Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seriál Čarodějky: Pastva pro oči nebo seriózní hra?

Redakce

Redakce

9. 7. 2010

Potřebujete se na chvíli dostat do jiného světa a přitom si užít dobrodružství s firebally za zády? Nebo se nechat obklopit kouzly a magií a možná prožít s vaším filmovým idolem fajn večer, jenž sem tam přeruší vpád démonů lačnících po vaší krvi? Pak vám seriál Čarodějky určitě zkrátí dlouhou chvíli.

Čarodějky - Phoebe, Page, Piper, Leo, výměna těhotenství Zdroj: tvguide.com

Hlavními hrdinkami seriálu Čarodějky jsou sestry Halliwellovy. To ony se pyšní magickou mocí, která zastává post dobra v souboji s temnými silami. Jejich náplní je likvidovat zlo, které chce nečekaně ovládnout svět a nastolit krutovládu.

Prue (Shannen Doherty), Phoebe (Allysa Milano) a Piper (Holly Marie Combs) jsou rozhádané sestry, které neúmyslně spojí smrt jejich babičky Penny (Jennifer Rhodes). Nestihla se jim zmínit o tom, že by jednou mohly bojovat proti zlu, a tak jim ani nenaznačila, že mimo normální svět existuje ještě ten magický. Zkrátka po nich jde celé podsvětí démonů.

Moc tří

Každá sestra má jednu moc – Prue pohybuje věcmi pomocí telekineze, Phoebe prostřednictvím předtuch vidí budoucnost a Piper umí zastavit pozemský čas, který se na démony nevztahuje. S přibývajícími zkušenostmi a léty se jejich síly mění a vyvíjejí. Při spojení těchto nadpřirozených schopností aktivují moc tří a pomocí knihy stínů mohou zlikvidovat démony, kteří jsou svým chováním v rovnováze dobra a zla na obtíž.

Čarodějky - Phoebe, Billie, Piper a Page před přenosem domů Zdroj: halliwellls.blog.cz

Ovšem i v boji za dobrou věc se počítá se ztrátami blízkých i nevinných, které mají čarodějky ochraňovat. Jejich matka Patty (Finola Hughes) zemřela při boji s vodním démonem. Podobným způsobem zemře i Prue, kterou nahradí nemanželská dcera Page (Rose McGowan). Scénáristka Constance M. Burge a producent s vrchním scénáristou v jedné osobě Brad Kern museli napsat nový příběh pro nejmladší sestru, která doplňuje moc tří. Pagein otec je světlonoš –něco na způsob anděla strážného. Jako třetí sestra umí pohybovat předměty a přenášet se.

Lidi a čas kolem seriálu Čarodějky

Celých osm řad seriálu bylo natočeno pod záštitou společnosti Spelling Entertaiment. Oslovil ji výkonný ředitel Jamie Kellner z Warner Borthers. Aaron Spelling zastával práci výkonného producenta. Seriál se i přes počáteční problémy spustil a příběh tří čarodějek ze San Franciska slavil úspěch (první díl sledovalo 7,7 milionů diváků).

Čarodějky - sestry, víly a umírající Page Zdroj: tvguide.com

Natáčení trvalo osm let (1998 – 2006), příběh je postaven na vztahu Piper a Lea (Brian Krause), kteří musí bojovat za svoji lásku, protože je (opět velké překvapení) světlonošům zakázáno milovat čarodějky. Stejně tak se skrz lásku a vztahy musí pomalu prokousávat i Phoebe, která se většinou zamiluje do démonů, například do Cola Turnera (Julian McMahon). McMahon podepsal smlouvu na natáčení Plastické chirurgie s. r. o, kde ztvárnil jednu z hlavních rolí. Tímto jeho hostování v Čarodějkách končí. Page je na tom o trochu lépe – její hoře spočívá v láskách se smrtelníky. Má to své klady i zápory. Sice jí nejdou po krku, ale musí je neustále hlídat, aby je nezabil démon.

Seriál Čarodějky dobře vykresluje charaktery všech sester. V průběhu osmi sezón se hlavní hrdinky těžce prokousávají pubertou a mládím. Řeší běžné problémy s penězi, přáteli a utajením nevyřešených případů před policií. Nakonec dospějí v zralé ženy, které musí denně řešit zapeklité situace při hledání magické chůvy, záchrany světa nebo té pravé lásky v jeden jediný den.

Je zajímavé sledovat kolik herců, režisérů a hudebních skupin se v tomto projektu vystřídalo. Čarodějky ke konci seriálu učí magickým silám Billie (Kaley Cuoco) mladou studentku s nadpřirozenými schopnostmi. Přijde vám jméno představitelky povědomé? Ano, je to přesně ta, která hraje jednu z hlavních rolí v Teorii velkého třesku (The Big Bang Theory).

Kýč i solidní zábava

Pravdou je, že v některých dílech se objevuje kýč. Je to celkem i logické, když si uvědomíte, kolik dílů scénáristi a producenti dali dohromady. Čarodějky potěší divačky, které se ztotožněním s hlavními hrdinkami dostanou do jejich světa a prožívají s nimi hoře i štěstí. Ale i pánská obec si může přijít na své. Čarodějkám nechybí akce ani sex-apeal.

Čarodějky - Page, Phoebe a Piper při vyvolávání ducha Zdroj: osobnosti.cz

U tohoto magického vyprávění se dobře pobavíte. Vaše oči se popasou na hercích – většina z nich začínala jako modelky či modelové. V kombinaci se sarkastickým humorem, akčními scénami a hereckého umu hlavních hrdinek prožijete příjemně strávený čas.

Seriál Čarodějky se tváří jako důvěryhodný a vážný projekt. Výstřelky sester, zápletky, jež se opakují a vtipné vpády z budoucnosti posouvají smysl Čarodějek na kolej béčkových produkcí. Pokud chcete vypnout a příjemně se pobavit neváhejte a sáhněte po okouzlujících Čarodějkách. Dovedou vtáhnout do děje i zpříjemnit volný večer nicnedělání.

Název: Čarodějky (Charmed)
Délka: 8 sérií + pilotní neodvysílaný film (179 epizod po 42 min.)
Tvůrci: Constance M. Burge, Brad Kern, John T. Kretchmer, James L. Conway, Joel J. Feigenbaum, Mel Damski, Jon Paré, E. Duke Vincent, Aaron Spelling, Peter Chomsky, Jonathan Levin, Jay Gruska, J. Peter Robinson
Kanál originálního vysílání: The WB
Kanál vysílání u nás: Prima TV, TV Nova, Prima Cool
Hrají: Holly Marie Combs, Alyssa Milano, Brian Krause, Rose McGowan, Dorian Gregory, Shannen Doherty, Julian McMahon, Kristopher Simmons, Jason Simmons, Drew Fuller, Rebecca Balding, Ted King, Kaley Cuoco

Hodnocení: 60%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Čarodějky: Pastva pro oči nebo seriózní hra?