Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Dr. House by si v reálném životě asi ani neškrtnul

Je protivný, sarkastický a bezohledný, jeho humor je černější než černý a málokdo ho může bez výhrad vystát. Je to ale také geniální diagnostik, jehož tým je schopen vyřešit ty nejzáludnější nemoci a problémy. Kdo ještě neslyšel o Dr. Houseovi, je ignorant.

Dr. House, Zdroj: distributor seriálu

Seriál o poněkud zvláštním doktorovi začala vysílat americká televize FOX v roce 2004. Okamžitě s ním začala sklízet úspěchy a Dr. House doposud patří mezi nejsledovanější pořady posledních let. Důležitý podíl na tomto úspěchu nese představitel titulní role Hugh Laurie, jehož charisma dokonale doplňuje Houseovu náturu.

A o čem že vlastně seriál je?

Každý díl seriálu má poměrně jasný koncept – úvodní scéna představuje budoucího pacienta v momentě, kdy se u něj nemoc projeví. Většinou jde o velmi netradiční symptomy, takže daný člověk například omdlí, objeví se mu z ničeho nic modřina, ztratí zrak nebo jiný z pěti smyslů, začne mít halucinace apod. Následují úvodní titulky a poté už přichází na řadu Dr. Gregory House a jeho tým specialistů.

Společně se pokouší přijít na pravou příčinu pacientova stavu. Zpravidla v průběhu diagnostikování léčí několik různých nemocí, než se jim (většinou v posledních minutách a většinou zásluhou právě House a nějakého náhlého impulsu, který mu vnukne řešení) podaří zjistit pravou příčinu a pacienta zachránit.

Houseova diagnostická tabule, Zdroj: distributor seriálu

Ačkoli to tak může znít, nuda to není. Vedle standardního léčení se v seriálu odvíjí mnoho paralelních příběhů – například vztah House a jeho jediného opravdového přítele onkologa Jamese Wilsona (Robert Sean Leonard), popřípadě jejich šéfové Lisy Cuddyové (Lisa Edelstein), do které je House zamilovaný, ačkoli přiznat to nechce ani sám sobě. Co se týče Houseova týmu, ani tady není o drama nouze.

Starý tým, nový tým…

V průběhu prvních tří sérií byli Houseovými kolegy tři mladí lékaři – Robert Chase (Jesse Spencer), Allison Cameronová (Jennifer Morrison) a Eric Foreman (Omar Epps). Když se ale postupně rozhodli (více či méně dobrovolně) pro odchod, musel si House najít spolupracovníky nové, a tak vyhlásil konkurz, který opět zabral několik dílů.

Z konkurzu nakonec vzešel tým nový, jehož členy tvořila další trojice lékařů – Remy Třináctka Hadleyová (Olivia Wilde), Chris Taub (Peter Jacobson) a Lawrence Kutner (Kal Penn). V prozatím poslední sérii pak došlo k dalším změnám, a tak jsou nyní opět ve hře staří známí Chase s Foremanem, kteří doplňují Třináctku a Tauba v Housově crew.

Gregory House a jeho kolegové, Zdroj: distributor seriálu

Aby toho nebylo málo, House navíc trpí závislostí na lécích proti bolesti (má pochroumanou nohu a nemůže chodit jinak než s holí). Tato závislost ho dokonce dožene až do léčebny, protože jeho stav se dostane do fáze, kdy pomalu nerozeznává realitu a halucinaci. Na čas se snad zbaví svého největšího problému, ale kdo ví, zda napořád.

V Americe právě skončila šestá sezóna, u nás prozatím běží série čtvrtá (každé pondělí). Tvůrci z televizní stanice FOX 4, která právě House vysílá, už oznámili, že počítají se sedmou sezónou. Můžeme se tak těšit na další várku sarkasmu a netradičních onemocnění.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Dr. House by si v reálném životě asi ani neškrtnul