Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Samurajové v mikinách ovládli Kabinet múz. Harakiri se nekonalo

Redakce

Redakce

6. 6. 2012

FOTO: Divadlo DNODo brněnského Kabinetu múz se poslední květnové úterý vypravili samurajové z Hradce Králové. Alternativní Divadlo DNO představilo japonské bojovníky po svém. Místo kimona nahodili mikiny, místo mečem bojovali vtipem a improvizací.

FOTO: Divadlo DNO

Repertoár Divadla DNO je plný originálních inscenací Zdroj: Honza Slavíček, Divadlo DNO

Improvizačně autorská show Samurajové nesla podtitul Kabaret pro tři magory a diváckou fantazii. Jiří Jelínek, Jiří Kniha a Michal Dalecký si nemohli pro své představení zvolit výstižnější název.

Tři magoři z Divadla DNO představili příběh Jirky Havlíčka, který se rozhodl vzdát svůj sen stát se samurajem slovních hříček. Všechna samurajská DVD vrátil do půjčovny a ve svém bytě uspořádal párty s názvem Poznej všechny Jirky. A divácká fantazie se rozjela naplno.

OBR: Divadlo DNOAž do DNA

Divadlo DNO je nezávislá alternativní divadelní skupina bez vlastní scény. V roce 2000 ji založili herci, hudebníci, výtvarníci a studenti v Hradci Králové. Od té doby vzniklo přes dvacet originálních představení, jako je například EMOčně dEMOliční EMOkál IDolls nebo Hospodin aneb Kdopak by se Boha BAR. V inscenacích soubor často používá loutky, staré hračky a hudební prvky.

Pod heslem My jsme všichni Jirka zavládl na jevišti totální chaos. Každý Jirka hrál svého Jirku. Protože i Jirkové můžou podlehnout hladu, zavolali Jirkové Jirku z pizzerie. Ten je přece známý tím, že pro Jirky udělá všechno. Jirka se však urazí, protože nebyl na sraz Jirků pozván.

Madonna mia!

Už jste dostatečně zmatení? Pokud ne, domyslete si k tomu vytetovaného ptáčka pípáčka, auto s dvěma volanty jezdící naopak s cyklistou na předním skle nebo sendvič se zajícem. Scény ad absurdum jen zřídkakdy dávaly smysl a o to přesně autorům šlo.

Divácká fantazie byla v představení pokoušená mnohokrát. Jirka s Jirkou se během večera vypravili na výlet a o cíli jejich cesty rozhodovalo publikum, tou dobou už téměř plačící smíchy. Většinou bývá zapojení publika do představení poněkud rozpačité, v tomto případě však posloužilo jako odrazový můstek pro improvizace. A tak jeli Jirkové na popud publika do přírody a tam se potkali s Madonnou.

[youtube_660]IiukvZDNukA[/youtube_660]

Sympaticky komorní scéna Kabinetu múz se ukázala být ideálním místem pro bláznivé samurajské představení. Publikum se bavilo skvěle a hercům za to předvedlo širokou škálu smíchu. Uvolněná atmosféra se přenesla i na výkony herců. Nacvičené gagy střídala improvizace tak plynule, že vůbec nebylo poznat, co z toho je dopředu připravené.

Hodinová délka představení byla dlouhá tak akorát na to, aby diváci udrželi svou fantazii v pozoru. V závěru jeden z Jirků začmuchal: „Smrdí to tu pointou.“ Pointa opravdu přišla a nesla se ve stejně absurdním duchu jako celá inscenace. S Jirkou i celou samurajskou partou to však dobře dopadlo.

Samurajové jsou známí svou bojovností za vlastní čest. Odvážné představení klidně mohlo skončit jako divadelní harakiri, ale všichni tři magoři obstáli na jedničku. Všechna čest.

Samurajové

Kabinet múz, Brno

Autor a režie: Divadlo DNO

Hrají: Jiří Jelínek, Jiří Kniha, Michal Dalecký

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Samurajové v mikinách ovládli Kabinet múz. Harakiri se nekonalo