×
TOPZINE.cz

RECENZE: Bedřich Smetana se obrací v hrobě. Trsá na svoje nové hity

FOTO: Hity Bedřicha Smetany
Pohádková babička pomáhá hodnému Daliborovi najít štěstí.

Ivan Hlas a Jiří Janoušek vzali devět oper Bedřicha Smetany a dali jim modernější podobu. Petr Svojtka pak v Divadle ABC zrežíroval inscenaci, ve které spojil všechny opery jedním příběhem.

[album:

Divadelní soubor se sejde k přípravě Shakespearova Hamleta. K dvanácti účastníkům rozmlouvá režisér a celý výjev připomíná Poslední večeři v čele s Ježíšem Kristem. Pak ale přijde někdo mocnější, komu není radno odporovat, Bůh. V našem případě ředitel divadla.

Čtěte také: Temné Želary překypují napětím

Vše se obrátí naruby a soubor musí za osm týdnů spojit všech devět oper Bedřicha Smetany do jednoho představení. Dojde na spojování a lepení děje. Každý musí přiložit ruku k dílu.

Mnemotechnická pomůcka pro zapamatování všech devíti oper: BRPRDALI DVĚ HUTAČERVI (Braniboři v Čechách, Prodaná nevěsta, Dalibor, Libuše, Dvě vdovy, Hubička, Tajemství, Čertova stěna, Viola)

Diváci už dopředu vědí, že nepůjde o mistrovské veledílo. Nakonec to soubor zvládne, ale ta kvalita. To je ovšem problém celé inscenace. Úsměv vám z tváře od začátku takřka nezmizí, ale to je všechno, co může inscenace divákům nabídnout.

FOTO: Hity Bedřicha Smetany
Z Williama se několika tahy štetce stane Bedřich Zdroj: Igor Chmela, Mdp

Na druhou stranu si na nic nehraje, protože od začátku diváci i herci vědí, že jde o narychlo spíchnutý paskvil. Co byste také chtěli za osm týdnů?

Inscenace je rozverná stejně jako nápad podat devět oper v jednom balení, které kromě činohry a muzikálu obsahuje i připomínku rockového koncertu a plno různých klišé. Nejznámějším melodiím Bedřicha Smetany dali moderní háv Ivan Hlas a Jiří Janouch.

Očima Šárky Skřivánkové: Bedřich Smetana: The Greatest Hits přináší průřez operní tvorbou českého hudebního velikána tak trochu jinak. Téměř tři hodiny trvající inscenace nastíní sondu do zákulisí divadelního dění. Ve vtipné, avšak nepatrně komerční komedii nechybí konflikty, milostné pletky, hrátky s českým jazykem, ani narážky na události ze současného dění. Výborné herecké výkony jen podtrhují celou inscenaci, při které se divák opravdu nudit nebude.
Hodnocení: 80 %

Nejlepší herecký výkon předvedla Lucie Pernetová, která vystihla uťáplou a nervově labilní dramaturgyni. Pěvecký talent dokázala Veronika Kubařová. Její vysoký, ale příjemný hlas vždy prořízl jevištní vzduch. Obstojně si také vedl Michal Slaný, kterému hlas sem tam poskočil.

Pohádková babička pomáhá hodnému Daliborovi najít štěstí

Na stupínek nejvyšší jak pěvecky, tak herecky vystoupala Veronika Gajerová. Dokázala věrohodně ztvárnit jak šplhounku, tak intrikánku a s Veronikou Kubařovou si hrála do noty.

Nepřehlédněte: Do Městských přijdou tři nové posily

První část inscenace, ve které herci ztvární sami sebe, je chudá na kulisy. Scénu tvoří několik židlí a stůl. Jaroslav Milfajt tentokrát nedostal tolik prostoru. Ani kostýmy na tom nejsou o moc lépe. Diváky zaujme akorát slovní humor.

FOTO: Hity Bedřicha Smetany
Branibor miluje Mařenku

Druhá část nemá o moc bohatší kulisy, ale kostýmy jsou mnohem lepší a dokreslí charakteristiky postav. Klaďase Branibora oblékla Kateřina Hájková do světlého krémového ošacení a velkého klobouku, záporáka Dalibora pak do černého oblečení s rockovým nádechem.

Hity patří k velmi odlehčené zábavě typu mýdlové opery. Výbuch komerční zábavy vás sice po čase omrzí, ale bezmála tříhodinová podívaná vám uteče jako voda, i když nepřináší na divadelní scénu nic nového.

Bedřich Smetana: The Greatest Hits

Městská divadla pražská (Divadlo ABC)

Režie: Petr Svojtka

Hudba: Bedřich Smetana, Ivan Hlas, Jiří Janouch

Hrají: Pavel Juřica, Jiří Klem, Lucie Pernetová, Radim Kalvoda, Michal Slaný, Roman Říčař, Zdeněk Vencl, Veronika Gajerová, Veronika Kubařová a další

Hodnocení: 60 %Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..