Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

TOP 10 dětských hereckých hvězd. Sladké dětičky, nebo sny průměrného pedofila?

Možná si to příliš neuvědomujeme, ale v málokterém filmu není k vidění žádná dětská role. Uřvaná miminka, sladké dětičky, rozmazlení spratci i nevychovaní puberťáci, toho všeho je ve filmu čas od času potřeba, a proto je dětských herců opravdu spousta. Jen pár z nich má však talent a naději na slibnou budoucí kariéru.

Každá filmová generace má svoje dětské hvězdičky. Před dvaceti lety všichni zbožňovali Macaulaye Culkina alias Kevina, který zůstal sám doma. O deset let později se na filmovém plátně poprvé objevil Harry Potter a s ním i vykulení filmoví nováčci Daniel Radcliffe, Emma Watson nebo Rupert Grint. Všichni zmiňovaní ale za ta léta pochopitelně dost vyrostli, takže je na pozici dětských úspěšných herců a hereček vystřídaly nové, mladší tváře. Zda bude jejich kariéra pokračovat i v dospělosti, až přijdou o své roztomilé andílkovské výrazy, ukáže čas.

10. Asa Butterfield

Čtrnáctiletý Brit rozhodně neoslní plejádou filmových rolí, ale ztvárnil jednu, díky které se mnoha lidem vryl nesmazatelně do paměti. Stalo se tak, když se v roce 2008 objevil ve filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu, v roli syna nacistického důstojníka. Od té doby se o něm mluví jako o velkém filmovém talentu. Zda se tento názor potvrdí, či vyvrátí, se budeme moci dozvědět koncem roku, kdy by měl mít premiéru Scorsesův film Hugo Cabret s Asou v hlavní roli.

9. Bailee Madison

Most do země Terabithia, Phoebe v říši divů, Bratři nebo Zkus mě rozesmát – to je výčet nejznámějších filmů, v nichž se nyní jedenáctiletá Bailee objevila. Hostovala také v seriálech jako Dr. House či Kriminálka New York. Během své krátké filmové kariéry už měla tu čest zahrát si po boku například Jennifer Aniston, Jakea Gyllenhaala, Natalie Portman nebo Salmy Hayek. Čtyřikrát byla nominována na Young Artist Awards a dvakrát z toho zvítězila. Po všech těchto úspěších se nakonec dostavila i vytoužená hlavní role, a to v hororovém remaku Neboj se temnoty, kde si zahraje vedle Katie Holmes a Guye Pearce.

8. Jaden Smith

Dvanáctiletý Jaden se objevil ve filmech Štěstí na dosah nebo Den, kdy se zastavila Země. Doopravdy ho proslavil ale až loňský remake Karate Kid, kde si zahrál po boku Jackieho Chana. Jeho filmová dráha není ani tak překvapením, jako spíš očekávaným dílkem do skládačky celé herecké rodiny Smithů. Táta v černém Will Smith, jeho něžná polovička s hlasem hrošice z Madagaskaru a nejmladší členka rodiny, desetiletá Willow, jakožto dcera svého otce v Já, legenda. Samotný Jaden by tak měl mít teoreticky herectví v genech, zda tomu tak je, však opět ukáže až čas.

Mladý Smith a starý Chan, Zdroj: distributor filmu

7. AnnaSophia Robb

Sedmnáctiletá blondýnka má ve své filmografii spoustu průměrných rodinných filmů, najdeme zde ale i kvalitnější kousky. Objevila se třeba v Karlíkovi a továrně na čokoládu, a to v roli svérázné Fialky nonstop žvýkající svou růžovou žvejku. O dva roky později přišla další velká příležitost, film Most do země Terabithia, kde si mimo jiné zahrála i s výše zmiňovanou Bailee Madison. K filmu navíc nazpívala singl Keep Your Mind Wide Open, čímž ukázala další stránku svého nadání.

6. Elle Fanning

Jak už jméno napovídá, jedná se o mladší sestru slavnější Dakoty, za kterou však příliš nezaostavá. Ve svých třinácti letech se může pyšnit rolemi ve více než desítce filmů a ani seriálům se Elle rozhodně nevyhýbá. Na počátcích své kariéry hrála především mladší verzi své sestry, například ve filmu Jmenuji se Sam se Seanem Pennem. Následovalo drama Dveře v podlaze, thriller Déjà vu, Iñárritův Babel nebo Phoebe v říši divů s první hlavní rolí. Do budoucna Elle čeká například životopisný Vivaldi, Coppolův film Twist Now and Sunrise a se vší pravděpodobností mnoho a mnoho dalších filmů.

FOTO: odnikud_nikam_priorita

Elle ve filmu Sofie Coppoly Odnikud někam, Zdroj: distributor filmu

5. Abigail Breslin

Abigailin filmový debut byl vskutku velkolepý, v pouhých šesti letech se objevila ve filmu Znamení jako dcera Mela Gibsona. Následovalo několik nevýrazných rolí, až přišel zlomový rok v její dosavadní kariéře. V roce 2006 si totiž zahrála v Malé Miss Sunshine a následně se stala jednou z nejmladších hereček nominovaných na Oscara. Později se objevila ve filmech Zombieland nebo Je to i můj život. A letos jsme dokonce mohli zaslechnout hlas nyní patnáctileté herečky v animovaném snímku Rango.

4. Chloë Moretz

Čtrnáct let a více než dvě desítky filmů, to je statistika této Američanky s nezvyklým jménem. Přes ne zrovna povedené filmy jako 3:15 zemřeš, Zombies či Oko se postupně propracovala ke kvalitě. Nejdříve se objevila v 500 dní se Summer, její chvíle slávy ale přišla až o rok později, kdy nasadila fialovou paruku a začala nakopávat padouchům zadky v Kick-Ass. A budoucnost herečky se také jeví velmi slibně. Na letošní a příští rok má v plánu devět filmů, mezi nimi například Hugo Cabret, Kick-Ass 2 nebo Burtonův Dark Shadows.

Chloë jako Hit Girl v Kick-Ass, Zdroj: distributor filmu

3. Hailee Steinfeld

Čtrnáctiletá brunetka není před kamerou žádným nováčkem, celovečerní film má na svém kontě ale zatím jediný. I ten jí však stačil k tomu, aby jí byla udělena nominace na samotného Oscara a aby byla doslova vystřelena mezi hollwoodské hvězdy. Poté, co ukázala opravdovou kuráž, se chystá na hlavní roli v thrilleru Forgotten i na novodobé zpracování Šípkové Růženky. A fanoušci i kritici se nemůžou dočkat, Hailee je totiž zaslouženě považována za jednu z nejtalentovanějších mladých hereček současnosti.

2. Dakota Fanning

Dakota je v dnešní době nositelkou asi vůbec nejznámějšího dětského hereckého jména, a to i přesto, že má ve svých sedmnácti letech svou dětskou kariéru v podstatě za sebou a plynule přechází v čím dál dospělejší role. Mezi její nejvýraznější filmy patří například Jmenuji se Sam, Muž v ohni, Válka světů, Twilight sága nebo The Runaways. V příštích letech čeká Dakotu nejprve dotočení zbývajících dílů Twilight a ani do let dalších rozhodně nebude mít díky svému talentu o filmové role nouzi.

Holka červenooká – Dakota v Twilight sáze, Zdroj: distributor filmu

1. Saoirse Ronan

Vítězství opravdu o prsa. Co do počtu filmů se sice Saoirse nemůže Dakotě rovnat, po straně kvality však rozhodně vítězí (a to i přesto, že většina fanoušků ani neumí vyslovit její jméno). Dnes sedmnáctiletá herečka na sebe poprvé strhla pozornost před čtyřmi lety v romantickém dramatu Pokání a za svůj výkon si hned vysloužila oscarovou nominaci. Další nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat. O rok později přišlo dobrodužné Město Ember, rok nato Pevné Pouto Petera Jacksona. V roce 2010 si Saoirse zahrála po boku Colina Farrella v Útěku ze Sibiře a letos, konkrétně od 7. července, se představí v hlavní roli nemilosrdné vražedkyně ve filmu Hanna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 10 dětských hereckých hvězd. Sladké dětičky, nebo sny průměrného pedofila?