Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Slevy v divadlech: Za málo peněz hodně divadla? Víme kde a jak

Pokud vaše novoroční předsevzení obsahovalo bohatší kulturní život, není lepší volby než divadla. Slevy, akce či mimořádné nabídky nejsou devízou pouze studentů. Výmluva na nedostatek peněz je tak neplatná.

FOTO: Sleva

Sleva lze získat nejen v supermarketu, ale i na pokladnách divadel Zdroj: sxc.hu

ISIC a další studentské slevy

Študákům, těm je hej. Při vstupech na kulturní akce to určitě platí. Téměř každé divadlo nabízí studentům vstupenky za zvýhodněné ceny. Slevy se pohybují v řádu desítek procent, ušetřit můžete až polovinu běžné ceny.

Známe nejlepší divadelní inscenace roku 2011

Většina svatostánků studentům vyhrazuje místa v zadních řadách či vyšších patrech hlediště. U pokladny po vás budou chtít potvrzení o studiu. Nejlépe poslouží ISIC karta, někdy stačí i průkazka na MHD.

Na vyšší slevový level se posouvají studenti uměleckých škol. Těm divadla nabízí vstupné na představení za skutečně symbolické ceny pohybující se do 50 korun.

Generálky a first minute

Recenze ještě nestačily vyjít, známí zatím nemohli pět pochvalné ódy. Některé instituce si uvědomují, že diváci přicházejí za kulturou na základě doporučení a kritik. Například Švandovo divadlo v Praze nabízí vtupenky na první tři reprízy nové insenace za přívětivých 99 korun.

Foto: Budova Švandova divadla na Smíchově

Vstupenky za 70 Kč na veřejné generálky nabízí smíchovské Švandovo divadlo Foto: Radek Adámek, TOPZINE.cz

Za minimum peněz lze v některých divadlech vidět veřejné generálky, čili poslední, někdy i předposlední nácvik nové inscenace před premiérovým uvedením. Zážitek to může být nevšední – nikdy nevíte, ze které inscenace se vyklube kandidát na Cenu Alfréda Radoka.

Last minute

Ušetřit a zažít trochu adrenalinu můžete, pokud se za kulturou vydáte na poslední chvíli. Některá divadla, například pražské Národní, nabízí plošnou last minute slevu na všechna ještě volná místa v hledišti. Prodej takto zvýhodněných vstupenek začíná zpravidla 30 minut před začátkem představení.

Předplatné a balíčky

Dalším způsobem, jak na vstupném do divadla něco ušetřit, je pořídit si abonentku. Prvotní investice je sice vyšší, z dlouhodobého hlediska ale není co řešit. Kromě zvýhodněné ceny za jednotlivá představení máte navíc zajištěná stálá místa v hledišti na celou divadelní sezónu. Předplatné nabízí drtivá většina kamenných divadel.

FOTO: Státní opera Praha

Abonentka vám zajistí také stálé místo v hledišti Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Nejen jako vánoční dárek se dá pořídit balíček několika představení. Celková cena bude vždy o něco nižší než součet jednotlivého vstupného. Balíčky nabízejí zpravidla větší scény, stačí sledovat webové stránky či navštívit pokladnu divadla.

Aukční a slevové servery

Levnější cesta do divadla vede také přes ty správné webové stránky. Na aukčních serverech dnes můžete dražit všechno, vstupenky nevyjímaje. Lidé tak často prodávají nevhodné dárky či lístky na představení ve dnech, kdy se jim to nehodí a výměna nebyla možná.

Čtěte také o nejznámějších divadelních cenách

Výhodně lze ulovit inscenace všeho druhu. Pozor ale dávejte na překupníky typu levně koupil, draho prodal. Vždy si raději ověřte, zda se dané představení skutečně koná a kolik stojí vstupenka v běžné předprodejní síti.

Vyplatí se také sledovat slevové servery. Jejich popularita stále stoupá a v poslední době se s nimi roztrhl pytel, takže je z čeho vybírat. Místo tataráku příště raději zajděte do divadla. Kromě klasické slevy na jednotlivém vstupném je častá nabídka kup jeden lístek, druhý dostaneš zdarma.

FOTO: Státní opera Praha

Výhodné lístky na kulturu seženete i na slevových portálech a internetových aukcích

Malé a méně známé scény

Velkých známých divadel je v celé republice víc než dost. Nemálo je ale také komornějších scén a ty mají vstupenky na představení zpravidla v nižších cenových kategoriích. Rozhodně neplatí přímá úměra mezi kvalitou inscenací a požadovaným vstupným.

Vybrali jsme 5 nejlepších komorních scén v Praze

Pořádně se rozhlédněte, třeba právě u vás za panelákem, v místní tělocvičně nebo suterénu hrají každý čtvrtek nějakou tu jevištní klasiku.

Mimořádné nabídky

Každé divadlo čas od času láká diváky na zvýhodněná představení. Stačí si jen hlídat program toho svého kulturního svatostánku a tu a tam určitě narazíte na 50% slevu či speciální akci ke Dni matek, Dni dětí, velikonoční nabídku, podzimní nabídku, Divadlobraní atd.

FOTO: Budova Národního divadla

Za pár korun můžete vidět i klasiku v Národním divadle, stačí zdolat schodiště Zdroj: Národní divadlo

Čím dále, tím levněji

I do Národního divadla se dá jít za pouhých 100 korun. Budete sice sedět úplně nahoře, těsně pod střechou, ale už ta výška je výjimečný zážitek a vůbec se nemusíte bát, že dobře neuvidíte nebo neuslyšíte. V 19. století věděli, jak se staví divadlo s perfektní akustikou a výhledem na jeviště. A stejné je to ve všech dalších velkých divadlech.

Bez práce nejsou koláče, divadlo ale ano

Zvláštní a nekonvenční nabídku mají pro své diváky Městská divadla pražská. „Každý někdy může ztratit práci a dostat se tak do tíživé finanční situace. V takových okamžicích šetří, kde se dá a jako první zvažuje výdaje na kulturu a zábavu,“ líčí webové stránky divadel Rokoko a ABC. Přicházejí proto s akcí Kultura se neškrtá a na základě potvrzení z Úřadu práce prodávají nezaměstnaným lidem vstupenky za 20 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slevy v divadlech: Za málo peněz hodně divadla? Víme kde a jak