Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

TOP 10 filmových robotů! Hlasujte pro své oblíbené plechové monstrum

Jaroslav Jičínský

Jaroslav Jičínský

11. 11. 2011

Tento týden se panoptikum robotů světového filmu rozšíří o slitinové boxery z Ocelové pěsti. My vám nyní předkládáme náš výběr TOP 10 filmových androidů! Hlasujte v anketě o nejlepšího robota.

První tvorové s umělou inteligencí se ve filmu objevili již na samém počátku jeho dějin. Ve snímcích němé éry vystupovali nejprve jako různí obři či golemové, až postupně i díky české hře R.U.R. začali získávat fyzické vlastnosti, s jakými je známe z dnešních blockbusterů. Vydejme se mezi notoricky známé i polozapomenuté roboty filmové historie.

10. Weebo

Pokud hledáte nějakého skladného pomocníka v domácnosti, je Weebo z filmu Flubber ideálním kandidátem. Tato malá robotka vznikla v rukou roztržitého vynálezce Robina Williamse, který pro samé pokusy s hmotou nemá na domácí práce čas. Pilná Weebo má tedy na starosti nejen tyto záležitosti, ale také svého stvořitele natolik miluje, že mu schválně nepřipomene datum jeho svatby. Robinovi se ovšem i tak mezi roboty zalíbilo, a tak si sám jednoho zahrál v rodinné sci-fi Andrew člen naší rodiny.

FOTO: Weebo Flubber

Weebo v komedii Flubber dokázala, že i roboti mohou mít city

9. Róza 350 GLS

V české filmové a televizní tvorbě nenajdeme jen dobráckého robota Emila, který v šedesátých letech bojoval proti znečištění. Model Róza 350 GLS nahrazuje v dnes již polozapomenuté komedii Babičky dobíjejte přesně! zaneprázdněným rodičům Daniele Kolářové a Jiřímu Lábusovi pomocnou ruku babičky při péči o domácnost. Je však svým majitelům bezmezně oddaná, což vyústí ve válku s babičkou (robotem) od sousedů. Veteránka dětských pořadů Libuše Havelková nikdy nebyla děsivější.

8. Robocop

Jestli chcete zažít ještě nějaký život po životě, staňte se kyborgem. Alespoň se tak podruhé narodil neúnavný bojovník proti zločinu Alex Murphy (Peter Weller). Ačkoli jeho nová vizáž je poněkud kovovější, zůstala mu lidská mysl a kuráž, tudíž ani teď kriminálníkům nic neodpustí. Především se chce pomstít těm, kteří ho nechali zabít. Drsný policejní plecháč Robocop si ovšem poněkud pošramotil pověst ve dvou dalších pokračováních a návazných televizních seriálech.

7. Marvin

I uměle inteligentní tvorové mohou trpět depresivními náladami a užírat se nudou. Živoucím důkazem je Marvin ze Stopařova průvodce po galaxii. Tohoto androida je nemožné zastihnout v nějakém nadšení, spíše od něj čekejte neustálé narážky na konec života. Kvůli svému mozku, velikému jako planeta, je ovšem padesát tisíckrát chytřejší než člověk. Stoického robota namluvil ve filmu Alan Rickman, v českém dabingu pak neméně dobře Libor Hruška.

FOTO: Marvin Zooey Deschanel

Věčně depresivnímu Marvinovi nedokázala zvednout náladu ani půvabná Zooey Deschanel

6. Bubo

Za nejstaršími roboty se nevydáme do hry Karla Čapka, nýbrž až do antického Řecka mezi tamější božstva. V Souboji titánů vytvořil okouzlující sovičku Bubo bůh Héfaistos, následně byla darována Perseovi bohyní Athénou. Původně měla Athéna darovat živou sovu, ale protože se svého mazlíčka nedokázala vzdát, nahradila ho replikou ze slitin železa a zlata, která má ovšem soví vědomí. Ačkoli byla Bubo Perseovi dobrým služebníkem, tvůrci remakeu jí v nové verzi svěřili jen několikavteřinové cameo.

5. Číslo 5

Dnes již legendární kovový hrdina, který získal po zásahu bleskem inteligenci a vydal se na útěk z armády. Mrkání obočím Johnnyho Pětníka ve své době dokázalo naplnit i naše kina, nejinak tomu bylo v případě pokračování. Původně byl film zamýšlen jako seriózní sci-fi thriller, ale nakonec vznikla klasická komedie. Po více než dvaceti letech si na Pětku vzpomněli i v Hollywoodu a podle posledních zpráv je příprava remakeu na spadnutí.

4. Železný obr

Do jednoho amerického městečka na počátku studené války spadne z nebe obrovský robot. Spřátelí se s chlapcem Hoghardem, který ho naučí mluvit. Paranoidní vládní agenti jsou však podivným událostem v městečku na stopě… Animovaný příběh o androidovi-železožroutovi, který si zamiloval komiksy se Supermanem, natočil ještě před Úžasňákovými režisér Brad Bird. Robotí animáky VALL-I a Roboti byli v té době ještě v nedohlednu.

3. Optimus Prime

Když před pěti lety Michael Bay vzkřísil armády Autobotů a Deceptikonů, kontrolovali jsme, zda naše auta nebo elektronika v sobě něco neskrývají. Do našeho žebříčku byl nakonec ze všech Transformers vybrán patrně nejslavnější Optimus Prime. Tento americký Mirek Dušín, přeměňující se do tahače kamionu, už dokonce v animáku Transformers: The Movie zemřel, ale na prosby fanoušků ho tvůrci znovu oživili do dalších dobrodružství.

2. C-3PO a R2-D2

Co by to bylo za robotí hitparádu, kdyby se v něm neobjevila nerozlučná dvojka z Lucasova opus magnum Star Wars. Už od začátku bylo jejím úkolem vnést do epické ságy komické prvky a jejich vlastnosti našel Lucas v inspiraci filmem Akiry Kurosawy Tři zločinci ve skryté pevnosti. Oba droidi se potkali na planetě Tatooine a od té doby jsou přáteli na život a na smrt. C-3PO navíc plní funkci tlumočníka, jelikož R2-D2 promlouvá pouze elektronickým jazykem, tedy víceméně jen vydává rozmanité pískavé zvuky.

1. T-800

Jedna z nejkultovnějších postav stříbrného plátna s tělem rakouského kulturisty a tváří kalifornského guvernéra se postupně proměnila z kyberzabijáka poslaného na vůdce vzpoury proti strojům v jeho osobního ochránce. Ačkoli ve čtvrtém díle a seriálu o Saře Connorové ho už ztvárnili jiní herci, nikdo si ho jinak než jako Arnieho nedokáže představit. Stejně tak si nemůžeme odpustit: „Hasta la vista, baby!“

[poll id=“109″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 10 filmových robotů! Hlasujte pro své oblíbené plechové monstrum