Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Přátelé baví i po víc jak deseti letech

Strávili spolu deset let v rolích Přátel, nakonec se z nich stali přátelé doopravdy. Americký sitcom, který si získal fanoušky po celém světě a jehož česká verze patří k nejlepším počinům v rámci českého dabingu, se na obrazovkách objevoval v letech 1994-2004.

Ross, Rachel, Phoebe, Chandler a Monika, Zdroj: distributor seriálu

To měli zase jednou dva lidé v Americe (konkrétně producenti David Crane a Marta Kauffman) skvělý nápad, ze kterého se vyklubalo deset let natáčení a tisíce vtipů, které znají fanoušci nazpaměť. Můžete sice namítnout, že Simpsonovi běží mnohem déle a vtipní jsou taky až až, ale v případě Přátel se bavíme o hraném sitcomu, jehož protagonisté spolu strávili deset let v rolích šesti přátel a neuvěřitelně tím bavili sami sebe i diváky.

Šest přátel, šest originálních osobností

Přátelé je sitcom natáčený v průběhu jednoho celého desetiletí. Především zpočátku se odehrával pouze ve třech místnostech – dvou newyorských bytech a kavárně. Ale už pilotní díl naznačoval, že postavy budou velmi zajímavé, soudě minimálně podle toho, jak je tvůrci během dvaadvaceti minut (což je délka každého dílu) stihli nastínit.

Ross, Joey, Monika, Chandler a Rachel, Zdroj: distributor seriálu

Od začátku tak známe Rachel (Jennifer Aniston), která utekla ze své vlastní svatby, paleontologa Rosse (David Schwimmer), jehož manželka je pravděpodobně lesba, kdysi tlustou Moniku (Courtney Cox-Arquette), vtipálka Chandlera (Matthew Perry), občas trochu pomalejšího herce Joeyho (Matt LeBlanc) a střelenou masérku Phoebe (Lisa Kudrow) – ti všichni tvoří pestrobarevný koktejl charakterů a vlastností, což je příslibem zajímavých situací.

Největší kouzlo seriálu spočívá v tom, jak spolu jednotlivé postavy ne/vychází, a ačkoli je každá z nich natolik osobitá a výrazná, že by dokázala zabavit diváky na celou epizodu, ta pravá show začíná teprve tehdy, když jsou spolu (a to je potom pecka). Důkazem je například seriál Joey, který vznikal po skončení Přátel v roce 2004 a byl založený pouze na jedné postavě (logicky Joeym). I když to byla sranda, zdaleka se Přátelům nevyrovnala.

Brad Pitt, Monika, Chandler, Phoebe, Rachel a Ross, Zdroj: distributor seriálu

Jak se seriál prosazoval, začaly se v něm čas od času objevovat známé osobnosti. Nakonec tam hostovaly takové hvězdy jako Brad Pitt, Bruce Willis, Susan Sarandon, Reese Witherspoon, Julia Roberts nebo Alec Baldwin. Naštěstí se nestávalo často, že by tam zmíněné celebrity účinkovaly jen proto, že jsou známí, ale většinou si s vtipností přátel nezavdali.

Stále ti stejní přátelé jako v pilotním dílu

Všichni Přátelé se v průběhu seriálu změnili, dospěli, vystřídali různé partnery, měli děti, rozcházeli se a zase se dávali dohromady, objevovali staré známé, loučili se a vraceli… A i když na konci měl Ross dítě s Rachel, Monika s Chandlerem adoptovali dvojčata a koupili dům, Phoebe se vdala a Joey byl pořád děvkař, stále to zůstali ti stejní Přátelé jako v pilotním dílu. Jisté je, že  k Přátelům se můžete vracet kolikrát chcete a klidně na přeskáčku, stejně vám pokaždé zvednou náladu. A že by snad hrozilo, že poněkolikáté už nebudou tolik vtipní? Já tvrdím, že ne, ale to si musíte ověřit sami. A buďte si jistí, že jakmile jednou začnete, u jednoho dílu neskončíte.

Zajímavosti:

– Jennifer Aniston a Lisa Kudrow jsou jediné ze seriálu, kdo vyhrál Emmy.

– Joeyho hláška Tak jak to de? se automaticky stala součástí amerického slangu jako pozdrav mezi přáteli.

– Účes, který měla Rachel v první sérii, se snažily napodobit ženy po celém světě – kadeřnice ho po ní i pojmenovaly.

– Původně měla hrát roli Rachel manželka Davida Duchovnyho Tea Leoni.

– Během pilotního dílu měl Matt LeBlanc hroznou chřipku.

– Když v jednom dílu vstoupil do Moničina bytu Brad Pitt, dav začal tak hlasitě křičet, že nebyl vůbec slyšet.

– Prostřední jméno Chandlera je Muriel a Rossovo Eustace.

– Od dílu Co bylo po Las Vegas se vedle jména Courteney Cox objevilo ještě příjmení Arquette – právě se totiž vdala. V titulcích této epizody ale má Arquette za svým jménem všech šest herců. Jen tak, ze srandy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přátelé baví i po víc jak deseti letech