Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Zpíváte rádi v dešti? Herci Východočeského divadla ano

Aneta Filipová

Aneta Filipová

12. 4. 2012

FOTO: Zpívání v dešti, VČD Pardubice Východočeské divadlo v Pardubicích uvedlo další premiéru letošní sezony. Tentokrát se, příznačně k jarnímu počasí, pustili do Zpívání v dešti. Režíroval Petr Novotný a diváci uvidí v hlavní roli Josefa Pejchala.[album:https://www.topzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/zpivani-v-desti-vcd-pardubice/|width=660]

Pardubičtí tvůrci zpracovali notoricky známý, původně filmový, muzikálový titul Zpívání v dešti, hollywoodskou pohádku dvacátých let minulého století. Dramaturgyně Jana Uherová vybrala klasiku, která je receptem na úspěch. Možná proto z konečného scénického tvaru vyznívá, že staví spíš na oblíbenosti muzikálu a známých písních než na kreativním uměleckém zpracování, které by přinášelo něco nového a svěžího.

„Už jste, mládenci, někdy slyšeli o futurospektivě?“

Režisér Petr Novotný se k titulu vrací po dvanácti letech od jeho nastudování v pražském Hudebním divadle Karlín, s Martinem Dejdarem, Petrem Vackem, Terezou Duchkovou a Ivanou Chýlkovou v hlavních rolích.

Ve Východočeském divadle obsadil do ústředí čtveřice Josefa Pejchala (Don Lockwood), Martinu Sikorovou (Kathy Seldenová), Jana Musila (Cosmo Brown) a Petru Janečkovou (Lina Lamontová), která dobře udržela stylizaci Linina odpudivého hlasu. Každý z protagonistů dal prostor vlastnímu komediálnímu vkusu a hravě ztvárnil svou stěžejní scénu, například dnes už kultovní opíjející se Linu: „Jsem krásná, nebo jo?“

FOTO: VČD, Zpívání v dešti

Petra Janečková jako Lina Lamontová Zdroj: vcd.cz

Ke škodě snahy o velké dílo z prostředí továrny na sny je jeho zpracování příliš statické, s nejednotnou koncepcí. Taneční choreografie (Vlastimil Červ) i divadelní režie využily osvědčené postupy (snaha o muzikálovou okázalost flitrových kostýmů, davová taneční čísla), které ale vytvářely muzikálová klišé jako choreografie zakončená skupinovou kreací jazzových třaslavých rukou.

Lino, tvůj hlas může zachránit němý film.

Jestli za nedynamickou mizanscénu a těžkopádnost může premiérové napětí, nedostatečné režijní vedení nebo herci, kteří, až na výjimky, plně neovládli muzikálové umění synchronního zpěvu, tance a herectví, nedokážu posoudit.

Muzikálově celistvý výkon předváděla v průběhu celé inscenace Martina Sikorová, která vnesla do své role energii dosahující do hlediště a která svým pěveckým a tanečním projevem byla o úroveň výš než její herečtí kolegové.

Nepřehlédněte: V poslední době je to samý muzikál, který z nich je o marihuaně?

Svou energii pustilo ven také sehrané trio Tichý, Pejchal, Musil, kteří výborně vypointovali scénu gradující rozverným stepařským číslem Když nesu se k lesu. Ostatně choreografie stepu (Václav Muška) se povedla, když nebudu srovnávat z různých důvodů s filmovou verzí, a odvedla pěkný kus práce.

FOTO: VČD, Zpívání v dešti

Nerozlučná dvojice Don Lockwood a Cosmo Brown

Gró muzikálu, písně Good Morning a Singing in the Rain, v českém překladu Je ráno a V dešti zpívám rád nebyly očekávaným pozlátkem a postrádaly lehkost. Jednak byla patrná příprava na velké číslo, což narušilo plynulost gradování příběhu a vyznění, jednak se zdálo, jako by herci sebe sami ve svých výkonech krotili.

Neobjevila jsem funkci dvou klaunů v pierotovsky cirkusových kalhotách, jejichž kostýmy přispěly k nečitelnosti nejen kostýmní koncepce (Roman Šolc) inscenace, a kteří narušovali v první půlce tanečně zvládnuté stepařské číslo Jiřího Pejchala a Jana Musila.

Když teď vím, že bydlíte v dortu, chtěl bych vás navštívit doma.

Velmi povedené byly filmové dotáčky, které si hrály s nadsázkou, vyznívaly jako elegantní parodie němého filmu a dodávaly inscenaci nadhled, podobně jako narážky na dobový bulvár. U scénografie byla škoda, že se Ivo Žídek nedržel konceptu naznačeném v zadním plánu, kde využil divadelní znak, dobré svícení a stopy osobité poetiky.

[youtube_660]qu4v5hB1dKk[/youtube_660]

Pardubická muzikálová produkce v režii Petra Novotného (My Fair Lady, Chicago) je divácky úspěšná a podle nadšených reakcí publika zřejmě bude i Zpívání v dešti. Jeho tvůrci chtěli velký muzikálový titul, ale jako by jim nestačil dech.

Zdá se, že poetika Petra Novotného se ohlíží na úspěch u abonentních diváků, divadlo by ale nemělo být produkt. Proč nedat světovému titulu okázalou a umělecky propracovanou poetiku továrny na sny? Možná by pomohla trocha té futurospektivy.

Východočeské divadlo Pardubice

Zpívání v dešti

Režie: Petr Novotný

Hrají: Josef Pejchal, Martina Sikorová, Jan Muil, Petra Janečková, Martin Mejzlík, Alexandr Postler, Miloslav Tichý a další.

Hodnocení 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Zpíváte rádi v dešti? Herci Východočeského divadla ano