Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Slečna nebezpečná. Blbé a nešikovné hlavní hrdinky jsou in

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

12. 4. 2012

Tvůrci si tentokrát usmyslili, že obarví vlasy Katherine Heigl nahnědo. Pak nejenže její postava nabude inteligence, ale tato romantická komedie se stane snesitelnou i pro lidi s trojciferným IQ. Ne, chyba, takhle to nefunguje.

[album: |width=660]

Co bychom si bez Katherine Heigl my, zmatené divačky, počaly. Naštěstí nám opět na stříbrném plátně připomněla, že jediným cílem v životě správné ženy má být najít muže svých snů a vdát se. K tomu nám dopomůže běhání na podpatcích, kabelka kolem ramene snad i ve sprše a rozkošné pukrle.

Katherine Heigl si odbyla svou největší slávu coby stážistka Izzie v seriálu Chirurgové. Tehdy ji diváci milovali, co na tom, že svou tváří až nebezpečně připomínala Britney Spears. Jenže jak ta zpívá, tak i Katherine hraje. Ve filmech se zaškatulkovala do romantických komedií, kde je jediným jejím cílem najít milujícího manžela a vyvolat slzy štěstí v malomyslných divačkách. Z cukrkandlových počinů jako 27 šatů nebo Vrahouni vyčuhuje jen netradičně přirozená Zbouchnutá.

Kdokoli, kdo jde dobrovolně do kina na něco, co se jmenuje Slečna nebezpečná, nemůže očekávat, že se bude dívat na inteligentní film. Stejně tak už při pohledu na pseudo-rozverný plakát se nedá předpokládat, že tahle romantická komedie z Hollywoodu nebude plná klišé a hlavní hrdinka bude mít konečně šmrnc. Taky to ale není omluva.

Neměla by místo toho držet vařečku? Zdroj: distributor filmu

Záplava klišé by se u Slečny nebezpečné dala ještě překousnout. Tak trochu jsme si na to už zvykli – hlavní hrdinka přece vždycky utíká na podpatcích, má svéráznou kamarádku na telefonu a někdo z její rodiny je poděs (tentokrát babička). Horší však je, že se k tomu přidávají totální nelogičnosti a stereotypy, které každou rozumnější divačku musí urážet.

Očima Nely Christovové: Katherine Heigl by už za žádnou cenu neměli dát do ruky pistoli. Vzhledem k tomu, že ji drží jak vařečku, by asi nikoho nepřekvapilo, kdyby dřív než chlapa ulovila vlastní oko. A to by zároveň byla nejzábavnější scéna z celého filmu, jelikož humor zrovna není jeho doménou. Což je škoda, protože téhle tupé lovkyni odměn se ani nic jiného než smát nemůžete.

Slečna nebezpečná zkrátka nemá potenciál naplnit české kinosály, navíc moc nelákají ani herecké hvězdičky, které jsou v zahraničí podstatně známější než u nás. Za zhlédnutí tak stojí akorát trailer a my se dál můžeme nerušeně děsit dalšího Katherinina počinu, který nás čeká už v listopadu.

Hodnocení: 1*

Tentokrát tudíž nejde o průměrnou romantickou komedii, nad níž mávnete rukou a raději ji rychle zapomenete. Se Slečnou nebezpečnou strávíte hodinu a půl, během které budete mít chuť blinkat, plakat nad naivními Američany či jednoduše trhat plátno v kinosále na milimetrové kousky.

[youtube_660]Ehq92z1Im34[/youtube_660]

Stephanie Plum je totiž neskutečně roztomilá dáma. Roztomilá se v tomto případě rovná nešikovná. Není schopná si během půl roku najít práci. Když jí nové zaměstnání najdou její rodiče, ke kterým chodí vyžírat ledničku (neumí totiž vařit, jak roztomilé), ani zde se nepřizpůsobí. Neumí si najít partnera, a když už se zamiluje, jde o muže, který ji v jejích 17 letech odpanil na zemi v pekárně a pak jí už nezavolal. Romantika hadr.

Stephanie byla vyhozená z oddělení spodního prádla, kde dělala bůhvíco. Teď, protože má na účtu čtyři dolary (ale zároveň neustále telefonuje se svou kamarádkou, tak to asi nebude takové terno), se rozhodne pracovat jako lovkyně odměn. Přivádí k soudu obžalované, kteří na své obvinění mírně zapomněli. Aby ulovila pořádnou sumu, vrhne se na případ bývalého policisty, se kterým kdysi zažila zmíněné radostné chvilky na studené podlaze.

Je, jaká je… Tak trochu blbá

Stephanie je případ ženy, za níž se spolužačky ze střední, které to někam dotáhly, stydí. Neumí udělat ani krok sama, aniž by potřebovala pomoc silného muže s mohutnými rameny. Zásadně s sebou všude nosí kabelku a je tak trochu blbá (když potká svůj úlovek, zničehonic se s ním začne líbat, aby jí ukradl klíčky od auta).

Když se ti svět začne hroutit a ty nevíš co a jak, zajdi za šlapkama.

Ve skutečném světě by nepochodila – případně by si našla bohatého podnikatele a stala se přívěškem. Jelikož jsme ale v hloupém filmu, na každém kroku se před ní objevují deus ex machina. Ztratila stopu? Objeví se dvě prostitutky, které úplnou náhodou znají muže, jehož hledá. Snadné jak facka.

Hollywood si očividně myslí, že přesně takové jsou návštěvnice kinosálů. Těm otrkanějším případně uchystá lahůdku jako nedávný film Nechápu, jak to dokáže, podle něhož jsou ženy naopak superhospodyně, které to navíc hrozně baví. Nezbývá pak než se na nové americké rom-comy vůbec nedívat a pustit si raději osvědčenou Lásku nebeskou.

Slečna nebezpečná (One for the Money)

Komedie / Krimi / Thriller / Akční
USA, 2012, 91 min

Režie: Julie Anne Robinson
Hrají: Katherine Heigl, Jason O’Mara, Daniel Sunjata, John Leguizamo, Sherri Shepherd, Debra Monk, Debbie Reynolds, Fisher Stevens, Patrick Fischler, Ryan Michelle Bathe, Leonardo Nam, Harry O’Toole, Nate Mooney

Hodnocení: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Slečna nebezpečná. Blbé a nešikovné hlavní hrdinky jsou in