Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Lidoskop uvádí Divadlo Palace. Podívejte se lidem do hlavy

FOTO: Lidoskop_Divadlo Palace_2Vědět tak, co si ostatní myslí, o čem sní a po čem touží. Kdo by nechtěl. Kabaretiér Tomáš Matonoha už si toto přání splnil. Má lidoskop, se kterým vidí do myslí ostatních. A nechá nahlédnout i vás v divadle Palace.

FOTO: Lidoskop_Divadlo Palace_1

Lidoskop představil nový cirkus v mainstreamovém balení Zdroj: lidoskop.cz

Inscenace Lidoskop nabízí soubor zajímavých a leckdy i velice náročných akrobatických, tanečních i hudebních čísel v neobyčejném balení. A s překvapivým zakončením.

Zjistěte, po čem touží váš soused

V momentě, kdy je inscenace avizována jako kabaret, vás nepřekvapí kabaretiér Tomáš Matonoha, jeho půvabná asistentka a zpěvačka Kamila Nývltová, ani spousta tanečníků a akrobatů. Co vás možná překvapí, je počítadlo s červenými a bílými kuličkami, vyžadovaná interakce a neustálé rozsvěcení v sále. Ale vše do sebe zapadá a vytváří promyšlený koncept plný zábavy, napětí a zdravého voyeurizmu.

FOTO: Lidoskop_Divadlo Palace_2

Máte chuť třeba na černou perlu z Afriky? Lidoskop zjistí všechno

Koho by někdy nenapadlo podívat se do hlavy kamarádovi, sousedovi nebo klidně někomu úplně cizímu? S lidoskopem můžete. Nezáleží na tom, jestli máte zálusk na krásnou černou perlu z Afriky, svatební noc ve třech nebo se konečně vyrovnat své dávné rivalce, Lidoskop odhaluje i ta nejniternější přání, o kterých třeba ani sami nevíte.

Očima Jany Kumherové: Představení originálním způsobem kombinuje divadlo s akrobacií a cirkusovou show. Tomáš Matonoha skvěle provází diváky celým večerem a ostatní účinkující zazáří každý svou vlastní cestou. Na jevišti se tak všichni vzájemně doplňují. Nejedná se o divadlo v pravém slova smyslu, na což musí být publikum připravené. Jednotného děje se nedočkáte, ale mozaika poskládaná z jednotlivých scének plných úžasných kreací vás jistě vtáhne. Osobně jsem oceňovala především vtipné repliky a strhující hudbu se zajímavými texty. Do vaší duše možná Lidoskop nenahlédne, ale poskytne vám výjimečnou podívanou a zábavu.

Hodnocení: 70 %

Koncept je vytvořen jako prolnutí reálného světa v divadle, kabaretu a světa představ a přání. Tak jako se prolínají dva světy, prolíná se i činohra s pohybovým divadlem. Lidoskop v podstatě přináší nový cirkus v mainstreamovém balení.

Prolínání světů i divadelních žánrů

Dalo by se říci, že se Lidoskop snaží seznámit širokou diváckou základnu s okrajovějším divadelním uměním. A jde na to chytře, přes známá jména. Tomáš Matonoha je bezesporu lákadlem pro návštěvníky, kteří nemusí mít k divadlu příliš kladný vztah, Kamila Nývltová zase táhne muzikálové fanoušky. Na nich ale inscenace vůbec nestojí.

Recenzujeme: Náročný večer odlehčí nová komedie v Divadle Palace

Matonoha figuruje pouze jako průvodce večerem a Nývltová zazpívá tři písničky a párkrát se svůdně projde po jevišti. Ústředními postavami jsou tanečníci a akrobaté ztělesňující diváky a jejich představy.

To už tu bylo

Pro ty, kdo ještě na vlastní oči neviděli silovou nebo závěsnou akrobacii ani tanec domorodých afrických kmenů, bude Lidoskop velice nevšedním zážitkem. Ti, kdo už se s některou, nebo dokonce se všemi složkami představení setkali, už tak překvapení nebudou, ale stále si užijí napjatou atmosféru v sále.

Příliš nového během představení neuvidí ani diváci znalí muzikálu Quasimodo. Ačkoliv se jedná o naprosto odlišný druh divadla, chopil se těchto dvou inscenací téměř identický tvůrčí tým. A na výsledku je to znát. Ačkoliv tedy Quasimodo stojí na hudební složce a Lidoskop na pohybu a fyzických schopnostech lidského těla, najdete v nich velice shodné prvky.

FOTO: Lidoskop_Divadlo Palace_2

Červenou, nebo bílou? Ale vlastně je to jedno

A to nejen podobné hudební motivy nebo taneční a akrobatická čísla, ale především vás tato podobnost upoutá v poslední scéně Lidoskopu. V momentě, kdy by mohl být klasický kabaret ukončen a všichni by byli spokojeni, Lidoskop přidává rozuzlení v podobě zvrácenosti samotného kabaretiéra. A tato scéna je choreograficky i light designem téměř kopií poslední scény před pauzou z Quasimoda.

Nepřehlédněte: Opona nahoru! Úspěch se konal i bez Madonny

I přes tuto podobnost ale stojí za to Lidoskop vidět, i když znáte Quasimoda. Přeci jen Tomáš Matonoha v síťovaných punčocháčích a lodičkách se nevidí každý den.

Lidoskop

Divadlo Palace

Autor: Petr Horníček a Petr Kolečko

Režie: Martin Kukučka

Hrají: Tomáš Matonoha, Kamila Nývltová, Tomáš Reindl, Petr Horníček, Zdeněk Moravec, Jindřich Panský, Zuzana Havrlantová a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Lidoskop uvádí Divadlo Palace. Podívejte se lidem do hlavy