Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Divoši. Láska ve třech je idyla, dokud se neobjeví mafiáni

Redakce

Redakce

24. 9. 2012

FOTO: Hlavní herecká trojice z filmu DivošiAdaptace knižního bestselleru může být hit – jako třeba Pán prstenů nebo Harry Potter. Nebo taky úplně průměrný snímek. Stačí se podívat na Divochy.

Doba jeho nejslavnějších filmů už možná minula, ale pořád má jeho jméno zvuk. Oliver Stone! Ten, který zhmotnil peklo vietnamské války ve filmu Četa. Ten, který oživil Jima Morrisona v depresivním dramatu Doors. Ten, který rekonstruoval atentát na Kennedyho v životopisném snímku JFK. Ale taky ten, který v posledních letech balancoval nad propastí průměrnosti. Na cestu ven si našel zdánlivě ideální podklad: úspěšnou knihu Divoši od Dona Winslowa.

Podle New York Times posunuli Divoši jejich autora, Dona Winslowa, do elitní kategorie spisovatelů. Už předtím jeho krimiromány měly úspěch, ale až ten třináctý se stal celosvětově známý a nedávno vyšel i v češtině. Má 288 stran a pořídit jej lze za 259 korun.

Stejnojmenný film začne pěkně zostra: scénou, v němž neznámí únosci brutálně usekávají hlavy svým obětem. Jako by Stone říkal: Vítejte, jsem zpět – neboť násilí je věc, která mu nikdy nebyla cizí. Nešetří s ním ani v novém snímku, což přitom ostře kontrastuje s prostředím, v němž se odehrává. Trojice hlavních hrdinů žije idylický život v krásném pobřežním městečku Lagunaside Beach, kde se živí prodejem nejlepší trávy v celé Kalifornii.

FOTO: Hlavní herecká trojice z filmu Divoši

Takhle vypadá ideální milostný trojúhelník. Zdroj: Bontonfilm

Ano, jsou tři – drsňák Chon (Taylor Kitsch), bývalý elitní voják, romantičtěji založený Ben (Aaron Taylor-Johnson), nadaný botanik, a jejich společná láska Ofélie (Blake Lively), nebo taky zkráceně O. Vzájemně na sebe nijak nežárlí, muži si rozumí jako parťáci v byznysu i jako dobří přátelé, kterým nevadí dělit se o pohlednou blondýnu. Ona zase oceňuje jak živelnost Chona, tak něžnější stránku Bena. Díky dobrým vztahům s protidrogovým agentem Dennisem (John Travolta) se navíc zdá, že tahle pohoda může trvat věčně…

… ale netrvá. Stoneovo násilí nebývá bezúčelné, i brutální popravy na počátku snímku měly svůj smysl. Měl je totiž na svědomí mexický kartel, jenž začne v poklidném městu rychle brát chod událostí do vlastních rukou. V jeho čele stojí záhadná Elena (Salma Hayek), které výnosný byznys trojky hrdinů padne do oka. A tak se stane, že Ofélii unesou.

Stará herecká garda vládne

Karty jsou v Divoších rozdány zajímavě, Stone s nimi však nehraje jako zkušený karbaník, ale jako nesmělý bažant. Děj zbytečně roztahují výplňové scény (například ty s unesenou Ofélií), kvůli čemuž film ztrácí tempo. Hlavní linie je přitom dosti přímočará, charaktery obou hlavních protagonistů se ukazují jako zcela ploché, a tak film nabídne vzrušení jen občas. Především akcí: když se Ben s Chonem rozhodnou přepadnout konvoj Elenina kartelu, dostaví se napětí i slušná podívaná.

video
play-sharp-fill

Očima Oldřicha Mánerta: Americkou politickou scénou neoblíbený Oliver Stone se rozhodl na malou chvíli zapomenout na duši trhající témata a vydal se do vod čistokrevné zábavy. Něco odkoukal od Tonyho Scotta, přidal k tomu drsnou hudbu a plátno zalidnil roztodivnými postavičkami s tváří Salmy Hayek, Benicia del Tora nebo Johna Travolty.

Co pár sekund se snaží šlapat na plyn, jenže ono se to obrovské filmařské soukolí ne a ne hnout. První hodinkou se pronudíte, v druhé vás pak čas od času osprchují krví a navrch nechají potáhnout z té nejkvalitnější trávy na světě. Je to slabounké, pane Stone, radši se vraťte k těžkým tématům, tam vám to jde mnohem lépe.

Hodnocení: 3***

Herecky však mladé duo dostává na frak od starších kolegů. Zanedbaně vzhlížející Lado (Benicio del Toro) skrývá pod knírem image prvotřídního zloducha, kterou jen podtrhne ve chvílích, kdy si labužnicky fotí těla svých zohavených obětí. On a Travoltův vychytralý Dennis dávají filmu šťávu i postavy, které je radost sledovat.

FOTO: Benicio del Toro ve filmu Divoši

Bez tohoto pána, Benicia del Tora, by asi Divoši začali nudit hodně brzy.

Oba dva sehrají významnou roli i ve vyvrcholení snímku, jehož kulisy se daly předem snadno odhadnout, rozuzlení však překvapilo a polarizovalo publikum. Autora této recenze však jeho netradičnost spíše potěšila; jen škoda, že podobně nápaditých míst má snímek pramálo.

Čekat zážitek jako třeba u Čety by u Divochů bylo bláhové. Nový Stoneův film nenudí (jen občas), těžko o něm však budete přemýšlet déle než do momentu, kdy opustíte kinosál. Není to u režiséra takového jména a snímku podle kvalitní literární předlohy škoda?

Divoši (Savages)

Krimi / Drama / Thriller
USA, 2012, 131 min

Režie: Oliver Stone
Hrají: Aaron Taylor-Johnson, Taylor Kitsch, Blake Lively, John Travolta, Benicio Del Toro, Salma Hayek, Emile Hirsch

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Divoši. Láska ve třech je idyla, dokud se neobjeví mafiáni