Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Pohleď a budeš udiven. Náročný večer odlehčí nová komedie

Jana Kumherová

Jana Kumherová

2. 3. 2012

Pražské Divadlo Palace zařadilo na repertoár novou komedii. Se zvlášť hlubokými pocity divák odcházet nebude, zato se ale zaručeně pobaví. Nad některými bláznivými nápady zůstává rozum stát, zkrátka pohleďte a budete udiveni.

FOTO: Pohleď a budeš udiven

Ztřeštěná komedie se přibližuje grotesce Zdroj: Divadlo Palace

Na samém začátku poznáte, že ani tentokrát Divadlo Palace nezklamalo. Kulisy neodbylo několika obyčejnými a fádními kusy nábytku. Na jevišti září starobylým stylem kromě dřevěné knihovny zdobené křeslo a pohovka. Na stěnách visí portréty a obecenstvo má pocit, že se skutečně ocitá v jiném prostředí.

Recenzujeme: Opona nahoru! uspěla i bez Madonny

Děj se odehrává v bytě starého spisovatele, který krátce před smrtí odkazuje jmění svému lékaři. Po smrti doufá ve věčný klid a odpočinek, to by se ovšem v jeho příbytku nesměli zabydlit tři další duchové. Praštěná blondýnka, umírněný gentleman a indiánská válečnice.

FOTO: Pohleď a budeš udiven

Na způsobu, jakým člověk pojídá jablko, někdy záleží všechno

Aby toho nebylo málo, v domě se zabydlí i mladá modelka, která se začne vydávat za dceru zesnulého. Mezi dívkou a doktorem, který obydlí i nadále navštěvuje, se i přes oboustrannou stydlivost vyvíjí vřelý vztah. Jenomže co když lékař přijde na to, že jeho vyvolená není tou, za kterou se vydává?

„Má nadváhu. Aby přežila, prý by musela během dvou týdnů shodit dvaasedmdesát kilo.“
„To nedá…“

Atmosféru vykresluje hravá hudba, která se místy pouští i do parodování slavných filmových scén. Známé hity jsou do scén zakomponovány vskutku trefně a nápaditě.

FOTO: Pohleď a budeš udiven

Ani veselá blondýna a způsobilý gentleman nejsou pro spisovatele vítanými hosty

Představení si často pohrává s přehnaným napodobováním scén jako vystřižených z telenovely. Tyto veselé groteskní pasáže dodávají na lehkosti a nenuceném humoru. Na druhou stranu byl příběh místy rozvláčný a divák ani neměl pocit, že by někam směřoval.

Očima Šárky Skřivánkové: Střet reálného života se světem mrtvých, podvodné praktiky a trochu nešikovné namlouvání budoucích milenců, to vše čeká diváka v nové inscenaci Divadla Palace. Soužití lidí s duchy dává prostor k rozehrání vtipných situací, které jsou ve velké míře postaveny na přisprostlém chování mrtvé indiánky v podání Martiny Hudečkové. Zbylé herecké obsazení, v čele s roztomile se pitvořícím Jiřím Langmajerem, sice není schopno zabránit méně zábavným pasážím, ale dodává celému představení šmrnc. Pohleď a budeš udiven vás sice k údivu nepřivede, avšak v celkovém ztvárnění jde o velmi příjemnou komedii.

Hodnocení: 60 %

Scénář překypoval vtipnými hláškami, ale po celou dobu se potýkal s nevyvážeností mezi jednotlivými částmi. Zdlouhavé chvíle se prolínaly s místy, kdy naopak vše odsýpalo a publikum řvalo smíchy.

FOTO: Pohleď a budeš udiven

Na jevišti dochází prostřednictvím duchů dokonce ke střetu civilizací

Nejvíce humoru přinášela necivilizovaná indiánka, kterou ztvárnila Martina Hudečková. Nejen ona svým podáním dodávala hře šmrnc.

Pro všechny přednosti se inscenaci dá prominout skutečnost, že se děj chvílemi vlekl. Pohleď a budeš udiven je odlehčená komedie, která se těžkých témat dotkne jen zběžně. Při sledování zahodí divák veškeré starosti za hlavu a může se zcela nerušeně nechat bavit žertovnými dialogy.

Pohleď a budeš udiven

Divadlo Palace

Autor: John Patrick

Režie: Petr Hruška

Hrají: Jiří Langmajer, Petr Křiváček, Martina Hudečková, Miluše Bittnerová, David Suchařípa, Lukáš Langmajer, Máša Málková

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Pohleď a budeš udiven. Náročný večer odlehčí nová komedie