Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Bedřich Smetana se obrací v hrobě. Trsá na svoje nové hity

Anna Kottová

Anna Kottová

25. 3. 2012

Ivan Hlas a Jiří Janoušek vzali devět oper Bedřicha Smetany a dali jim modernější podobu. Petr Svojtka pak v Divadle ABC zrežíroval inscenaci, ve které spojil všechny opery jedním příběhem.

Diváci už dopředu vědí, že nepůjde o mistrovské veledílo. Nakonec to soubor zvládne, ale ta kvalita. To je ovšem problém celé inscenace. Úsměv vám z tváře od začátku takřka nezmizí, ale to je všechno, co může inscenace divákům nabídnout.

FOTO: Hity Bedřicha Smetany

Z Williama se několika tahy štetce stane Bedřich Zdroj: Igor Chmela, Mdp

Na druhou stranu si na nic nehraje, protože od začátku diváci i herci vědí, že jde o narychlo spíchnutý paskvil. Co byste také chtěli za osm týdnů?

Inscenace je rozverná stejně jako nápad podat devět oper v jednom balení, které kromě činohry a muzikálu obsahuje i připomínku rockového koncertu a plno různých klišé. Nejznámějším melodiím Bedřicha Smetany dali moderní háv Ivan Hlas a Jiří Janouch.

Očima Šárky Skřivánkové: Bedřich Smetana: The Greatest Hits přináší průřez operní tvorbou českého hudebního velikána tak trochu jinak. Téměř tři hodiny trvající inscenace nastíní sondu do zákulisí divadelního dění. Ve vtipné, avšak nepatrně komerční komedii nechybí konflikty, milostné pletky, hrátky s českým jazykem, ani narážky na události ze současného dění. Výborné herecké výkony jen podtrhují celou inscenaci, při které se divák opravdu nudit nebude.
Hodnocení: 80 %

Nejlepší herecký výkon předvedla Lucie Pernetová, která vystihla uťáplou a nervově labilní dramaturgyni. Pěvecký talent dokázala Veronika Kubařová. Její vysoký, ale příjemný hlas vždy prořízl jevištní vzduch. Obstojně si také vedl Michal Slaný, kterému hlas sem tam poskočil.

FOTO: Hity Bedřicha Smetany

Pohádková babička pomáhá hodnému Daliborovi najít štěstí

Na stupínek nejvyšší jak pěvecky, tak herecky vystoupala Veronika Gajerová. Dokázala věrohodně ztvárnit jak šplhounku, tak intrikánku a s Veronikou Kubařovou si hrála do noty.

Nepřehlédněte: Do Městských přijdou tři nové posily

První část inscenace, ve které herci ztvární sami sebe, je chudá na kulisy. Scénu tvoří několik židlí a stůl. Jaroslav Milfajt tentokrát nedostal tolik prostoru. Ani kostýmy na tom nejsou o moc lépe. Diváky zaujme akorát slovní humor.

FOTO: Hity Bedřicha Smetany

Branibor miluje Mařenku

Druhá část nemá o moc bohatší kulisy, ale kostýmy jsou mnohem lepší a dokreslí charakteristiky postav. Klaďase Branibora oblékla Kateřina Hájková do světlého krémového ošacení a velkého klobouku, záporáka Dalibora pak do černého oblečení s rockovým nádechem.

Hity patří k velmi odlehčené zábavě typu mýdlové opery. Výbuch komerční zábavy vás sice po čase omrzí, ale bezmála tříhodinová podívaná vám uteče jako voda, i když nepřináší na divadelní scénu nic nového.

Bedřich Smetana: The Greatest Hits

Městská divadla pražská (Divadlo ABC)

Režie: Petr Svojtka

Hudba: Bedřich Smetana, Ivan Hlas, Jiří Janouch

Hrají: Pavel Juřica, Jiří Klem, Lucie Pernetová, Radim Kalvoda, Michal Slaný, Roman Říčař, Zdeněk Vencl, Veronika Gajerová, Veronika Kubařová a další

Hodnocení: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Bedřich Smetana se obrací v hrobě. Trsá na svoje nové hity