Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

James McAvoy: Chtěl jsem jet do Afriky a změnit svět

Redakce

Redakce

8. 2. 2011

FOTO: James McAvoyWimbledon, Pokání, Uvnitř tančím… Tyto názvy představují jen odvar z hercovy filmografie. Pro někoho neznámý a nenápadný mladík, pro jiného mužský a herecký idol. To je James McAvoy. Jak vypadal jeho život předtím, než se stal hercem? Opravdu chtěl být knězem?

FOTO: James McAvoy

McAvoy v novince roku 2011: X-Men: Elita, Zdroj: distributor filmu

Píše se rok 1979. Ve Skotsku se rodí roztomilý chlapeček. Ještě neví, co v životě vykoná, na jakých filmech se bude podílet. Dokonce zpočátku nemá ani žádný vztah k herectví. V mysli dospívajícího chlapce se rodí obrovské cíle – vždyť až do svých patnácti let touží být misionářem a vydat se do Afriky, aby změnil svět. Přestože James McAvoy pochází z neúplné rodiny, na dětství vzpomíná s láskou. A co víc: doteď je pyšný na svůj skotský původ, který je trnem v oku okruhu jeho kritiků. Jeho skotský přízvuk je totiž silně znát, což pro herce není zrovna výhra.

Volný čas? Nedostatkem zájmů netrpí

McAvoy se v životě rozhodně nenudí. Jeho koníčky zahrnují pohybové aktivity jako box nebo ragby, ale i poslech hudby či čtení knih. Od malička je fanoušek science fiction, proto ho také velice bavila práce na dobrodružném filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň, kde si zahrál fauna Tumnuse.

K jeho koníčkům se postupem času přidalo i herectví. První Jamesovy kariérní krůčky vedly k hudbě a dramatu. Tuto kombinaci totiž vystudoval na Royal Scottish Academy v historickém městě Glasgow. Mezi studii pracoval zhruba dva roky v místní pekárně. V roce 2000, po ukončení školy, se McAvoy odstěhoval do Londýna, kde se s plným nasazením snažil prosadit jako herec.

Seriálové začátky

I přes svůj nevelký vzrůst McAvoy scénáristy zaujal. Nutno říci, že zpočátku se prosazoval jako seriálový herec. Jeho seriálová šňůra začala už v roce 1995, a to u nás nepříliš známým The Near Room. O šest let později se objevil v Bratrstvu neohrožených, seriálu s válečnou tematikou.

Opravdový start jeho herecké kariéry znamenala role v britském seriálu Shameless, který se soustředí na osudy rodiny Gallagherů. Seriál je opravdu realistický, plný nadávek, alkoholismu a vize přežívání pouze ze sociálních dávek. McAvoy zde vystoupil v jedné z hlavních rolí, konkrétně jako Steve McBride, po kterém vzplanulo srdce tisíců britských žen. Získala ho ale pouze jedna jediná, a to jeho seriálová přítelkyně, herečka Anne-Marie Duff, se kterou se v roce 2006 oženil. V roce 2010 se jim narodil syn Andrew. Herecký pár si své soukromí velmi přísně střeží.

Po boku krásných žen

To, že McAvoy herecký svět zaujal, dokládá i jeho obsazení do rolí po boku hollywoodských stálic. Zahrál si s krásnou blondýnkou Kirsten Dunst ve sportovní komedii Wimbledon, dále pak v cenami ověnčeném filmu Pokání. Zde svou prostotou v roli zahradníka Robbieho Turnera s ambicemi stát se doktorem okouzlil Keiru Knightley. Po přečtení scénáře k filmu McAvoy prohlásil, že jde o nejlepší scénář, který kdy četl. Zřejmě je to tím, že se snímek inspiroval slavnou knižní předlohou Iana McEwana.

FOTO: Shameless

Se svou seriálovou i oficiální polovičkou (Anne-Marie Duff), Zdroj: distributor seriálu

Následovala herecká spolupráce s Angelinou Jolie a Morganem Freemanem v akčním trilleru Wanted. Z role Wesleyho Gibsona, mladíka, který netušil, že byl jeho otec nájemným vrahem, si odnesl nejen mnoho nominací a chvály, ale i četná zranění plynoucí ze snahy zlepšit si fyzickou kondici. Jmenujme například vyvrtnutý kotník či zraněné koleno.

Na vozíku

Do kategorie neobvyklých rolí zcela jistě patří McAvoyova role ve filmu Uvnitř tančím. Zde se herec vžil do role Roryho, který je trvale připoután na invalidní vozík. Místo obvyklé rezignace ale nahradila neobyčejná síla a vytrvalost něco změnit. Tento dojemný příběh si získal tisíce diváků a nemálo ocenění.

McAvoy všem předvedl, co všechno dokáže a jak na sobě dokáže tvrdě pracovat. Dokonce se (hlavně před kamerami) dokázal zbavit svého skotského slangu, který mnohdy kazil celkový dojem z jeho hereckého vystoupení. Jeho hlas si budete moci poslechnout v animované komedii Gnomeo and Juliet (2011), kde dabuje samotného Gnomea. Příběh vypovídá o trpasličí lásce po vzoru shakespearovského příběhu Romea a Julie.

FOTO: Uvnitř tančím

Uvnitř tančím (2004): 2 hlavní postavy s krásnou ošetřovatelkou, Zdroj: distributor filmu

Dalšími, neméně očekávanými snímky budou pokračování thrilleru Wanted 2 (ten by měl přijít do kin během letošního roku), a konečně X-men: Elita (X-Men: First Class, 2011), který Češi uvidí v kinech od 2. června.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

James McAvoy: Chtěl jsem jet do Afriky a změnit svět