Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Pretty Little Liars: Hra školaček s tajemstvím se vymkla kontrole

Redakce

Redakce

6. 10. 2012

foto: pretty little liarsJedné krásné noci se z pětičlenné partičky mladých slečen stala čtyřčlenná. Ani ne patnáctiletáAlison se od té doby pohřešuje. Hodně věcí se za uplynulý rok změnilo. Kdo zná pravdu a kdo je lhář?

foto: pretty little liars

Pohřbily kamarádku a spadl jim velký kámen ze srdce. Zdroj: distributor seriálu

Všechno už tu jednou bylo. Nyní, stejně jako v seriálu Super drbna, se půvabná dívka jménem Aria (Lucy Hale) vrací na místo činu – zpět domů. Díky jejímu návratu se opět stmelí parta holek, které si uplynulý rok neřekly ani slovo. Malé městečko Rosewood je na nohou, tělo pohřešované Alison (Sasha Pieterse) se našlo a nyní začíná vyšetřování vraždy. Nutno říct, že dost podivné vyšetřování.

V tomto seriálu byste jen těžko hledali slavné herce. Jen dvě tváře vám mohou připadat povědomé, obě navíc hrály v nejznámějších seriálech. Tou první je herečka Holly Marie Combs známá především ze seriálu Čarodějky. Lucy Hale, představitelka jedné z hlavních rolí, se mihla v seriálu How I Met Your Mother.

Holkám dochází, že jejich vůdkyně nebyla takové neviňátko, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mistrně ovládala umění manipulace a vydírání. Její krátký život byla jedna velká hra s tajemstvím, vymýšlením a lží. Díky tomu věděla o každé z dívek její nejniternější tajemství, které mohla kdykoliv proti ní použít. A že toho nebylo málo.

[youtube_660]INlkvoRUcKQ[/youtube_660]

Upjatou šprtku Spencer (Troian Avery Bellisario) nechápala, dříve plnoštíhlou Hannu (Ashley Benson) deptala uštěpačnými poznámkami. Se zakřiknutou Emily (Shay Mitchell) si mohla dělat vše, co chtěla. Prostě nejlepší kámošky!

Zápletka s pátráním po vrahovi se mnohem více zaplétá s tajemnými smskami, vždy podepsanými písmenem A. Je to Alison? Je to její vrah? Jak tajemné A. ví, co holky právě udělaly? Jak může znát všechna jejich tajemství? Co chce a co od A. můžou očekávat? Ve výjimečných případech jim A. zachrání holý krk, to ale jen proto, aby je mohl/a dál vydírat, provokovat a moralizovat v tom, že lhát se nemá.

Kdo je ten hlas se záhrobí?

Záhadný pan nebo paní A. funguje skvěle. Možná je pátrání po jeho/její pravé identitě občas velmi zdlouhavé a celý koncept místy působí jako velmi zdařilá parodie na seriály s kriminální tematikou. Na druhou stranu záhadný všeználek je jedna z mála věcí, která vás přinutí podívat se na mnoho dílů, aniž byste měli tušení, kdo by to mohl být.

foto: pretty little liars, Aria

Aria klofla svého profesora. A problém je na světě!

Seriál je totiž díl od dílu protkán různými teoriemi (každé zákonitě chcete věřit), překvapivými zvraty a zajímavými vývoji postav – většinou k horšímu. Za každých okolností jsou všichni oblečeni podle posledních módních trendů, čehož si všiml  i časopis InStyle, který seriál označil za jeden z nejvíce módních seriálů vůbec.

Lže se učitelům, rodičům, ale i nejbližším přítelkyním. Nikdy se nic neřekne policii. Čtveřice se čím dál tím víc zamotává do vlastních problémů. Důkazy vraždy se záhadně ztrácejí. Panující těžkou atmosféru a  beznaděj vyvažují holčičí románky s kluky, kteří se dřív nebo později stanou podezřelými a ve kterých se po pár dílech naprosto ztratíte, amanti jsou totiž k nerozeznání.

Svět rodičů je někde jinde. Oprávněně si myslí, že jsou jejich dcerušky vyšinuté. Vůbec netuší, co se děje a nechávají vše na policii. Vtipkují s učiteli, chodí s nimi na pivo a usmívají se jeden na druhého, jsou prostě mimo hru a především mimo zájem A., které holky tolik trápí.

foto: pretty little liars - Alison

Alison byla učiněné zlo, kdo by to byl řekl?

Ať už fandíte A. nebo rádoby nevinným holkám, za chvilku vás celá zápletka přestane bavit. Scénář každého dílu je totožný – snaha přesvědčit diváka, že Alison zabil právě tenhle člověk, poté jsou o tom přesvědčeny holky, a nakonec je všechno jinak. Konec zůstává samozřejmě otevřený. Že by někdo přišel na stopu A., to ani omylem.

Postupem času začíná být mírně řečeno vše tak trochu přitažené za vlasy, holky se děsí pokaždé, když jim někdo pošle sms, vyšetřovatel je jim v patách i na chodbách školy. Přesvědčivě nevypadají ani o deset let starší herečky, které hrají šestnáctileté středoškolačky.

Když se mi rozplynula naděje u první série, se zaťatými zuby jsem zkusila tu druhou, ale když se ani po několika dílech druhé série prostě nic nedělo, jde o ztrátu času. Ale aby bylo něco pozitivního, bavilo mě zjišťovat, kdo by záhadné A. mohl být. Kromě toho, že mladí studenti řeší drogy, bulimii, šikanu, homosexualitu, nevěru nebo dluhy, fanynky tajemna si přijdou na své. Jenže po dvaceti dílech už seriál ztrácí své ze začátku jedinečné napětí. O pár desítek let mladší Zoufalé manželky se s těmi staršími opravdu nedají porovnávat.

Pretty Little Liars

Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2010, 71×44 min

Režie: Liz Friedlander, Lesli Linka Glatter, Elodie Keene
Hrají: Troian Avery Bellisario, Ashley Benson, Holly Marie Combs, Laura Leighton, Shay Mitchell,Lucy Hale, Chad Lowe

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Pretty Little Liars: Hra školaček s tajemstvím se vymkla kontrole