tato postava je natolik oblíbená, že se jí dostalo i vlastního seriálového zpracování i několika celovečerních televizních filmů.

2. Sherlock Holmes

Sir Arthur Conan Doyle stvořil tohoto velkého detektiva, ke kterému se neustále vrací jak literární, tak filmová tvorba.

Sherlock Holmes má styl (vzpomeňte na jeho charakteristické oblečení a dýmku), používá neobvyklé vyšetřovací metody je akční, chytrý a vždy o krok napřed.

FOTO: Martin Freeman, Benedict Cumberbatch a Mark Gattis

Martin Freeman, Benedict Cumberbatch a Mark Gattis. Zdroj: BBC

S vyšetřováním mu pomáhal jeho pobočník doktor Watson, jenž Holmese velmi obdivuje. Holes žil v Londýně na ulici Barker street 221b, kde je nyní muzeum Sherlocka Holmese.

K jeho nejznámějším případům patří Pes bakervillský. Jeden příběh se odehrával i u nás, jeho název zní Skandál v Čechách.

3. Robert Langdon

Nejedná se sice o detektiva v pravém slova smyslu, protože se nehoní za žádným vrahem.

Dan Brown stvořil postavu univerzitního profesora, symbolologa Roberta Langdona, který musí vyřešit několik historických hádanek, aby se dostal k hledanému předmětu a odhalil tak strůjce celého neštěstí. Můžeme ho nazvat novodobým detektivem, protože tento žánr zaujme i historiky a nadšence pro umění, ale potěší i milovníky klasické detektivky.

Napsala detektivku z údolí Baztán. Spisovatelka Redondo zvýšila turismus

4. Slečna Marplová

Slečna Jane Marplová je další z postav, které stvořila Agatha Christie. Poprvé se s ní čtenáři a čtenářky mohli setkat v povídce Úterní klub v časopise The Royal Magazine v roce 1927.

Slečna Marplová je postarší dáma žijící ve vesnici St. Mary Mead a považuje se za amatérského detektiva. Má zvláštní nadání pro sledování svého okolí a odhalování souvislostí, kterých si policie nevšimne. Umí totiž číst v lidech a její lidská a vřelá povaha jí napomáhá k tomu, aby se jí lidé otevřeli.

Údajně je postava slečny Marplové inspirována babičkou Agathy Christie a její kamarádkou. Stejně jako Hercules Poirot, i slečna Marplová se několikrát objevila na televizních obrazovkách.

5. Armand Gamache

U nás ještě ne tolik známý, ale skvělý detektiv Armand Gamache pochází z pera quebecké spisovatelky Louise Pennyové. Kritikové přirovnávají Pennyovou k novodobé Agathe Christie, protože její spisovatelský styl je stejně kvalitní.

Inspektor Gamache sice není tak elegantní a šarmantní jako slavný Hercule Poirot, ani jeho šedé buňky nedosahují takových kvalit jako ty Poirotovy. Má však smysl pro spravedlnost, je tolerantní, rád podá pomocnou ruku a před nikým se nepovyšuje ani neponižuje. Jeho velkým plusem je, že uznává svou nedokonalost. Nepotřebuje nutně vyřešit případ sám, k nalezení vraha se dostává skrze týmovou práci, protože ví, že svým lidem může věřit. Také zakončení celého honu na vraha je mnohem akčnější než většina detektivek Agathy Christie.

RECENZE: Zátiší. Napsala Louise Pennyová nejlepší detektivku roku?

6. Philip Marlowe

Dalším několikrát zfilmovaným detektivem je Američan Philip Marlowe, který se dostal nejprve na stránky románů díky Raymondu Chandlerovi. Poprvé ho potkáváme v románu Hluboký spánek z roku 1938.

Od ostatních detektivů se liší hlavně tím, že nemá zrovna valnou pověst – holduje alkoholu, cigaretu nedá od úst, je známým návštěvníkem veřejných domů a jeho sarkastické vyjadřování by člověk pohledal.

Zajímavostí je, že tuto postavu zparodoval český dramatik a režisér Václav Marhoul napsáním hry Mazaný Filip, která dostala později i filmovou podobu s Tomášem Hanákem v hlavní roli.

Tajemství Rowlingové? Pod falešným jménem publikovala detektivku

7. Poutník

U Poutníka spisovatele Terryho Hayese nejde tak úplně o detektiva, ale spíše o bývalého tajného agenta, který však také musí vypátrat pachatele a zachránit svět. Tato postava si procházela traumaty už od dětství, kdy mu zabili matku. Poutník byl adoptovaný a jeho nová matka ho neměla ráda, zažil hrůzné okamžiky v době své služby, kdy musel zapřít svou morální odpovědnost vůči sobě na úkor odpovědnosti vůči státu. Více se dozvíte v recenzi na TOPZINE.cz: Já Poutník. Debut Terryho Hayese vám vyrazí dech. Doslova

8. Jules Maigret

Komisař Maigret žije v Paříži, ale jeho tvůrcem je Belgičan George Simenon. Také tento detektiv si rád přihne whisky a bez dýmky nedá ani ránu, ovšem není tak prostořeký jako Marlowe. Drží se klasických vyšetřovacích metod, je velmi inteligentní, dá na svou intuici a dobře čte v lidech. Připouští, že není neomylný a rád pracuje v týmu.

Také tato postava se dostala na obrazovky televizorů i v českém podání Rudolfa Hrušinského nebo Jiřího Schmitzera.

FOTO: Tom Hanks

Toma Hanks se svou zálibou v historii nezůstal pouze u luštění šifer. Zdro: Bontonfilm

9. Sam Spade

Jedná se o představitele takzvané americké drsné školy, jejímž zakladatelem je spisovatel Dashiell Hammett. Zajímavostí je, že autor často čerpal z osobní zkušenosti, jelikož osm let pracoval jako vyšetřovatel.

Jeho literární případy jsou proto do detailu propracované a velmi věrohodné. Sam Spade se poprvé objevil v povídce Maltézský sokol a stal se inspirací pro již zmíněnou postavu Philipa Marlowa.

Nejslavnější detektiv Ameriky v Plzni. Nick Carter pátrá po šíleném botanikovi

10. Kinsey Millhoneová

Jedná se ženskou postavu detektiva, kterou stvořila Američanka Sue Graftonová. Od roku 1982 píše sérii detektivních příběhu podle abecedy, ve kterých hraje hlavní úlohu právě Kinsey. Žije v Jižní Karolíně a při řešení případů neužívá žádných nových technologií, které už se v té době objevují (mobil, počítač).

Spoléhá na staré dobré pero a papír a osobní zjišťování informací. Její příběhy jsou plné napětí, akčních scén a vynikají brilantní zápletkou.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

TOP 10 literárních detektivů. Od Sherlocka Holmese až po slečnu Marplovou