Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Chirurgové: Je libo McVysněného, nebo McŽhavého?

Redakce

Redakce

27. 8. 2011

FOTO: ChirurgovéJeště před pár dny usedali do školních lavic. Dnes zachraňují nejen cizí životy, ale taky sami sebe. Seznamte se s partičkou těch nejlepších, která se probojovala do prestižního programu v Seattle Grace. 

Ne vždycky je všechno růžové. Hlavně pokud jste temní a pokroucení, Zdroj: distributor seriálu

Dcera slavné lékařky, Meredith Grey (Ellen Pompeo), nastupuje jako nová stážistka do jednoho z nejlepších, ale také z nejdrsnějších lékařských programů v zemi. Ti, kteří ho přežijí, se stanou uznávanými odborníky. Šanci na úspěch má ale málokdo… Zvlášť když se noc před prvním dnem v práci vyspíte se svým nadřízeným a pak ho nemilosrdně vykopnete z domu.

Shonda Rhimes je americká scenáristka, režisérka a producentka. Právě ona stojí za seriálem Chirurgové i jeho spin-offem Private Practice. Časopis Time ji zařadil mezi 100 žijících osobností, které pomohly stvořit svět tak, jak ho známe dnes.

Aha, takže jen další nudný romantický seriál obohacený o pár lékařských latinských jazykolamů? Ani omylem! Pokud si zakládáte na sledování léčby cizokrajně znějících nemocí, pusťte si radši Dr. House. Chirurgové jsou o něčem jiném. Jsou totiž skuteční. Opravdoví. Řeší stejné problémy jako všichni ostatní, nicméně většinou dost neobvyklými způsoby. Už jen proto stojí za to seriál zhlédnout, má však i další klady.

Chirurgové jsou totiž ztvárněni výjimečně dobrými herci, takovými, kteří své postavě dokáží vtisknout jedinečný charakter. Mezi Meredithinými začátečnickými kolegy jsou tak například cílevědomá perfekcionistka Cristina (Sandra Oh), sebestředný frajírek Alex (Justin Chambers), přátelský smolař George (T.R. Knight) a nebo empatická, ale zároveň dost vlezlá Izzie (Katherine Heigl).

Všichni doktorští žabaři jsou doslova po hlavě hozeni do nemocničních vod a je jen na nich, jestli se v nich naučí plavat. Z povzdálí na ně dohlíží nejen tvrdá a nekompromisní Miranda Bailey, zvaná Nacistka (Chandra Wilson), ale taky dobrácký šéf Richard Webber (James Pickens Jr.) nebo svérázná ortopedička Callie Torres (Sara Ramírez).

Ústřední dvojicí seriálu nicméně stále zůstává tak trochu temná a pokroucená Meredith a její McVysněný, neurochirurg Derek Shepherd (Patrick Dempsey). Jejich komplikovaný příběh by vydal na samostatný seriál – nechybí v něm totiž rozchody, drama ani komplikace, třeba v podobě Derekovy podvedené a podvádějící manželky Addison (Kate Walsh). Ačkoli to sice na konci sedmé série vypadalo na definitivní happy end, zdá se, že se na jejich růžovém nebi přece jen ještě nějaké ty mráčky objeví.

Skalpel a milostné trable slaví úspěchy

Hlavním tématem seriálu, jehož epizody jsou pravidelně pojmenovávány podle slavných hitů (nejčastěji od Beatles nebo R.E.M.), jsou tedy pochopitelně vztahové peripetie. Ty jsou ale ozvláštněné akčním prostředím špičkové nemocnice, se kterým si hlavní scenáristka Shonda Rhimes opravdu vyhrála.

I když se většinou stážisté perou o asistence u docela všedních operací (jen sem tam se objeví nějaká ta operatérská lahůdka), všechny jsou podané novým, neotřelým pohledem, který prostě baví. Sledujete operaci slepého střeva a jste fascinováni. Srdce vám bije na poplach, jako byste byli jedním z těch začínajících lékařů.

To samozřejmě není jediné ocenění, kterého se úspěšným Chirurgům dostalo. Seriál, který se v originálu jmenuje Grey’s Anatomy podle stejnojmenné klasické učebnice lidské anatomie, už má na svém kontě dokonce dvě Emmy a dva Zlaté glóby. Za roli doktorky Izzie si cenu Emmy také odnesla Katherine Heigl a stejně tak i Sandra Oh za ztvárnění ctižádostivé Cristiny, která je fanoušky považována za vůbec nejchladnější ze všech chirurgů.

Pro homofóby tu místo nemáme

Od roku 2005, kdy se začal seriál vysílat, byl snad jedinou opravdu vážnou potíží vyhazov Isaiaha Washingtona neboli kardiochirurga Prestona Burkea. Kvůli otevřeným urážkám homosexuality T.R. Knighta ho už tvůrci seriálu zkrátka nehodlali dál tolerovat na place. S Burkeovým odchodem se vypořádali po svém – jeho snoubenku Cristinu nechali stát u oltáře, a než se stačila rozkoukat, připsali pro ni postavu ztepilého doktora Hunta (Kevin McKidd).

Ministerstvo zdravotnictví varuje: Zamilování se do pacienta vážně ohrožuje zdravý úsudek

Během šesti let se toho u Chirurgů změnilo ještě mnohem víc. Z těch nejzajímavějších změn jmenujme alespoň McŽhavého, doktora Marka Sloana (Eric Dane), který jako by vypadl ze seriálu Plastická chirurgie s.r.o. Mark ale v poslední sérii dospěl a od okouzlování mladých dívek se dostal nejen k nenadálému otcovství, ale dokonce se stal i dědečkem.

Další výraznou posilou chirurgického týmu je Arizona Robbins (Jessica Capshaw), roztomilá dětská lékařka, jejíž vztah s Callie Torres se u diváků těší velké oblibě. Český dabing však fanoušky zklamal a i po nepříliš znatelném přeobsazení bude drsný Arizonin hlas v češtině pravděpodobně oním impulzem, kvůli kterému vypnete televizi. Ačkoli samotný překlad a česká lokalizace nebývá vždycky nejhorší (důkazem toho jsou třeba Přátelé), u Chirurgů kazí jeden skvělý moment za druhým.

Ve své zatím poslední sérii nabídli Chirurgové už tradiční milostná klišé – nejednu dojemnou svatbu a nejeden bolestný rozchod – a dostatek vtipu a šarmu, aby si důstojně udrželi svou pozici mezi nejoblíbenějšími seriály. O osmé sérii, která by měla odstartovat 22. září, už něco málo prozradil Kevin McKidd: „Čeká nás hodně doktořiny a pořádné akce. Hned v úvodní epizodě bude obrovská pohroma.“ Snad si tedy seriál udrží svou laťku pořád tak vysoko, jako tomu bylo doposud.

Chirurgové (Grey’s Anatomy)

Drama
USA, 2005, 144×43 min

Režie: John David Coles, Adam Davidson, Sarah Pia Anderson
Hrají: Ellen Pompeo, Sandra Oh, James Pickens Jr., Justin Chambers, Patrick Dempsey, Sara Ramírez, Jessica Capshaw, Loretta Devine, Brooke Smith, Christina Ricci, Chandra Wilson

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Chirurgové: Je libo McVysněného, nebo McŽhavého?