Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Sen noci svatojánské snili v Pardubicích. Pod širým nebem

FOTO: Sen noci svatojánské, Východočeské divadlo PardubiceVýchodočeské divadlo Pardubice připravilo pro diváky jako poslední premiéru letošní sezony Shakespearův Sen noci svatojánské. Hru v režii slovenského režiséra Mariána Pecka uvedli na vyhlídce hradu Kunětická hora a diváky chytla u srdce.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/sen-noci-svatojanske_2/|width=660]

Slavná komedie Williama Shakespeara si pohrává s lechtivým tématem a s lidskými city i touhami. Ukazuje lidské přednosti i nedostatky a diváka celou dobu dobře baví. Ve známém příběhu je důležité režisérské pojetí, které odliší konkrétní inscenaci od jiné.

Čtěte také: Herci Východočeského divadla zpívají v dešti

Východočeské divadlo oslovilo slovenského režiséra Mariána Pecka, který je u pardubických diváků oblíbený díky hře Cikáni jdou do nebe, kterou také uvedl na Kunětické hoře. Pan režisér se obklopil schopnými lidmi a svou náročností donutil pracovat celý tým, jak nejlépe dovedl. Jeho píle se vyplatila, vybral velmi dobré obsazení a dal příležitost vyniknout i některým mladým hercům.

Scéna Snu noci svatojánské na Kunětické hoře

Scéna Snu noci Svatojánské slibuje zajímavou podívanou Zdroj: Michal Klíma, VČD

Divákovo oko hned zpočátku upoutá velice zajímavé rozestavení scény. Veškeré kulisy jsou upevněny na valu a na pódiu jich je jen poskrovnu. O scénu se zasloužil Pavol Andraško. A opravdu se mu povedla. Scéna není náročná, ale plní svůj účel a divákovi navodí pocit, že zhlédne představení plné nadpřirozena.

Ovšem velmi překvapivé jsou kostýmy. Pokud vše je podobné Shakespearovi, tak právě kostýmy od představ diváka zcela ustupují. Ze začátku to působí zvláštně, když si krásná Hermie napochoduje na pódium v krátkých a vyzývavých šatečkách, ale když si divákovo oko zvykne, uvědomí si, co se snaží kostýmy naznačit. Kostýmy krásně podtrhují charakter postav a doplňují celkové mínění diváků. O kostýmy se zasloužila Eva Farkašová.

Recenzujeme: Východočeské divadlo podává Blbce k večeři

Nádherná je hudba navozující nadpřirozenou atmosféru v podání studentů pardubické konzervatoře. Melodie Roberta Mankoveckého doprovázejí celou inscenaci.

Nejzdařilejší je ovšem herecké obsazení. Výkony si od diváků získaly standing ovation. Do role elfa Puka se vžil Jan Konečný a po scéně pobíhal jako opravdový elf, do samotné postavy vkládal osobitý šarm i humor. Diváky zaujali také akrobati, kteří skákali na trampolínách a představovali hravé skřítky.

FOTO: Petra Janečková a Ladislav Špiner

Magická dvojice Petra Janečková a Ladislav Špiner

Inscenace je opravdu zdařilá. Jedna z nejzdařilejších, která v této sezoně přišla na prkna Východočeského divadla. Hned po první premiéře si získala srdce mnoha diváků.

Sen noci svatojánské

Východočeské divadlo Pardubice

Režie: Marián Pecko

Hrají: Ladislav Špiner, Petra Janečková, Jan Konečný, Petra Tenorová, Josef Pejchal, Martina Sikorová, Miloslav Tichý, Zdeněk Rumpík, Jan Hyhlík, Lída Vlášková a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sen noci svatojánské snili v Pardubicích. Pod širým nebem