Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Odpočívej v pokoji: Lepší být loser než pitomec

Tereza Janíková

Tereza Janíková

25. 3. 2010

„Není fajn vědět, že být na tom mizerně je pořád lepší než být idiot?“  Tato replika jedné z postav by seriál Odpočívej v pokoji klidně mohla charakterizovat. Hemží se to tu postavami, které rozhodně nepatří k žádným hvězdám společnosti. Právě naopak. Jsou to loseři.Odpočívej v pokoji vyšel z pera Alana Balla, scénáristy Americké krásy. Témata, kterými se Ball ve filmu zabýval, rozvíjí i tady. Rodinné problémy, homosexualita, podlomená psychika, outsiderství… to jsou motivy, na kterých tento seriál z produkce HBO stojí. Začal se natáčet v roce 2001, na televizních obrazovkách vydržel celých 5 sérií až do roku 2005 a získal několik cen včetně tří Zlatých glóbů a devíti cen Emmy.

Pohřební ústav?

Budiž mi odpuštěn malý spoiler, bez kterého se ale žádný článek o Odpočívej v pokoji snad ani neobejde. Hlava rodiny je mrtvá dřív, než se stačíte pořádně rozkoukat. Od tohoto momentu se odpichuje příběh netradiční rodiny Fisherových. Jak napovídá název, rodinným podnikem není nic jiného než pohřební ústav v Los Angeles. Už jen to předurčuje naše hrdiny k určité podivnosti.

Zdroj: www.fanpop.com

Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) Zdroj: fanpop.com

Po prvním díle je vám půlka postav jednoduše nesympatická. Sucharský syn, upjatá matka, afektovaná milenka. Tohle že je jeden z nejlepších seriálů, který kdy byl natočen? Jenže vyděržaj pijanier, říká se v jednom českém filmu, který netřeba zmiňovat. A vydržet se vyplatí. Už od druhého dílu začínáte zjišťovat, že se vám hrdinové pomalu ale jistě zarývají pod kůži a dělají to způsobem tak nevtíravým a nenápadným, až najednou zjistíte, že jste si je zamilovali, ani nevíte jak.

Sarkazmus, nikoliv sitcom

„Claire, ty máš problémy s příjmem potravy?“ „Cože? Ne, mami. Kéž by.“ Sarkastické poznámky jsou v seriálu na denním pořádku. Aby nedošlo k mýlce, tohle není žádný sitcom ani dílko se stylizovanými groteskními postavami typu Addamsova rodina. Členové Fisherovic klanu prožívají různé problémy, bojují se svými vnitřními démony a snaží se najít cestu jak sami k sobě, tak ke své rodině a dalším blízkým osobám. Ne, hrdinové Odpočívej v pokoji to nemají lehké.

Zdroj: www.bandswallpapers.com

Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) Zdroj: bandswallpapers.com

Tady začínal Dexter

Tvůrci vsadili (snad s výjimkou Richarda Jenkinse v roli otce) na poměrně neznámé herce. Nejvíce se prosadil Michael C. Hall (David Fisher), hvězda zabijáckého televizního seriálu Dexter (2006). Na Odpočívej v Pokoji se režisérsky podílel i Rodrigo García, syn spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze. Zajímavostí je, že každý díl začíná stejně: Někdo umře a Fisherův funebrácký ústav mu zajišťuje pohřeb. Alan Ball tvrdí, že děj umístil právě do Los Angeles, protože L.A. je hlavní město popírání smrti. Něco na tom bude.

Seriál střídá humor a vážné scény, je smutný, dojemný i vtipný a především realistický a velmi kvalitně zpracovaný. V dnešní době, kdy se natáčí čím dál víc opravdu dobrých seriálů, to sice není zas taková zvláštnost, běžnou produkci ale Odpočívej v pokoji vysoce převyšuje. Odpočinková záležitost to ale rozhodně není.

Odpočívej v pokoji (Six Feet Under)

Drama/ Komedie
USA, 2001, 60 min

Režie: Nicole Holofcener, Lisa Cholodenko, Miguel Arteta, John Patterson, Jeremy Podeswa, Daniel Attias, Allen Coulter, Jim McBride, Alan Taylor, Peter Care, Kathy Bates, Rose Troche, Daniel Minahan, Michael Cuesta, Karen Moncrieff, Mary Harron, Alan Ball, Rodrigo García, Matt Shakman, Michael Engler, Alan Poul
Hrají: Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Rachel Griffiths, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Justina Machado, Mathew St. Patrick, Jeremy Sisto, Richard Jenkins, Ed O´Ross a další

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Odpočívej v pokoji: Lepší být loser než pitomec