Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Opona nahoru! v Divadle Palace. Úspěch se konal i bez Madonny

Jana Kumherová

Jana Kumherová

11. 2. 2012

FOTO: Opona nahoru!Pražské Divadlo Palace uvedlo premiéru hry Opona nahoru! britského autora Petera Quiltera. Mírně lehkomyslné téma této komedie z divadelního prostředí v sobě skrývalo i hlubší motivy. A ztřeštěnost dramatu diváky úspěšně rozesmála.

FOTO: Opona nahoru!

Urna zesnulého připomíná dámám po celou dobu jejich závazky Zdroj: Divadlo Palace

Představení začíná poněkud tajuplně. Do naprosté tmy se kolem diváků protáhnou dvě ženy se svítilnami. Teprve na jevišti se jim podaří naleznout světlo a začnou obdivovat interiér. Během chvíle se mezi nimi objeví další osůbka, podivná a ulítlá modrovláska. Z vtipných rozhovorů vedených v pochmurné náladě začnou vyplývat souvislosti celé situace.

Čtěte také: Chýlková s Hádkem si naposledy užijí

Zesnulý majitel odkázal své divadlo pěti ženám: bývalé i současné manželce, dceři, tchyni a sekretářce. Má ale pro svoji závěť jednu podmínku. Chce, aby dědičky pokračovaly v divadelní tradici samy. Nesmějí tedy divadlo prodat.

Zakrátko je skupina kompletní a začne se snažit uvést divadlo opět do provozu. Lidé zcela odlišných charakterů jsou tak násilně svedeni dohromady, aby začali spolupracovat. Dochází k velmi komickým situacím.

Všechno se však vyvíjí slibně a dámám se podaří zařídit dokonce skutečný hřeb večera pro znovuotevření. Na jevišti má vystoupit samotná Madonna.

FOTO: Opona nahoru!

Každá z dívek předvede před příchodem Madonny jedinečný výkon

Přípravy vrcholí, ale naděje se zhroutí v jednom okamžiku. Královna popu totiž nakonec nedorazí. Divadlo si tedy musí poradit bez ní. Jako nejpříhodnější řešení se zdá, aby se jedna z žen za Madonnu sama převlékla,

„Madonna nepřijede. Na New York míří tornádo, nelétají letadla.“
„A proč nám to neřekli už před měsícem?“

Po trochu rozvláčném a statickém začátku nabízí představení dynamičnost i spád. Mnohé mu navíc dodává i velmi dobře volená muzika doplněná skvělými choreografiemi. Jednou z nejúspěšnějších částí byl text hry zakomponovaný do hudby Madonnina hitu Hung up.

Mezi dobrými hereckými výkony zazářila zejména Lucie Polišenská v roli extravagantní sekretářky.

FOTO: Opona nahoru!

„Mami, netlačíme na tebe, musíš se rozhodnout svobodně.“

Samotný scénář přináší nelehký úkol. Některé diváky by totiž mohl odrazovat fakt, že se na jevišti po celou dobu objevují pouze samé ženy. Vtipné dialogy i režie Davida Prachaře se s tím však snadno popraly a dokázaly, že i ryze holčičí hry mohou sklidit velký úspěch.

Mohlo by vás zajímat: Komedie opět zabodovala

Hra překvapí i bláznivými kostýmy a kulisami. O dva dny později a podobné údaje se diváci mohou dočíst na obrazovce jukeboxu. Přeměna prostředí s oprýskanými sedačkami na velkolepé jeviště se zářícími světly navíc dodá vznikajícímu showbyznysu autentičnost.

Opona nahoru! je představení, jehož návštěvy nebudete litovat. Naskytne se vám pohled do divadelního zákulisí a především si můžete být jisti skvělou zábavou.

Opona nahoru!

Divadlo Palace

Autor: Peter Quilter

Režie: David Prachař

Hrají: Lucie Polišenská, Jana Krausová, Kateřina Winterová, Linda Rybová, Kateřina Burianová / Jaroslava Obermaierová

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Opona nahoru! v Divadle Palace. Úspěch se konal i bez Madonny