Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Grand Festival smíchu 2013 zná vítěze. Figarova svatba bodovala

V Pardubicích se předávaly ceny XIII. ročníku Grand festivalu smíchu. Východočeské divadlo uvítalo všechny soutěžící soubory. Absolutním vítězem se stala Drábkova Figarova svatba, která ovládla většinu kategorií.

FOTO: Petra Janečková a Aleš Cibulka

Galavečerem Grand Festivalu smíchu provázela dvojice Petra Janečková a Aleš Cibulka. Zdroj: Michal Klíma, vcd.cz

V Pardubicích se opět konal Grand Festival smíchu a i třináctý ročník přinesl nová prvenství. Poprvé festival navštívil divadelní soubor Národního divadla moravskoslezského z Ostravy. Téměř všechny kategorie ovládli divadelníci z Hradce Králové.

Grand Festival smíchu má třináctiletou tradici v Pardubicích. Pravidelně je začátkem roku jeden týden věnován soutěžnímu programu a v dalších týdnech probíhá prolog a epilog festivalu. Divácky velmi oblíbený festival je specifický svým žánrem. V jednom týdnu soutěží o přízeň studentské, divácké a odborné poroty divadelní soubory z celé republiky. Svým hlasováním pak všechny tři poroty rozhodnou o vítězích hned v několika kategoriích.

Komedií roku 2012 je inscenace Klicperova divadla z Hradce Králové Figarova svatba. Hravá komedie o svatbě Figara a Zuzanky, o nevěrném hraběti a nemotorné hraběnce. Figarova svatba v režii Davida Drábka si z festivalu odnesla také Cenu studentské poroty i Cenu odborné poroty. Komedie byla favoritem celého festivalu v momentu, kdy ji diváci odměnili potleskem vstoje.

FOTO: David Drábek

Režisér David Drábek převzal cenu Komedie roku 2012.

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon festivalu získala Pavla Tomicová za roli Hraběnky z Figarovy svatby. Tomicová ocenění vnímala jako čest a díkem zahrnula nejen diváky, porotu či režiséra, ale také svou dceru, která na ni čekala v hledišti.

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon festivalu obdržel Jiří Zapletal za roli hraběte v komedii Figarova svatba. Pro cenu si přišel velmi podivně oblečený a primátorce města Pardubic Štěpánce Fraňkové podával žlutý kbelíček s prosbou, aby jej naplnila rozlámáním jeho perníkové ceny. Všechny diváky tím pobavil a jako odměnu za jejich přízeň si svlékl kabát a v kostýmu hraběte zahrál divákům jednu ze scén z Figarovy svatby.

FOTO:Pavla Tomicová

Pavla Tomicová je nejlepší herečkou Grand Festivalu smíchu.

Komedií diváků je Bedřich Smetana: The Greatest Hits v režii Petra Svojtky. Tuto komedii na festivalu divákům předvedl herecký soubor Městských divadel pražských.

Letos se podruhé předávala Cena Genia smíchu. Akademie složená z kritiků, divadelních publicistů a teoretiků udělila cenu za mimořádný přínos v divadelním komediálním žánru Lubomíru Lipskému, který letos v dubnu oslaví 90 let. Cena sice byla Lipskému předána už dříve, kvůli jeho pracovní vytíženosti, ale diváky potěšila i nahrávka z jejího předání.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Grand Festival smíchu 2013 zná vítěze. Figarova svatba bodovala