Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Legendární parta. Ruský Santa a drsný zajíc zachraňují svět

Nela Christovová

Nela Christovová

29. 11. 2012

Santa Claus, velikonoční Zajda, víla Zuběnka nebo Jack Frost. Hollywoodské filmaře napadlo dát tyhle postavičky dohromady, aby zachránily svět. Vytvořili tak dost třaskavou kombinaci.

Napadlo vás někdy, jak by vypadali Avengers pro nejmenší? Tvůrci ze studia Dreamworks si tuhle otázku možná položili, možná taky ne, každopádně vytvořili Legendární partu. Ta se skládá z těch nejcoolovějších bájných postaviček, jaké si malé dítě dovede představit.

V našich končinách Legendární parta možná zapadne mezi hromadu jiných animáků, ale v Americe vzbudila pozornost. Svůj podíl na tom má i skvělé dabingové obsazení. Dovedete si představit Aleca Baldwina jako Santu nebo Hugha Jackmana jako Zajdu? Zlého Bubáka si střihl Jude Law a hlavní postava Jacka Frosta byla svěřena Chrisu Pineovi. S tak hvězdnými dabéry není divu, že si animák nenechal ujít ani leckterý dospělý. Ale o tom si u nás můžeme nechat jen zdát.

V čele party nestojí nikdo jiný než sám Santa Claus, který se moc nepodobá zažitým představám o stařečkovi v červeném. Nejde ale o žádnou inovativní myšlenku, loňský animák Velká vánoční jízda nám předložil dokonce několik Santů, pomateným staříkem počínaje a G. I. Santou konče. Letošní dárkonoš je pro změnu Rus a na dobrotivé image mu nepřidá tetování na obou pažích nebo jeho příruční mačety.

FOTO: Legendární parta

Elitní komando Legendární party zahrnuje potetovaného důchodce i hlodavce. Zdroj: Bontonfilm

Zbylí členové party jsou podobně ujetí, což ale malí diváci tolik neocení. Většina z nich nejenže nemá v Česku příliš zažitou tradici, ale děti o nich možná ani neslyšely. To je případ postavy Sandmana, který dětem nosí sny o jednorožcích a delfínech skákavých.

Podobně je na tom i Jack Frost, na kterého podle filmových tvůrců nevěří ani děti v Americe. Proto ho nikdo nemůže vidět, na rozdíl třeba od velikonočního Zajdy nebo Zubní víly. Přitom díky berle mrazilce Jacka Frosta si děti mohou dopřávat zimní radovánky. Na druhou stranu jsou dětem všechny okolnosti vysvětleny po lopatě, takže není problém hladce pokračovat ve vyprávění příběhu.

Když se superhrdinové vzájemně nesnáší

Na scéně se záhy objeví zlý Bubák, který z dětí začne vysávat radost. A tomu musí parta zabránit. Cíl tedy tvůrci vytyčili hned na začátku a zápletka je přímočará bez větších dějových odboček. Příběh vychází z knižní série Williama Joyce, The Guardians of Childhood. Joyce se mimochodem podílel na tvorbě scénáře i na režii.

video
play-sharp-fill

Pokaždé, když se sejde víc superhrdinů se svými super egy, panuje mezi nimi rivalita a dělají si dětinské naschvály. Stejně jako tady to hecování mezi postavičkami vede ke zběsilým závodům a několika docela vtipným gagům. Bohužel se nedočkáme žádných dvojsmyslů, které se v poslední dekádě zabydlely už i v animácích, všechny vtípky směřují jenom k dětskému publiku.

Očima Pavlíny Nouzové: Z trailerů vypadala Legendární parta jako absolutní pecka. Efekty budily dojem animáku, který nebude jen pro děti, a hlášky byly poměrně originální (Zajda se smrtícím bumerangem nemůže být špatný). Jenže ouha. Vše slibované z ukázek se nakonec splnilo, přidala se k tomu ale až příliš standardní dějová linka, kde žádná z postav kromě té hlavní nemá pořádnou motivaci (jeden chce zničit svět, druhý zachránit, ale proč?). V Dreamworks tak bohužel skončili u filmu na jedno pokoukání, které je však pro děti zcela neškodné, a alespoň tak má jasnou cílovku.

Hodnocení: 3***

Dabing se překvapivě vyvedl, tentokrát se čeští dramaturgové vyvarovali otravných dětských hlásků, které na nás piští z mnoha jiných animáků. A z dospělého osazenstva se Matouš Ruml nebo Aleš Procházka v animácích už dřív osvědčili.

FOTO: Legendární parta

Víla Zuběnka trpí těžkou formou workoholismu.

Z vizuálního hlediska ale tvůrci odvedli jenom polovičatou práci. Přelety nad městem nebo horami jsou sice působivé, ale raději se nezaměřujte na detaily. Ty totiž animátoři pěkně odflákli. Nebo že by vážně nebyli schopní vymodelovat ucho, které by nepůsobilo jako kus igelitky připlácnuté na tváři hlavní postavy?

3D je zbytečné asi jako u většiny animovaných filmů. Sice nechybí pár záběrů vytvořených jenom za tím účelem, aby se divákům vrátil příplatek za třetí rozměr, ale to nestačí. Určitě se jednou dočkáme filmu, kde 3D konečně stoprocentně splní svůj účel, ale animák to asi nebude.

Legendární parta (Rise of the Guardians)

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
USA, 2012, 90 min

Režie: Peter Ramsey
Hrají v českém znění: Matouš Ruml, Zdeněk Maryška, Michal Dlouhý, Aleš Procházka, Jitka Ježková

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Legendární parta. Ruský Santa a drsný zajíc zachraňují svět