Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Skyline. Další z nelimitované edice recyklovaných sci-fi

Tereza Janíková

Tereza Janíková

10. 6. 2011

Je ráno po zřejmě velice vydařeném mejdanu. Po bytě se válí spící exempláře fyzicky také velice vydařených obyvatel luxusního apartmá v losangeleském mrakodrapu. Najednou nebe ozáří neonově modrá světla. Nad město se snáší obrovské vesmírné mimozemské lodě.

Kdo to dřív hodí na twitter, vyhrál, Zdroj: distributor filmu

Co bude následovat, je naprosto zřejmé. Mimozemšťané začnou brutálně ničit hrdé americké město, zatímco naše parta hrdinů se bude nejrůznějšími způsoby snažit zachránit za postupného odumírání nejslabších (rozuměj pro příběh nejméně důležitých) jedinců. Ano, Skyline, nové katastrofické sci-fi bratrů Strauseových, mnoho originality nepobralo.

Já na bráchu, brácha na mě

Colin a Greg Strauseovi, bratři ze státu Illinois s věkovým rozdílem přesně rok a den, se prý už v dětství zamilovali do pohyblivých obrázků, konkrétněji tedy do vizuálních efektů, a ze svého dětského snu si udělali profesi. Začínali klasicky u videoklipů a reklam a po dvou kraťasech konečně přišla skutečná příležitost – bratrům byla svěřena režie druhého dílu Vetřelci vs Predátor (2007). Hororové akční sci-fi nedopadlo valně.

Skyline je tak druhým celovečerním filmem Strauseových. Stejně jako Vetřelci vs Predátor 2 jde o sci-fi plnou akce a velkolepých vizuálních efektů, a to je konec konců to, co Strause baví. Jestli to ale bude bavit nás… No, to je otázka.

Apokalyptické Skyline je typickým produktem žánrové letní produkce, kdy nejde o nic jiného než nenáročně zabavit (kdo by ve vedru přemýšlel, že) a samozřejmě vydělat. Navíc katastrofické vize o invazi mimozemšťanů jsou už od rozhlasové Války světů, která v roce 1938 zpanikařila celý New York, stabilně oblíbené a z módy asi nikdy nevyjdou.

Nic nového na obsazené matičce Zemi

Mnoha distributorům a tvůrcům ale už došlo, že nějak ozvláštnit vyždímaný žánr vůbec není špatný nápad. Monstrum (2008) přišlo s roztřesenou ruční kamerou, District 9 (2009) s konceptem mimozemšťanů-uprchlíků, Světová invaze (2011) s úhlem pohledu řadových vojáků a nadupanou vizuální stránkou a Válka světů (2005) s Tomem Cruisem.

Jujda!

Skyline s ničím takovým nepřichází. Přichází s naprosto předvídatelnou, otřepanou a nezajímavou zápletkou a neobsahuje nic, co by jakýmkoli způsobem vynikalo. Postavy, hudba a scénář jsou hluboko pod normou a jenom ty oblíbené vizuální efekty si udržují jistý standard průměrné akční podívané.

Scrubs a Six Feet Under

Pět hlavních postav dává dohromady plochou, sterilní skládačku ne nepodobnou osazenstvu vyvražďovacích teenagerovských hororů. Zahrnuje ústřední pár ve složení hezká těhotná blondýna Elaine (Scottie Thompson) a hezký chlapec Jarrod (Eric Balfour, viděný v pohřebáckém seriálu Six Feet Under neboli Odpočívej v pokoji) s mindráky, které si bude moct v boji s ufony vykompenzovat.

Dále tu máme chlapcova nejlepšího kamaráda a zároveň úspěšného obchodníka Terryho (Donald Faison, známý z doktorského sitcomu Scrubs), kamarádovu blonďatou, vymóděnou přítelkyni Candice a nakonec neohroženého portýra, jenž se rychle dokáže vymanit z podřadného postavení a rozhodně převzít velení. Jak sociální myšlenka!

Jako Semir a Tom

Bylo mi až líto, s jakou samozřejmostí a přímočarostí jsou vybíjeny všechny vedlejší postavy, zatímco hvězdná parta zůstává… Dokud nepřijde řada i na ni. I potom je ale úplně jasné, v jakém pořadí se budou hrdinové pakovat do chřtánu mimozemského monstra, které se mimochodem od oblud z filmu Vetřelci vs Predátor moc neliší.

Očima Ondřeje Erbana: Když jsem nedávno prohlásil o Zbytečné krutosti, že je to žhavý kandidát na nejhorší film roku, šeredně jsem se ukvapil. Skyline je ještě o několik – spíš o spoustu – tříd níž. Je to asi nejhorší film, který jsem byl kdy nucen dokoukat. V tomto díle je všechno špatně. Scénář příšerný, herecké výkony žalostné, režie tragická, hudba kýčovitá, efekty neefektní. Ani se nedá slovy popsat, jaké utrpení bylo na film koukat. Vůbec jsem se nebál, nebyl jsem napjatý, vůbec mě nezajímalo, co bude dál. Jen jsem se modlil, aby už byl konec. (Ten to ještě navíc nemá. Snad nás nečeká dvojka?!) Klečení na hrachu by bylo příjemnějším zážitkem.

Hodnocení: odpad

Dialogy koketují se stupiditou, navíc kdybychom vypnuli obraz a odmysleli si kontext, klidně by pasovaly do jakékoli telenovely: „Jako by se mi to jenom zdálo.“ – „Ale nezdá se nám to. Takže by ses měl raději probudit.“ Fanoušci fousatých béčkových vtipů si také užijí dosytosti: „Není to mrtvé. Je to jen hodně, hodně nasrané!“

Zn. Viděno jinde

S parodií hraničící scéna, kdy zamindrákovaný chlapec buší pěstičkami hlava nehlava do mimozemské příšery za zvuků vznešené hudby a odlétávajících tělních tekutin, to vše ve zpomaleném záběru, finálně završila tragédii tohoto opusu.

S knírkem nejdál dojdeš

Skyline nejenom nepřináší žádné nové pojetí, žádnou sofistikovaně neotřelou ani vizuálně nekonvenční nálož, bohužel ani to staré a dobře vyzkoušené nedokázal efektivně poskládat dohromady (a to se snažil vykrást kde co, včetně stíhačkových bitev z Hvězdných válek). Rychle splácnuté, bez špetky vidiny kvalitního filmového zážitku a s nádechem amatérského béčka se Skyline řadí mezi nejhorší sci-fi posledních let.

Jediné, čím film vybízí k přemýšlení, je pak klasická otázka, bude-li svět nakonec zachráněn, nebo ne, a naopak otázka trochu netradiční, a to proč nadělili maskéři onomu zamindrákovanému chlapci knírek tak slizký, že si nezadá ani se slizem mimozemským. No a na co se má pak člověk koukat? Úvodní otázka nechť je zodpovězena: Ne, Skyline ani nebaví.

Skyline (Skyline)

Sci-Fi/Thriller
USA, 2010, 94 min

Režie: Colin Strause, Greg Strause
Hrají: Eric Balfour, Scottie Thompson, Donald Faison, Brittany Daniel, David Zayas, Neil Hopkins

Hodnocení: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Skyline. Další z nelimitované edice recyklovaných sci-fi