Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Saoirse Ronan: Mladá, krásná s nadějemi na Oscara

Redakce

Redakce

19. 7. 2011

!Profil herečky!Drobná dívenka se nám už představila jako zákeřná malá potvora, ale také jako nevinné děvčátko. Nyní ji můžeme vidět jako zkušenou vycvičenou bojovnici v thrilleru Hanna. Objevil Hollywood klon Dakoty Fanning?

FOTO: Ve smutném dramatu Pevné pouto

Ve smutném dramatu Pevné pouto, Zdroj: distributor filmu

Mladičká herečka Saoirse Una Ronan se narodila jako první a jediné dítě 12. dubna 1994 v New York City irským rodičům Monice a méně známému herci, Paulu Ronanovi. Když jí byly tři roky, odstěhovala se s rodiči do hrabství Carlow v Irsku. Tamější prostředí dívce učarovalo, žije tam dodnes a studuje na Kilkenny College.

Jako dítě občas doprovázela svého otce na plac, když pracoval na filmech jako Tichý nepřítel (1997) nebo Veronica Guerin (2003). Saoirse podporuje charitu Irish Blue Cross, zde se totiž setkala se svou zaběhlou kolií Sassie, která je také tím, co jí nejvíce chybí, zatímco je daleko od domova.

Největší naděje filmového průmyslu

Možná váháte, jak správně vyslovovat její neobvyklé jméno. I k němu se Saoirse kdysi vyjádřila a vysvětlila i jeho původ: „Sérša, jak Irové vyslovují mé jméno, znamená svobodu, ale já bych ho vyslovovala jako Srša, což představuje netečnost. Nedávno jsem také zjistila, že moje druhé jméno Una znamená jednotu a mé příjmení znamená pečeť. Jsem tedy svobodná jednotná pečeť.“

FOTO: Útěk ze Sibiře je filmem, který upoutá

Útěk ze Sibiře je nenápadný film, který ale upoutá

 

První herecké příležitosti dostala v irských seriálech The Clinic a Proof v letech 2003 až 2005. První celovečerní film ale natočila až v roce 2007 a bylo jím drama Iluze lásky, ve kterém si zahrála po boku hereckých hvězd, jako je Catherine Zeta-Jones či Guy Pearce. V této době dostává možnost zahrát si spolu s Michelle Pfeiffer ve filmu Nestanu se tvojí ženou, které se samozřejmě hned chopila. Film se odvíjí okolo Rosie, jež sama vychováva pubertální dceru Izzie. Spolu jim to funguje až do chvíle, kdy se obě dvě zamilují. Izzie potkává svoji první lásku a Rosie mladšího muže.

Drobná blondýnečka Saoirse je nejmladším člověkem, který byl kdy nominován na Oscara, a to již ve svých jedenácti letech. Této pocty se dočkala za svůj vynikající výkon, který předvedla v dramatu Pokání (2007). A to za roli malé Briony, budoucí spisovatelky, jež svou bujnou fantazií zničí život své sestřenici Cecilii (Keira Knightley) a jejímu příteli Robbiemu Turnerovi (James McAvoy). Za film získala několik dalších ocenění a nominací.

Saoirse můžete vidět v dramatu Hanna. Přečtěte si, jak se jí role super-zabijáka vydařila

V roce 2010 získala The Critics Choice Movie Award za svůj výkon ve filmové adaptaci Pevné pouto od Petera Jacksona, konkurz na tuto roli vyhrála na základě pásky, kterou poslala z Irska – Peter Jackson jí byl tak ohromen, že se s ní ani nesetkal, předtím než jí nabídl roli. Potkala se zde s Markem Walhbergem, Rachel Weisz, Susan Sarandon a Stanleym Tuccim. Film je na motivy knihy Alice Seboldové, vypráví příběh čtrnáctileté Susie, která byla zavražděna a znásilněna. V roli Susie Saoirse dokázala, že je opravdová herečka i ve svém útlém věku. Dále se objevila v hlavní roli ve filmu Město Ember, kde předvedla opět špičkový herecký výkon.

FOTO: V thrilleru Hanna byla dost přesvědčivá

V thrilleru Hanna byla velmi přesvědčivá

V roce 2010 si zahrála ve snímku Útěk ze Sibiře režiséra Petera Weira. Saoirse hraje postavu Ireny, polského sirotka, který se připojí ke skupině vězňů utíkajích v roce 1940 z gulagu na Sibiři a společně se pokouší zdolat čtyři tisíce mil dlouhou cestu do Indie. Natáčení probíhalo v zemích jako Bulharsko, Indie či Maroko spolu s Jimem Sturgessem, Colinem Farrellem a Edem Harrisem a válečné drama mělo obecně pozitivní recenze. Deník The Telegraph ho nazval „cestou, která je hodna opravdových hrdinů – a zároveň je filmem, který budete chtít vidět znovu.“

Za výkon ve filmu získala své čtvrté irské filmové a televizní ocenění. Najednou se objevila na prvním místě žebříčku mladých herců, kterým producenti nabídnou roli nejdřív. To se určitě nelíbilo pouze o měsíc a půl starší Dakotě Fanning, které tohle místo dlouho patřilo.

Zabiják v akci

V roce 2011 se Saoirse objevila v hlavní roli akčního thrilleru Hanna, roli získala hlavně díky své předešlé úloze ve snímku Pokání režiséra Joea Wrighta. Dospívající dívka má zásluhou svého otce (Eric Bana), bývalého pracovníka CIA, který ji vychovává ve finské divočině, sílu, výjimečnou vytrvalost a znalosti zkušeného vojáka. V jejím životě, který se nepodobá životu žádného jiného teenagera, spolu splývají výchova i výcvik. Cíl je jasný: vychovat dokonalého zabijáka.

Její cesta k dospělosti dospěje k přelomovému momentu ve chvíli, kdy je svým otcem vyslána na samostatnou misi. Hanna tajně cestuje po Evropě a přitom je na útěku před agenty, které za ní vyslala nemilosrdná špiónka (držitelka Oscara Cate Blanchett). Jak se Hanna blíží ke svému hlavnímu cíli, je nucena čelit znepokojivým odhalením o své vlastní existenci a nečekaným otázkám o svém lidství.

Saoirse také uvidíme v režisérském debutu Geoffreyho Fletchera Violet a Daisy. Kromě toho se také objeví v adaptaci hry Byzanc režiséra Neil Jordan.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Saoirse Ronan: Mladá, krásná s nadějemi na Oscara