Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Nejslavnější detektiv Ameriky v Plzni. Nick Carter pátrá po šíleném botanikovi

Redakce

Redakce

2. 6. 2012

FOTO: Jozef Hruškoci v roli Nicka Cartera v muzikálu Adéla ještě nevečeřela (DJKT, 2012)Muzikálové zpracování české filmové komedie o slavném americkém detektivovi Nicku Carterovi mohou nově zhlédnout diváci v Plzni. Masožravou Adélu, která ještě nevečeřela, zrežíroval na západě Čech Radek Balaš.

FOTO: Režisér Radek Balaš s Adélou (Adéla ještě nevečeřela, DJKT 2012)

Masožravá Adéla je pro režiséra Balaše zkrátka k nakousnutí Zdroj: DJKT

Filmovou parodii na laciné sešitové detektivky Adéla ještě nevečeřela natočenou Oldřichem Lipským v roce 1977 podle předlohy Jiřího Brdečky převedli režisér a choreograf Radek Balaš a skladatel Ondřej Brousek do muzikálové podoby.

Jejich Adéla měla premiéru v září 2008 ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, za necelé dva měsíce následovala premiéra v pražském Divadle Broadway. Obě nastudování režíroval sám autor libreta Radek Balaš. Ten nyní se slavným americkým detektivem Nickem Carterem přicestoval do Plzně.

Recenzujeme: Prodavači snů splní mužům erotická přání

Radek Balaš svoji Adélu zřejmě nehodlá půjčit jinému režisérovi. Málokterý autor a režisér v jedné osobě dostane tolik příležitostí k nalezení nejideálnějšího jevištního tvaru své hry.

Na druhou stranu se nejen on, ale i instituce, která mu dá důvěru, vystavuje riziku, že nové uvedení díla bude postrádat originalitu a že se z něho stane jen jakási kopie toho osvědčeného z dřívějších nastudování doplněná sem tam o nové prvky.

FOTO: Jiří Langmajer v roli barona Kraztmara v muzikálu Adéla ještě nevečeřela (DJKT, 2012)

Baron von Kratzmar, soukromý docent Faustovy univerzity ve Wienerschnitzelbergu, v podání Jiřího Langmajera

Že nepůjde o zcela nové pojetí, dokládá i Balašova volba spolupracovníků. Scénograf Jaroslav Milfajt vytvořil výpravu k uherskohradišťské Adéle, Roman Šolc zase navrhl kostýmy pro pražskou inscenaci.

Ani obsazení plzeňského rodáka Jiřího Langmajera do role šíleného botanika barona von Kratzmar není žádnou novinkou. Langmajer se s Kratzmarem setkal už v Praze.

Přečtěte si: Langmajer šprtá text o královském bídákovi

V úloze elegantního, inteligentního a vždy dokonalého Nicka Cartera se vystřídají Jozef Hruškoci a Martin Hubeňák, kteří touto rolí zakončí svoji první sezonu v plzeňském angažmá.

„Uvedením Adély pokračuje dramaturgie plzeňského muzikálu v pravidelném uvádění hudebně-divadelních adaptací českých filmových hitů,“ řekl dramaturg muzikálového souboru a představitel Albína Bočka Jiří Untermüller.

FOTO: Jiří Untermüller a Soňa Borková v muzikálu Adéla ještě nevečeřela (DJKT, 2012)

Gymnaziální profesor rostlinopisu a živočichopisu ve výslužbě Albín Boček s vnučkou Květuškou na návštěvě u Kratzmara a Adély

Od roku 2001 uvedlo Divadlo J. K. Tyla muzikálové zpracování Pytlákovy schovanky, Šakalích let, Limonádového Joea, Fantoma Morrisvillu nebo Noci na Karlštejně.

Adéla ještě nevečeřela je druhým muzikálem autorské dvojice Radek Balaš a Ondřej Brousek uvedeným na jevišti plzeňského divadla. Tím prvním byla adaptace Kiplingova románu Kniha džunglí, která měla v roce 2007 v západočeské metropoli světovou premiéru.

Adéla ještě nevečeřela

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Autoři: Radek Balaš, Ondřej Brousek

Režie: Radek Balaš

Hrají: Jozef Hruškoci / Martin Hubeňák, Bronislav Kotiš, Jiří Langmajer, Jiří Untermüller, Soňa Borková / Lucie Zvoníková, Stanislava Topinková Fořtová, Roman Krebs, Jan Kaštovský a další

Nejbližší reprízy představení se uskuteční 3., 5. a 8. června.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejslavnější detektiv Ameriky v Plzni. Nick Carter pátrá po šíleném botanikovi