Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Chris Pine: Nejmladší kapitán Kirk radši než padouchy střílí holuby

Redakce

Redakce

2. 3. 2012

!Profil herce!Osmý květen 2009 změnil Chrisu Pineovi život. Ten den měl premiéru nový Star Trek a z prakticky neznámého herce se stala superstar.

FOTO: Chris Pine jako agent CIA ve filmu Tohle je válka!

Chris Pine. Naučte se toto jméno, budete ho slýchat pořád častěji. I kvůli aktuálnímu hitu Tohle je válka!. Zdroj: distributor filmu

Chybělo málo – a tento profil třeba vůbec nemusel vzniknout. Chris Pine, celým jménem Christopher Whitelaw Pine, mohl být dále relativně bezejmenným hercem v televizních filmech a žít vcelku klidný život. Svou nejslavnější roli totiž vůbec nemusel dostat, nebýt několika šťastných náhod.

Jenže Pine měl štěstí, zářivě modré oči a dostatečné charizma, aby nakonec tvůrce nového Star Treku uhranul. V novém restartu populární značky si zahrál hlavní roli kapitána Jamese T. Kirka a stal se nejmladším hercem v sérii, který kdy takovou roli dostal.

Nerozeznal šroubovák od kladiva, tak se stal hercem

Nutno uznat, že Pine měl k hvězdné kariéře dobré předpoklady. Třeba talent v genech: jeho otec Robert si zahrál v seriálu CHiPs, matka Gwynne Gilford se objevila kupříkladu ve sci-fi Vládci vesmíru. Herectví navíc Chris Pine studoval na univerzitě v Leedsu, a poté i na American Conservatory Theater v San Franciscu.

FOTO: Ve filmu Sejmi eso byl Pine místy k nepoznání

Hezoun a miláček fanynek? Ve filmu Sejmi eso byl Pine místy k nepoznání. Pro jistotu, je to ten vpravo.

Přesto se z něj nestala hvězda za pár týdnů. „Než jsem začal hrát, pracoval jsem v restauraci a v pekárně. Pak jsem dělal u mého domácího, pomáhal jsem mu s různými opravami v bytě. Ale moc mi to nešlo. Nerozeznám šroubovák od kladiva, takže jsem brzo skončil,“ vzpomínal.

Pine se zprvu probíjel přes menší role, jako třeba tu úplně první v seriálu ze zdravotnického prostředí Pohotovost. Tam si zahrál opilého pacienta Levina a za celou dobu pronesl pouze tři věty. Ale další seriálové role přicházely: třeba v Kriminálce Miami nebo v Odpočívej v pokoji.

Štěstí mu popřál i původní Kirk

Poprvé na sebe Pine výrazněji upozornil ve filmu Deník princezny 2: Královské povinnosti, kde ztvárnil nápadníka Anne Hathaway. Počet nabídek rostl, ale stále žádný velký hit. Televizní film Dorothy, snímky Rande naslepo a Jen trošku štěstí… Kvůli nim si na Pinea těžko někdo dnes vzpomene, snad jen snímek Sejmi eso vybočoval z průměru. Jenže on trpělivě čekal na svou šanci.

[youtube_660]8ETDE0VGJY4[/youtube_660]

„Věřím na štěstí, osud a karmu. Když dáte světu energii, vrátí se vám. Když v sobě máte pozitivní energii, s trochou štěstí se vám vesmír nadělí dobré věci.“ Vesmír se na Pinea nakonec skutečně usmál, a to doslova, když mu nadělil hlavní roli v restartu slavné sci-fi série Star Trek.

První konkurz prý přitom zpackal, nedokázal se vžít do role lídra. Režisér J. J. Abrams však dal Pineovi ještě jednu šanci na radu své ženy, která se znala s hercovým agentem. Ve druhém konkurzu už Pine po boku svého známého Zacharyho Quinta, který nakonec ztvárnil roli Spocka, tvůrce filmu přesvědčil.

Pine přitom zamlada sérii Star Trek neměl příliš v oblibě. U nového snímku však ocenil, jak klade důraz na optimismus a nutnost spolupráce. „Je v něm určitý vzkaz. Když lidi budou spolupracovat, mohou překonat neskutečné překážky,“ řekl kdysi v rozhovoru pro The Times.

FOTO: Slavná dvojice hrdinů opět v akci: Spock a kapitán Kirk

Slavná dvojice hrdinů v novém podání: Spock a kapitán Kirk z posledního Star Treku.

Ne všichni však z obsazení Abramsova snímku měli radost. William Shatner, který ztvárnil Kirka v původním Star Treku, prý nemohl uvěřit, že nedostal ve filmu vůbec žádnou roli. A tak mu Pine napsal dopis: „Dostal jsem sice roli, kterou jste proslavil, ale nechci si uzurpovat vaši pozici původního Kirka.“

A odpověď? „Děkuju moc za váš dopis. Přeju vám mnoho štěstí. Bill,“ odepsal Shatner. V tu chvíli měl Pine v ruce definitivní požehnání k roli nového Kirka.

Nový Harrison Ford? To ukáže až čas

Nezůstal ale svázaný jen s ní. Z role kapitána vesmírné lodi si Pine poté odskočil do úplně jiné pozice: v akčním filmu Nezastavitelný si zahrál mladého strojvůdce, který se spolu svým zkušenějším parťákem Denzelem Washingtonem snaží zastavit splašený nákladní vlak, který se řítí na obydlenou část města. Pine také marně usiloval o hlavní roli ve filmu Green Lantern, nakonec mu ji však vyfoukl Ryan Reynolds.

[youtube_660]JGNW_eCapyk[/youtube_660]

V těchto dnech se Pineův obličej na billboardech objevuje znovu. Důvodem je film Tohle je válka!, kde 31letý herec ztvárnil roli agenta CIA, který se svým kolegou (Tom Hardy) bojuje o stejnou ženu (Reese Witherspoon). Oba tak zažijí bizarní situace, kdy se jejich práce protne s vášní pro vysněnou ženu.

Pine, kterého časopis US Weekly označil za nového Harrisona Forda, ve volném čase rád provozuje skeet, střelbu na letící terče (tzv. asfaltové holuby). Už teď je jasné, že Star Trek byla jeho životní trefa. Skvělý komerční a kritický úspěch navíc dal zelenou pokračování, které by mělo přijít do kin v květnu 2013. Do té doby? Žijte dlouho a blaze, kapitáne…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chris Pine: Nejmladší kapitán Kirk radši než padouchy střílí holuby