Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Přehlídka České divadlo 2013: To nejlepší z regionů přijíždí do Prahy

Foto: Pavla TomicováOsmnáctý ročník projektu České divadlo zahájil jarní část. Přehlídka přiváží na pražská jeviště to nejlepší, co se urodilo na repertoáru profesionálních regionálních divadel.

Foto: Pavla Tomicová

Přehlídku České divadlo 2013 oficiálně odstartovala Figarova svatba. Zdroj: Patrik Borecký, KDHK

„Přehlídkou České divadlo chceme ukázat a ocenit mimopražskou divadelní tvorbu,“ říká o projektu spoluzakladatel Oldřich Janota.

Jaro patří opeře i detektivce

V neděli 7. dubna můžete v rámci festivalu České divadlo 2013 vidět inscenaci Carmen, operu dle Fagi z Městského divadla ve Zlíně. Představení se odehraje na prknech Divadla Komedie.

Do stejného kulurního prostoru můžete vyrazit v sobotu 13. dubna na inscenaci Městského divadla Most s názvem Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor zlý pes.

Foto: Figarova svatba

Drábkova Figarova svatba opanovala i Grand Festival smíchu 2013.

České divadlo 2013 oficiálně odstartovalo 24. března, kdy se na jevišti Divadla na Vinohradech představilo královéhradecké Klicperovo divadlo s inscenací Figarova svatba. Ta ovládla také letošní Grand Festival smíchu.

Ostrava žije a vládne divadlu

V rámci zahájení nového ročníku festivalu se zároveň udělovaly Ceny Českého divadla za ročník uplynulý. Ve dvou z celkově čtyř kategorií zvítězily ostravské divadelní domy.

Moravskoslezská metropole si v posledních týdnech užívá velkého zájmu. Bodovala v anketě Divadelních novin, ovládla nominace na Ceny Alfréda Radoka a z letošního udělování Cen Thálie si odvezla celkem tři skleněné trofeje.

CENY ČESKÉHO DIVADLA 2012

Nejlepší inscenace: Kvítek z horroru, režie: Petr Gazdík, Městské divadlo Brno

Ženský herecký výkon: Alena Sasínová-Polarczyk, role: Ona, inscenace: S nadějí i bez ní, Komorní scéna Aréna Ostrava

Mužský herecký výkon: Tomáš Dastlík, role: Heatcliff, inscenace: Na větrné hůrce, Divadlo Petra Bezruče Ostrava

Divácká anketa: Rok na vsi, režie Břetislav Rychlík, Západočeské divadlo Cheb

Přehlídka České divadlo má za sebou sedmnáct úspěšných ročníků. Během nich se na pražských jevištích odehrálo celkem 360 představení ze všech jednadvaceti českých měst s profesionálními divadly. Už od třetího ročníku festival disponuje zajímavostí – vybraná představení se pro neslyšící diváky tlumočí do znakového jazyka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přehlídka České divadlo 2013: To nejlepší z regionů přijíždí do Prahy