Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jackie Chan: Mistr bojových umění, nebo šašek?

Redakce

Redakce

16. 2. 2010

JackieCahn1Pro jedny je Jackie Chan ikonou bojových sportů a symbolem disciplíny a tělesné zdatnosti, druzí v něm vidí jen šaška s velkým repertoárem grimas. Nikdo mu však nemůže odepřít zásluhy na posunutí žánru bojových filmů vpřed. Jeho schopnost změnit jakoukoli věc ve zbraň se stala legendární stejně jako vysoký počet jeho zranění.

Jackie Chan

Jackie Chan v Zakázaném království, Zdroj: distributor filmu

Jackie Chan se narodil 7. dubna 1954 v Hong Kongu. Rodiče ho pojmenovali Čchan Kchung-Sang, jméno Jackie získal až o několik let později při pobytu v Austrálii. Jeho rodina byla poměrně chudá, otec pracoval jako kuchař u francouzského konzula, matka byla služebná.

Jako malý chlapec byl Jackie velice neposlušný, proto mu rodiče přezdívali Pao-pao, tedy Dělová koule. Když bylo Jackiemu sedm let, rodiče ho přihlásili do Čínské gramatické akademie, kde strávil deset let svého života. Zdejší poměry byly velice přísné, studenti byli za své chyby tvrdě trestáni. Pro Jackieho bylo studium velmi prospěšné, z rváče vyrostl disciplinovaný muž zběhlý v bojových uměních, tanci a zpěvu.

Jackie Chan a Jennifer Love Hewitt

Jackie Chan a Jennifer Love Hewitt v Tuxedu

Brzy po absolvování akademie se stal žádaným kaskadérem. Vždy měl odvahu zkoušet něco nového. Netrvalo dlouho a jeho jméno bylo v asijském filmovém průmyslu dobře známo. Jackie spolupracoval dokonce i s Brucem Lee, a to na filmech Pěst plná hněvu (1972) a Drak přichází (1973). Po smrti Bruce Lee se očekávalo, že bude Jackie pokračovat v jeho šlépějích. Ten se však rozhodl, že bude dělat filmy trochu jinak  a přidal do žánru vážných kung fu filmů humor.

Ze začátku se Jackiemu jako komediálnímu herci moc nedařilo. Spolupracoval se známým režisérem Lo Weiem, ale jejich spolupráce nepřinášela kýžené ovace. Jackie se proto vydal na sólovou dráhu a zahrál si v dnes legendárním snímku Škola hada (1978) a celosvětově úspěšném Mistrově synovi (1978). Stejný věhlas sklidilo i pokračování s názvem Legenda o opilém mistrovi (1994).

Jackie Chan hrál doposavad ve více než sto filmech a šestnáct dokonce režíroval. Mezi ty nejúspěšnější patří Božská relikvie (1987), Křižovatka smrti (1998), Tenkrát na východě (2000) nebo Rytíři ze Šanghaje (2003). Povolání dabéra si vyzkoušel ve animovaném filmu Kung Fu Panda (2008), kde namluvil Opičáka.

Z komediálních filmů vybočuje na třídílnou sérii Police story (1985, 1988,1992) volně navazující  New Police Story/Strach nad Hong Kongem (2004), kde Jackie dokázal, že je nadaným hercem i na poli vážných filmů. Police story se stal legendárním snímkem a dnes se řadí mezi snímky klasické kinematografie.

Nedostižitelným se stal Chan nejen díky neuvěřitelným schopnostem a znalosti mnoha bojových umění. Je mu připisováno prvenství v kategorii Nejvyšší počet zranění, neboť natáčení nebezpečných scén se mu mnohokrát vymstilo. Zlomil si snad každou kost v těle, málem ochrnul a dodnes má malou dírku v lebce.

Chris Tucker a Jackie Chan

Chris Tucker a Jackie Chan v třetí Křižovatce smrti

Jackie však není jen úspěšným hercem a režisérem. V Asii působí jako oblíbený zpěvák, jeho pěvecké konto čítá téměř tři desítky desek.

Jackie Chan se stal značkou dobrých kung-fu komedií. Díky své sebekázni, obětavosti a odvaze si i ve svém věku může dovolit natáčet akční snímky. Je však pravda, že kariéra herce a kaskadéra se pomalu odsouvá do pozadí a Jackie se čím dál tím častěji věnuje produkci a charitě. Kdo by mu to ale v 55 letech měl za zlé?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jackie Chan: Mistr bojových umění, nebo šašek?