Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Rowan Atkinson: Životopis věčného Mr. Beana, který nechtěl být komikem

FOTO: Rowan Atkinson ve filmu Johnny EnglishUmí se zhostit i vážných rolí, nicméně talent rozesmát lidi ho přivádí spíše ke komediím. I když se původně komikem vůbec nechtěl stát, jeho Mr. Bean rozesmívá diváky po celém světě.

FOTO: Rowan Atkinson ve filmu Prázdniny pana Beana

Jeho bezkonkurenční grimasy vás dostanou do kolen. Zdroj: distributor filmu

Asi pro každého z nás platí pravidlo, že když se řekne Rowan Atkinson, okamžitě si vybavíme pana Beana.  A není divu. Postava věčného smolaře, který si se šikovností nemůže zrovna podat ruku, začala diváky bavit v roce 1989 a baví dodnes. Jak se ale z dítěte farmáře a nynějšího elektroinženýra stal jeden z nejznámějších komiků této doby?

Rowan se narodil 6.ledna 1955 jako nejmladší ze čtyř bratrů a jak je možná některým známo, na kariéru komika nikdy nepomýšlel, přestože už jako dítě měl nadání bavit a rozesmívat lidi kolem sebe. Chtěl však mít práci s jistým platem, a tak vystudoval univerzitu Newcastle a The Queen’s College v Oxfordu. Naštěstí pro nás se po dokončení studia matematiky a fyziky přece jenom rozhodnul pro dráhu komika.

Někdo to má prostě dané

K filmu poprvé přičichnul psaním krátkých scénářů, převážně komediálního charakteru, a vzhledem k jeho nespornému talentu není divu, že se brzy na to objevil ve velmi úspěšném Britském sitcomu Žádné zprávy v devět z roku 1979. Krom toho, že ho zde můžeme vidět jako herce, je nutno podotknout, že právě Rowan byl zákládajícím členem tohoto pořadu, na kterém se podílel také jako scenárista. A už nebylo cesty zpět.

[youtube_660]hSxLUd8aly4[/youtube_660]

BBC odvysílala čtyři úspěšné řady tohoto seriálu, který získal spousty ocenění. Atkinson se 1980 stal osobností roku televize BBC a v roce 1981 měl vlastní one-man show jako historicky nejmladší herec v pouhých 26 letech. Po nevídaném úspěchu začal Rowan v roce 1983 pracovat spolu s Richardem Curtisem na sitcomu z období 1. světové války, Černá zmije.

Kvůli problémům s rozpočtem byla ale Černá zmije poprvé odvysílána až po třech letech v roce 1986 a setkala se s obrovským úspěchem. Krom toho, že získala několik ocenění nejen Britské akademie, stala se jedním z nejúspěšnějších sitcomů všech dob společnosti BBC, která tento pořad produkovala.

Rowan prý nemá talent bavit lidi

Ani v soukromém životě se Rowanovi nedařilo a stále nedaří špatně. V roce 1990 se oženil a se svou ženou Sunatrou a nyní žijí v luxusním historickém domě nedaleko Oxfordu.  Mají dvě děti, dceru Lili a syna Benjamina. Říká se, že jablko nepadá daleko od stromu, a tak možná není divu, že manželé pomýšlejí na koupi pozemku ve Francii, kde by Rowan mohl tak trochu farmařit, stejně jako jeho otec.

FOTO: Rowan Atkinson ve filmu Prázdniny pana Beana

Rowan si umí natáčení pořádně užít.

A že si takovýto drahý koníček může dovolit, za to může jeho nejznámější filmová postava, slavný Mr. Bean. Rowan o této roli prohlásil, že ji miluje a zároveň nenávidí, což asi není až tak překvapující. Samozřejmě je díky postavě dospělého muže se srdcem i chováním dítěte finančně zaopatřený do konce života, ale zároveň je těžké hrát jiné role, jelikož už navždy bude zaškatulkovaný do té jedné.

OBR: Mr. Bean

Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz

Nicméně zajímavostí může být, že Atkinson se v jednom z rozhovorů rozpovídal o tom, že on sám nemá od přírody daný talent bavit lidi. Zjistil, že zábavným prý dokáže být pouze v situacích, kdy může být někým jiným.

Nebýt toho, že se Rowan rád předvádí a se svým obličejem dokáže opravdové divy (ne nadarmo se mu říká muž s gumovou tváří), kdo ví, jestli by tato populární postava, kterou milují lidé po celém světě, vůbec vznikla. Velmi dobře se umí zhostit i vážnějších rolí, ale přesto můžeme Atkinsona vidět především v komediích.

Nejznámější je samozřejmě série o panu Beanovi, ale zcela jistě všichni známe i Žhavé výstřely, kde si zahrál po boku Charlieho Sheena, Milionový závod nebo úžasného agenta, nazývaného Johnny English.

Rowan Atkinson je vskutku zajímavý člověk. Ve svých rolích jakoby ukazoval své druhé já, které se skrývá někde v hloubi duše. V reálném životě mimo film byste asi nehádali, že je to spíše vážnější, vzdělaný a velmi inteligentní muž, se zájmem o farmaření.

FOTO: Rowan Atkinson ve filmu Johnny English

Rowan je jako tajný agent Johnny English nepřekonatelný.

A krom toho, že se mezi jeho největší koníček řadí sbírání autíček, je nutno podotknout, že Rowan má opravdu výborný vkus. Jeho sbírka vozů Aston Martin mluví sama za sebe a jen těžko je tomu co vytknout. Kdo by to byl řekl do někoho, kdo vymyslí postavu muže, jenž spí s méďou a jezdí v zeleném cooperu.

Kdo ví, jestli se kdy Atkinson vyškatulkuje z role Mr. Beana a přivede na svět další nesmrtelnou postavu, která bude bavit několik generací. Každopádně ale budeme doufat, že dcera Lili zdědila dostatečnou dávku talentu a její nadšení jít ve stopách svého otce jen tak neopadne. Třeba nakonec tato dvojka spojí síly a vznikne něco, u čeho si opět dobře procvičíme břišní svalstvo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rowan Atkinson: Životopis věčného Mr. Beana, který nechtěl být komikem